Ezeket látta már?

Legbiztosabb el se kezdeni

Dr. Jürgen Rehm munkatársaival sikeresen bebizonyította, hogy azoknál, akik sok alkoholt fogyasztanak, gyakrabban fordul elő nyelőcső-, gége- vagy szájüregi rák.

Legbiztosabb el se kezdeni

A kanadai Addiktológiai és Mentálhigiénés Kutatóközpont munkatársai legfrissebb vizsgálatuk során bizonyítékot találtak arra, hogy valóban létezik kapcsolat a túlzott alkoholfogyasztás illetve a fej és a nyak daganatos elváltozásainak nagyobb gyakorisága között.

Dr. Jürgen Rehm munkatársaival sikeresen bebizonyította, hogy azoknál, akik sok alkoholt fogyasztanak, gyakrabban fordul elő nyelőcső-, gége- vagy szájüregi rák. Megnyugtató valamelyest, hogy az alkoholfogyasztás abbahagyása után ezen betegségek kialakulási esélye jelentős mértékben csökken. A kutatók 1966 és 2006 közötti népegészségügyi adatokat dolgoztak fel, és az elemzés után az alábbi megállapításokat fogalmazták meg:

* A nyelőcsőrák kialakulási esélye ugyan közel kétszeresére emelkedett az abbahagyást követő két éven belül –valószínűleg azért, mert sokan csak a betegség tüneteinek jelentkezése miatt hagyják abba az alkoholizálást – azonban hosszabb távon értékelve jelentős csökkenés adódott.

* A fej- és nyaki régió daganatainak előfordulási gyakorisága csak az absztinencia kezdetét követő 10. évben kezd csökkenést mutatni

* Közel húsz éves absztinencia során a daganatok kialakulásának kockázata visszacsökken azok szintjére, akik soha életükben nem fogyasztottak alkoholt.

"Az alkoholfogyasztás abbahagyása hasonló hatást fejt ki a fej- és nyaki területek daganataira, mint amit a dohányzás abbahagyása fejt ki a tüdődaganatra. Mindkét esetben közel két évtized kell ahhoz, hogy a nagyobb kockázat visszacsökkenjen arra a szintre, mintha sosem dohányzott vagy ivott volna alkoholt az illető" – magyarázta Dr. Rehm.

Kanadában sajnos nagyon gyakori az alkoholfogyasztás, egy nemrég készült felmérés során megállapították, hogy Ontario felnőtt lakosságának közel kétharmada legalább havi rendszerességgel fogyaszt alkoholt. A túlzott alkoholfogyasztás társadalmi terhei meglehetősen komolyak, csak Ontarioban évente 5,3 milliárd dollárt költenek a rendszeres alkoholfogyasztók kezelésére, gyógyítására. Bár a kutatás során egyértelmű kapcsolatot találtak az alkoholfogyasztás és a fej- és nyaki régióban kialakuló daganatok nagyobb gyakorisága között, hasonló kapcsolat létezése még egyáltalán nem bizonyított egyéb daganatok esetében. A kérdés pontos tisztázása érdekében további vizsgálatok elvégzésére van szükség.

medipress

idült

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához