Gonorrhea: egyetlen csókkal is elkaphatja! Más-más tünetekkel jelez a tripper nőknél és férfiaknál
Pillanatok alatt megfertőződhet: a torkot, a szájüreget is megtámadhatja, és a tünetek máshogy jelentkeznek férfiaknál és nőknél.
A Sexually Transmitted Infections című szakmai lapban megjelent tanulmány szerzői szerint ez alapvetően megváltoztathatja mindazt, amit eddig a biztonságos szexről gondoltuk, és a szexuális egészségügyi gyakorlatot is új kihívások elé állíthatja. Eddig ugyanis a felvilágosító kampányok egyik központi üzenete a gumi óvszer használatának fontossága volt, de kiderült, hogy a csókolózásnak is vannak kockázatai.
Mi a gonorrhea és hogyan lehet kezelni?
A gonorrhea súlyos, bakteriális eredetű fertőzés, mely nemcsak a nemi szerveket, de a torkot, a szájüreget is megtámadhatja. Korábban úgy vélték, hogy ez fertőzése csak orális szexen keresztül történhet meg, de ez az elmélet megdőlt.
A torok gonorrhea-fertőzése gyakran tünetek nélküli és akár magától is meggyógyulhat, azonban könnyen antibiotikum-rezisztenssé válhat, ami hosszadalmas és nehezen gyógyuló fertőzéssel, a súlyosabb torokbetegségek megnövekedett rizikójával jár együtt. A szakemberek szerint éppen ezért nagyon fontos a rendszeres szűrővizsgálat, főként azok esetében, akiknek három hónapnál rövidebb idő alatt egynél több szexuális partnerük is volt.
A gonorrhea terjedése
Eric Chow, a kutatás vezető szerzője kollégáival 3677 homo- és biszexuális férfit kérdeztek ki a szexuális szokásaikról egy ingyenes ellátást kínáló melbourne-i klinikán. A kérdések között szerepelt, hogy az azt megelőző három hónapban hány szexuális partnerük volt, illetve, hogy milyen szexuális tevékenységekben vettek részt (csak csókolózás, csak nemi aktus, vagy a kettő kombinációja). A férfiakat ezután szexuálisan is terjedő betegségekre tesztelték. 6 százalékuknál volt kimutatható a torok gonorrhea-fertőzése, 6 százalékuk anorektális gonorrheával küzdött, 3 százalékuknál pedig a húgyutakban telepedett meg a fertőzés.
A torokban megtelepedő gonorrhea azoknál kimutatható, akik csókolóztak a partnerükkel (függetlenül attól, hogy volt-e mellette egyéb szexuális aktus vagy sem), és a betegség kockázata azoknál volt a legmagasabb, akik négy vagy ennél több partnerrel csókolóztak. Szintén növelte a rizikót az életkor: a fiatalabbaknál nagyobb volt a gonorrhea kockázata.
Bár a kutatásban csak férfiakat vizsgáltak, a fertőzés a heteroszexuálisokat ugyanolyan mértékben veszélyeztetni, és a szakemberek szerint különösen nagy a rizikó a torok gonorrhea-fertőzésére a szexmunkások körében. Mindenképpen további vizsgálatokra van szükség, melyben pontosabban fel lehet térképezni a gonorrhea terjedését.
Chow és társai most arra keresik a választ, hogy olyan egyszerű szokások, mint például a napi szájöblítő használata csökkentheti-e a fertőzéseket.
„Tudjuk, hogy az emberek nem fognak leszokni a csókolózásról. De ha a szájöblítés megállítja a fertőzést, akkor ezt az olcsó és könnyű módszert bárki alkalmazhatja majd” - mondta Chow.
Mi is az a gonorrhea, kankó vagy
tripper?
Nemi betegség, ami már a – kapaszkodjon meg – Bibliában is le lett írva. Hogy messzire nem menjünk az időben a 2. világháborúban érte el a legmagasabb csúcsát a fertőzés, és ugyanúgy, mint a vérbaj, a kötelező és zárt osztályos kezelés, a kötelező partnervizsgálatnak köszönhetően gyakorlatilag eltűnt Magyarországról. A kilencvenes évek után a többi STD-vel együtt lassan növekedni kezdett a fertőzöttek száma, azóta szerencsére nem túl gyakori, minden évben kb. 800 esetet találunk országszerte.
Mi a baj a tripperrel?
Ugyanaz, mint a többi STD fertőzéssel: nem feltétlenül produkál jellegzetes tünetet. Lehet, hogy csak egy szimpla felfázásnak gondolják, és mindenféle vizsgálat nélkül kezelgetik valamilyen vizelet fertőtlenítővel, esetleg összekeverik egy gombás fertőzéssel. Ezek az esetek persze nem fognak szerepelni a statisztikákban.
A kezdeti heveny tünetek aztán szépen lassan visszahúzódnak, és olyan szövődmények tudnak kialakulni, amelyek a legfontosabb dolgot veszélyeztetik az életben, a későbbi gyermekvállalást.
Hogyan terjed a tripper?
A fertőzés kórokozója az ún. Neisseria gonorrhoeae, ami egy párosan elhelyezkedő, kávébab alakú baktérium. Szexuális együttlét során kerül a kórokozó bizonyos nyálkahártyákra: ilyenek a húgycső, a méhnyak, a szem kötőhártyája és a végbél. E két utóbbi hely fertőződhet a beteg saját váladékával is, pl. a húgycsőből folyó váladékot okosan beledörzsöli a szemébe – kézmosás persze nuku. A fertőzés után kb. 38 órával a baktériumok ellepik a nyálkahártyát, fellazítják és a hámon keresztül bejutnak a kötőszövetbe. Ez váltja ki a fehérvérsejtek vándorlását a fertőzés helyszínére, és persze a gennyes folyást.
A tünetek máshogy jelentkeznek fiúknál, illetve lányoknál
A tripper tünetei férfiaknál
Fiúknál a fertőzés után átlag 3-4 nappal viszkető, égő érzés jelentkezik a húgycsőben, majd egy-két napig savós, majd gennyes folyás alakul ki. A vizelet is gennyes, vagy véres, borzasztóan fáj az ürítése, de fokozott a vizelési inger. Eleinte hevesebb a nyálkahártya gyulladás, bő, gennyes a váladék, majd 1-2 hét múlva kevesebb, hígabb lesz, kevesebb a panasz is. Ez akkor alakulhat ki, ha a beteg nem kapott kezelést, vagy az nem volt megfelelő. Ez nem is olyan elképzelhetetlen, hiszen a tünetek lassan, de múlnak, sokan nem mernek orvoshoz fordulni, mindenféle OTC készítményt használnak, vagy esetleg kapnak egy kis antibiotikumot jószándékú barátjuktól „nekem bevált” felkiáltással.
Csakhogy az így, későbbiekben kialakuló szövődmények már nem olyan könnyen gyógyíthatóak. Tályogok képződhetnek a húgycső mentén, a fertőzés ráterjedhet az ondóhólyagokra, mellékherére. Ez utóbbi fájdalommal, duzzanattal és lázzal jár; a következményes hegesedés férfi meddőséget okozhat. Hólyaggyulladás, vesemedence gyulladás, prostata gyulladás alakul ki: gáttáji feszülő érzéssel, fájdalommal.
Fontos: férfiaknál már egy mikroszkópos kenetvizsgálattal diagnosztizálni lehet legtöbbször a fertőzést!
A tripper tünetei nőknél
Nők esetében a fertőzés kb. 10 nap múlva okoz tüneteket, melyek gyakran alig észrevehetőek és így gyakran marad kezeletlen a betegség. Először a húgycső betegszik meg, majd innen terjed a folyamat a hüvelybe és innen a nyakcsatornán keresztül a méhbe és a petevezetékekbe. Ha nincs megfelelő gyógyszeres kezelés, akkor a hüvelybement melletti mirigyekben, vagy a méhnyakban elbújhat a kórokozó, és van, hogy csak a partner fertőződése hívja fel a figyelmet a betegségre. Ugyanúgy kialakul a húgycső, a vesemedence fertőzése, mint fiúkban, de még fontosabb szövődmény a lázzal járó kismedencei gyulladás, ami a későbbiekben összenövésekhez, meddőséghez vagy akár méhen kívüli terhességhez is vezet.
Fontos: egy szimpla „kenet vizsgálat” nem tudja megállapítani, hogy van-e trippered vagy nem. Ha a nőgyógyászod csak ezt vizsgálja, és gyanúd van a tripperre, fordulj a kerületedben lévő BNG-hoz.
Tünetmentes fertőzés
A fertőzés megbújhat a hüvelybemenet melletti mirigyekben, a végbélben, vagy a torok nyálkahártyán is, nemritkán teljesen tünetmentesen fertőzve.
Fontos: értelemszerűen, ha a partnere azt mondja, hogy semmi baja nincs, az még nem 100% biztos! Lehet ő sem tud róla, hogy fertőzött - gyanús tünetek esetén
Ha egyszer elkapta a betegséget, akkor 3 hónapig kell kontrollokra járni. Az első alkalommal 1 hét múlva, nőknél még az első menszesz után is, majd pedig 3 hónap múlva kell kontrollra jönni. Sajnos, ahogyan a trippert, úgy más betegségeket is elkaphatott, ezért ilyenkor kötelezően vért vesznek szifiliszre és HIV-re is. Ha 3 hónap elteltével is rendben van, újra egészségesnek nyilvánítják, ám ettől még vigyázni kell, hiszen a fertőzést bármikor újra elkaphatja.
Olvasta már?
- Szívroham ellen: 20 perc szex felér másfél kilométer sétával egy férfi esetében
- Milyen vastag, milyen hosszú? Ilyen az ideális hancúrléc a nők szerint
- Sokkal jobban hat az ondó a nők egészségére, mint azt korábban gondolták? A szakértő elmondja
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!