Fájdalmas szex: ilyen lelki okok állhatnak a háttérben
A fájdalmas szexuális együttlét meglepően gyakori probléma.
A nők nagyjából 20 százaléka fordult már életében legalább egyszer orvoshoz a szexuális együttlét alatt érzett fájdalom miatt. Ennek a jelenségnek számtalan oka lehet, melyek kereshetők testi panaszokban, de lelki-pszichés problémákban is.
A fájdalmas együttlét gyakrabban oka, mint következménye a párkapcsolati gondoknak
Vagyis, éppen a fájdalom miatt veszítheti el valaki az érdeklődését vagy válhat visszahúzódóvá, visszautasítóvá a párjával szemben.
A fájdalmas együttlét során megtapasztalt fájdalom intenzitása az egyszerű kellemetlenségtől a nagyon erős fájdalomig terjedhet, lehet tompább vagy élesebb, égő vagy nyomó jellegű is. A fájdalom jelentkezhet közvetlenül a hüvely nyílásánál, de akár a méhszájnál is. A fájdalom okának pontosításában az is segíthet, hogy mikor jelentkezik a fájdalom: aktus közben vagy esetleg röviddel utána.
Mi okozhatja a fájdalmakat?
A fájdalmas közösülés egyik leggyakoribb oka a hüvelyszárazság. Ilyenkor a hüvely egyszerűen nem termel elég váladékot, és a női nemi szerven mikroszkopikus sérülések keletkezhetnek, melyek igen kellemetlenek is lehetnek. A hüvelyszárazságnak lehet hormonális oka – pl. az ösztrogéntermelődés csökkenése a menopauza idején –, de gyógyszerek (így antidepresszánsok, antihisztaminok) mellékhatásaként is jelentkezhet. Sok hölgynek több előjátékra, összebújásra van szüksége a szexuális izgalom eléréséhez, a partner türelmessége, gyengédsége általában "megoldja" a hüvelyszárazsággal kapcsolatos fájdalmakat.
A hüvelyt érő trauma, sérülés is okozhat fájdalmakat. A leggyakoribb ez a szülést követő együttléteknél, a nők mintegy fele érezhet kisebb-nagyobb kellemetlenségeket. Ezek általában néhány hónapon belül elmúlnak, de ha a fájdalom nagyon erős, illetve nem csökken, akkor érdemes felkeresni a nőgyógyászt, aki egy alaposabb kivizsgálás során kiderítheti, hogy mi okozza a panaszokat.
A hüvelyi fertőzések, gyulladások, irritációk is nagyon gyakran okoznak fájdalmas együttlétet. A gombás, bakteriális vagy vírusos fertőzéseknek, a húgyúti gyulladásoknak, az allergiás reakcióknak a fájdalmakon kívül általában más tünete is jelentkezik, így a megszokottól eltérő mennyiségű vagy állagú, esetleg kellemetlen szagú hüvelyi folyás, a gyakoribb vizelési inger vagy a vizeléskor jelentkező csípő, égő érzés.
Ha "mélyebben" fáj...
Előfordulhat, hogy a közösüléskor jelentkező fájdalom az alhasi tájékon jelentkezik, esetleg bizonyos pozíciókban még erősebb. Ez általában súlyosabb problémára is utalhat, melynél mindenképpen szakorvosi kivizsgálásra van szükség. A fájdalmas együttlétet okozhatja húgyhólyag-gyulladás, kismedencei gyulladás, endometriózis, méhfibróma, petefészekciszta, sőt még bélbetegségek, daganatos betegségek vagy a méh prolapszusa (előreesése) is.
Lelki okok
Az úgynevezett vaginizmus a medencetájéki izmok görcsösségét, összehúzódását jelenti, mely megnehezítheti, illetve rendkívül fájdalmassá teheti a behatolást, de a tampon behelyezését vagy a nőgyógyászati vizsgálatokat is. A vaginizmusnak fizikai és pszichés okai egyaránt lehetnek. A korábbi rossz tapasztalatok, az esetlegesen elszenvedett erőszak vagy bántalmazás, a depresszió, a szorongás, a félelem, az önbizalom (vagy a partnerrel szembeni bizalom) hiánya, a túlzott stressz vaginizmust, csökkent szexuális vágyat és a behatoláshoz szükséges váladék termelődésének hiányát egyaránt okozhatja, így ezek a lelki okok is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az együttlét nagyon fájdalmassá váljon. A fájdalom pedig csak tovább fokozza az együttléttől való félelmeket.
Mit tehet szexuális problémák esetén?
Fontos, hogy párjával nyíltan beszéljenek a szexuális gondjaikról. A szervi problémák kizárására/kezelésére érdemes nőgyógyászt felkeresnie. A lelki okok feltérképezésében és megoldásában pszichológus vagy pszichiáter segíthet.
Olvasta már?
- Szívroham ellen: 20 perc szex felér másfél kilométer sétával egy férfi esetében
- Milyen vastag, milyen hosszú? Ilyen az ideális hancúrléc a nők szerint
- Pornófüggőség: ezek lehetnek az intő jelek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!