Halált okozó dizájner drog: a szakértő véleménye
Egy dizájner drogként számontartott vegyület két fiatal halálát okozta és sok más fiatalnál vezetett olyan mérgezéshez, amikor orvosi segítségre volt szükség. Valójában, erre az eseményre számítani lehetett. Az utóbbi években számtalan pletyka jelent meg az „új pszichoaktív szerekkel” kapcsolatban, hogy azok öngyilkos vagy éppen gyilkos téveszmékhez vezetnek. A tragikus halálesetek, a rendőrség szerint, elkerülhetők lennének, ha a fiatalok megértenék, hogy az új szerek nem egyszerűen veszélyesek, hanem halálosak.
Az eddigi drogprevenciós programokról is tudjuk, hogy pusztán a veszélyesség hangsúlyozása nem elegendő. Valószínűleg, sokan találkoztak a "krokodil" nevű szer szörnyű hatásaival youtube videókon – az eredmény az lett, hogy sokan keresni kezdték ezt a szert, mint ami a "tuti" szer lehet.
Van, aki már odáig jutott a szerhasználatában, hogy szívesen találkozna egy ilyen "tuti" droggal, mint ahogy – feltételezem – sokan vannak, akik a halálos adagot jelentő szert is kipróbálnák.
Ami ebből a történetből kiderült az nemcsak az, hogy sok ember számára mások élete mit sem számít. Ezt eddig is tudtuk. Az, itt Magyarországon, újdonság, hogy sokan olyan vegyületekkel kísérleteznek, amiknek a hatását még nagyjából sem tudják. Ez a jól ismert jelenség Magyarországon nemcsak a használók, de – úgy látszik – a hivatásos szakemberek egy része számára is – újdonságként hat.
Ameddig nincs olyan komolyan vehető forrás, ami nem azt mondja, hogy ezek a szerek halálosak ("Ki hiszi ezt el?"), hanem valósághű információkat közöl a drogokról és azok hatásairól, addig ezek a tragédiák nem kerülhetők el.
Az eddig sem túl hatásos elrettentő stratégia még tovább, a végletekig való fokozása ("ha drogozol, meghalsz"), nem tűnik eredményesnek, mint ahogy nem az más európai országban sem. Az új pszichoaktív szerek valóságos veszélyeit bemutató, információterjesztő és ártalomcsökkentő online felületek eredményesebbnek bizonyultak, mint az "old school" elrettentő programok.
Ne felejtsük, ezeknek a szereknek a túladagolása veszélyes. Akkor, amikor azt sem tudjuk, mit jelent, az, hogy "túl": milyen mennyiséget? És azt sem tudjuk, milyen összetételű anyagról van szó! Azt is látjuk, hogy az új szerek terjedését meggátolni hivatott C-lista nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Már csak azért sem, mert oda ismert összetételű szerek kerülhetnek fel; de a gyakorlatban éppen arról van szó, hogy nem ismerjük az ilyen-olyan néven forgalomba került anyagok összetételét és koncentrációját.