Önámítás a napi cigaretták számának csökkentése
Sok dohányos úgy véli, ha le nem is szokik ugyan a cigarettáról, de már azzal sokat tesz az egészségéért, ha a napi elszívott szálak számát jelentősen csökkenti.
Önámítás a napi cigaretták számának csökkentése
Sok dohányos úgy véli, ha le nem is szokik ugyan a cigarettáról, de már azzal sokat tesz az egészségéért, ha a napi elszívott szálak számát jelentősen csökkenti. A norvég Közegészségügyi Intézet kutatása szerint mindez súlyos tévedés: a cigaretták számának csökkentése nem jár kedvező hatással az egészségre.
A Dr. Kjell Bjartveit vezette kutatás több mint 51 ezer férfi és nő dohányzási szokásait és szív- és érrendszeri megbetegedésének kockázatát elemezte. A vizsgálatba 20-49 év közötti résztvevőket vontak be még a hetvenes években, és 3-13 évenként megismételték náluk a vizsgálatokat húsz éven át. A dohányzás mértéke alapján három csoportot képeztek: nemdohányzók, közepes dohányosok és „csökkentők” (ide azok kerültek, akik korábbi cigarettáik számát legalább 15-tel csökkentették).
Az elemzés azt mutatta, hogy az erős dohányosok halálozását alapul véve a „csökkentők” korai halálozásának kockázata szem szívbetegségből sem daganatos megbetegedésből kifolyólag nem lett alacsonyabb, illetve a csökkenés nem szignifikáns, azaz a napi cigaretták számának csökkentése nem jelent kedvező hatást az egészségre. Néhány szakember úgy véli, hogy ezek a kutatások félrevezetők lehetnek, mert a dohányosok hajalmosak más szempontból is egészségtelen életvitelre (pl. egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód), azt azonban senki sem vonja kétségbe, hogy az egészségre a legkedvezőbb hatást a dohányzás teljes abbahagyása gyakorolja.
medipress.hu