Tévhitek a nemi herpeszről - ezeket tudják a legtöbben rosszul az állapottal kapcsolatban
Tudta például, hogy nem mindig okoz tüneteket?
Mint minden betegséget, a szexuális úton terjedő betegségeket (az ún. STD-ket) is számos tévedés, tévhit veszi körül. Lássuk a leggyakoribbakat!
1. Csak a szexuális partnerüket gyakran váltó emberek kapják el a genitális herpeszt
HAMIS. Bárki megfertőződhet genitális herpesszel, kortól, nemtől és rassztól függetlenül. A genitális herpesz ugyan nemi betegség (STD), azonban nem számít rizikótényezőnek a megfertőződésnél a szexuális partnerek száma, mivel más nemi betegségekkel szemben a genitális herpesz a beteg élete végéig szervezetében marad és fertőzőképes.
2. A gumi óvszer védelmet nyújt a genitális herpesszel szemben
HAMIS. A gumi óvszer mérsékli a genitális herpesz átvitelének veszélyét, azonban nem szünteti meg teljesen. Ez azért van így, mert a gumi óvszer nem fedi le az összes lehetséges vírusszóró felületet, valamint nem is marad tökéletesen egy helyben a közösülés során.
3. A megfertőződés tényét mindig tudni lehet, mert herpeszes tünetek jelentkeznek
HAMIS. A genitális herpesz mindenkinél másképp jelentkezhet: egyeseknél herpeszes gyulladás, hólyagcsák alakulnak ki, másoknál semmilyen tünet nem jelentkezik. A genitális herpesszel fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség.
4. A genitális herpesz nem kezelhető
HAMIS. Noha a genitális herpeszt nem lehet meggyógyítani, viszont jól lehet kezelni. Antivirális készítményekkel megakadályozható a vírus szaporodása és a betegség visszatérő fellángolása.
5. A genitális herpesz ritka betegség
HAMIS. A genitális herpesz gyakori vírusfertőzésnek számít, amely a felnőttek 10-15%-át érinti. Viszont a fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek ugyan a tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség.
6. A teljes körű nemi szűrővizsgálat kimutatja a genitális herpesz fertőzést
HAMIS. A nemi szűrés során nem vizsgálják a genitális herpesz fertőzést. Kimutatásának az a legjobb módja, ha a beteg tünetes időszakban felkeresi a szakrendelést. Ilyenkor mintát lehet venni, amit a laboratóriumban aztán megvizsgálhatnak.
7. Az ajakherpesz a herpeszvírus család része
IGAZ. A herpesz vírus családba tartozik az ajak- és a genitális herpesz is, valamint a bárányhimlő és az övsömör is.
8. A genitális herpeszt csak a behatolás során lehet elkapni
HAMIS. A genitális herpesszel való megfertőződés leggyakrabban hagyományos (vaginális), orális, vagy anális közösülés során történik. A fertőződések nagyobb része akkor történik, amikor nincsenek herpeszes hólyagcsák.
9. Orális szex során meg lehet fertőződni ajakherpesszel, amiből pedig végső soron genitális herpesz alakul ki
IGAZ. Ha valamelyik félnek tünetes ajakherpesze van, akkor orális szex során megfertőzheti vele a másik fél nemi szervét. Ezért kerülendő az orális örömszerzés az ajakherpesz elmúltáig (amíg eltűnnek a herpeszes hólyagcsák). Az orális közösülés során használt gumi óvszer csökkenti a fertőzés veszélyét.
Összegezve
- A genitális herpesz bárkit megfertőzhet.
- A gumi óvszer csökkenti, de nem szünteti meg teljesen a genitális herpesz átvitelének veszélyét.
- A genitális herpesz tünetei változatosak, sőt, akár tünetmentes is lehet.
- A genitális herpesz nem gyógyítható, de jól kezelhető antivirális készítményekkel.
- A genitális herpesz leginkább hagyományos, orális és anális közösülés során terjed.