OGY- kábítószerügyi bizottság - a szenvedélybetegségek helyzetéről
A 21. században még mindig az egyik legnagyobb kihívás a szenvedélybetegség, az alkoholprobléma továbbra is az első számú közegészségügyi probléma, ugyanakkor Magyarországnak még ma sincs elfogadott alkoholstratégiája - mondták el az Országgyűlés kábítószerügyi eseti bizottságának szerdai ülésén szakértők.
Sólyom Olimpia, az Egészségügyi Minisztérium szakértője a fiatalok fogyasztási szokásairól szólva elmondta: felmérések alapján megállapítható, hogy a tiltott és legális szerek fogyasztásának kialakulását sokkal inkább a baráti, az iskolai kapcsolatok és a szórakozási formák motiválják mint az objektív társadalmi helyzet.
Közölte azt is, a magasabb iskolai végzettségű szülők gyermekei kevésbé érintettek a dohányzás szenvedélyében, ugyanakkor az alkoholfogyasztás "semmilyen mutatója nincs szignifikáns kapcsolatban" a szülők iskolázottságával.
Spiák Ibolya (Fidesz) a grémium alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az alkohol és dohányzás felelős az éves halálozás egyharmadáért, évi 30.000 ember elhunytáért.
A politikus szerint szükség lenne arra, hogy a forrásokat hozzáigazítsák a probléma nagyságához.
Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet vezetője arról beszélt: ha a prevenciós beavatkozás megfelelő időben történik, az általános iskola felsőbb évfolyamain, akkor kisebb volumenű a kábítószer kipróbálásának valószínűsége.
Ugyanakkor - mint mondta - szükség lenne úgynevezett metaelemzések elvégzésére annak érdekében, hogy átfogó képet kapjanak a prevenciós programok hatásosságáról.
Vandlik Erika, az Országos Addiktológiai Centrum tudományos munkatársa elmondta, jelenleg egyeztetés alatt van a magyar alkoholstratégia, felmérik a helyzetet.
A bizottsági ülésen több szakértő egyetértett abban is, hogy az addiktológiai ellátás leépült.