Új partidrog, a "kati"
Mefedron... Ez a partidrog ma még legálisnak minősül Magyarországon, de éppen a kábítószerlisták-szakbizottság augusztus 30-i ülésén tett javaslatot arra, hogy a szer nálunk is tiltólistára kerüljön. A mefedron (kémiailag: 4-metilefedron, 4-metilmetkatinon), ami kati, kata, mefi, miaúmiaú néven ismert, az interneten rendelhető, akár úgy is, mint növényvédőszer. Ezt a "rendelhetőséget", illetve a szer terjesztését és használatát hivatott a tiltás megszüntetni.
A mefedron először a 2000-es évek közepén bukkant fel, de igazi elterjedése a tavalyi és az idei évben történt, elsősorban Angliában, majd más európai országokban, így Magyarországon is. A partidrog kifejezés kicsit félrevezető: nem a szer összetevőire vagy hatására utal, hanem a használókra és a használat helyszínére. A mefedron az amfetaminokhoz áll közel, így stimuláns hatású, de enyhe hallucinogén hatása is van: pontosabban az érzékelést változtatja meg (az Ecstasy-hoz hasonlóan).
A használók elsősorban az orrukba szippantják a por alakú szert, ritkábban szájon át fogyasztják. A Nemzeti Drogfókuszpont megkeresésére a Magyar Pszichedelikus Közösség online felmérést végzett ebben az évben (augusztus 15-én zárták le a kérdezést). Eszerint a használók átlagos életkora 23 év volt. A mefedronhasználat leggyakoribb céljai a "hangulatjavítás" (61%), az "észlelés és jóérzés fokozása" (56%), a "kíváncsiság kielégítése" (43%), és a "társas érintkezés előmozdítása és fokozása" (36%) voltak. Ár: 1 g 2000-12000 Ft, egy alkalommal kb. 0,2 g-ot használnak. A válaszadók körülbelül 28%-a az interneten rendelte a szert (20% belföldről, 8% külföldről), 62%-uk pedig ismerősétől szerezte be (24% kapta, 38% vásárolta).
A múlt heti Lancet, a neves angol orvosi folyóirat, egy 15 éves lány esetéről számol be, aki kórházi felvételre került mefedron használat miatt. A tünetei: alváshoz hasonló, a komatózus-állapothoz közelítő pszichés jegyek (nehezen ébreszthető, érthetetlen válaszokat ad, de a fájdalomingert helyhez tudja kötni). Mint kiderült, a tüneteket a mefedron által előidézett folyadékveszteség, illetve a csökkent szérum nátrium-tartalom okozta. Sajnos, a szer hosszú távú hatásai nem ismertek, ez is része annak a kockázatnak, amit a szer fogyasztása jelent.
Az angol tapasztalatok szerint a mefedron – és más, az első időkben még legális szerek - gyakorlatilag kiszorították az Ecstasyt. Az angol tiltás nem csökkentette a fogyasztást, ugyanakkor új, a mefedronhoz hasonlóan, lényegében ismeretlen szerek kerültek a fiatalok körébe. A kábítószer-előállítással foglalkozó illegális csoportok éppen a tiltás réseit használják ki: akkor forgalmaznak nagy mennyiségben egy anyagból, amikor és ameddig az még legális, így igazából kábítószer-előállítókról sem beszélhetünk.
A mefedron esetében valószínűsíthető, hogy a háttérben kínai előállítók és egy széles internetes forgalmazói kör állnak. A szer gyors elterjedése és összekapcsolódása az online rendelhetőséggel a droghasználat új mintázatát jelenti, ami ugyan eddig is jelen volt, de nem ilyen mértékben és elterjedtségben!
Mivel olyan szerről van szó, ami tulajdonképpen hirtelen, a semmiből került elő (annak ellenére, hogy már korábban is észlelték), ezért a kockázatai, a veszélyei alig ismertek, csak a használók beszámolóira hagyatkozhatunk. A n megjelenő kliensek között is kb. ezév elejétől találkozhattunk "kati" használókkal.