Ezeket látta már?

Ezek a szerencsejáték-függőség jelei, veszélyei és kezelési lehetőségei

szerencsejáték, függőség

Sok embernek a szerencsejáték csak egy szórakozás, egyeseknek viszont igen komoly gondot jelent, mivel nem képesek kontrollálni magukat, és folyamatosan vissza-visszatérnek hozzá.

Ennek a szenvedélybetegségnek is, csakúgy, mint a többinek, komoly pszichológiai, fizikai és társadalmi következményei lehetnek. Függőségüket kísérheti depresszió, migrén, szorongás, bélrendszeri rendellenességek, és a levertség, tehetetlenség érzése akár öngyilkossági kísérlethez is vezethet. Ezen káros következményei miatt a szerencsejáték egyes országokban súlyos közegészségügyi problémának számít.

A szerencsejáték-függőség jelei

Az American Psychiatric Association (APA) Diagnosztikai és statisztikai kézikönyvének ötödik kiadásában (DSM-5) az szerepel, hogy a alábbiakban leírtak közül 12 hónap alatt legalább 4-et tapasztalnia kell az illetőnek a függőség diagnosztizálásához:

  1. Egyre több pénzt kell eljátszania ahhoz, hogy a játék izgalmát fenntartsa.
  2. Nyugtalan, ingerlékeny, ha abba akarja vele valaki hagyatni a játékot.
  3. Próbálja mellőzni a játékszenvedélyét, de ennek ellenére ismét visszatér ahhoz.
  4. Túl gyakran gondol a szerencsejátékra, és tervezi, hogy mikor játszhat újra.
  5. Szorongását szerencsejátékkal próbálja orvosolni.
  6. Pénzvesztés után is újra visszatér játszani.
  7. Hazudik szenvedélye eltitkolása érdekében.
  8. A szerencsejáték folytán párkapcsolati vagy munkahelyi gondok jelentkeznek.
  9. A játékhoz szükséges pénzt máshonnan tudja csak beszerezni, neki nem telne rá.

A egészségtelen játékszenvedély kiváltó okai

A szerencsejáték önmaga is problémákhoz (pl. pénzügyi gondokhoz) vezethet, de az ehhez társuló függőség még inkább. Ez már a jelentős anyagi vonzatai mellett beleavatkozhat a magánéletbe, illetve a szociális és munkahelyi kapcsolatokba is. Sokan vannak, akik környezetük állítása szerint megbízhatók, és felelősségteljes életet élnek, valami változás miatt azonban hajlamosak a szerencsejáték felé fordulni, ami egy idő után átveszi náluk az irányítást. Ezt a szokatlan változást többet közt az alábbi okok válthatják ki:

  • nyugdíjazás
  • trauma
  • munkahelyi stressz
  • érzelmi zavarok (pl. depresszió, szorongás)
  • magány
  • környezeti tényezők (pl. barát befolyása, elérhető és kecsegtető lehetőségek)
  • egyéb függőségek jelenléte: néhány tanulmány azt mondja, hogy azok, akiknek már van kialakult szenvedélybetegségük, vagy hajlamosak rá, nagyobb kockázata van annak, hogy egy másik függőség is jelentkezik. Ebben nagy szerepet játszhatnak a genetikai tényezők mellett neurológiai rendellenességek is.

A káros játékszenvedély előfordulásának kockázati tényezői

Néhány ember a játékszenvedélyén kívül nem tapasztal meg más függőséget, de többeknél előfordulhat kábítószer- vagy alkoholprobléma. Ezek sokszor azért alakulnak ki, hogy csökkentsék azokat a negatív dolgokat (pl. szorongás, depresszió), melyeket a szerencsejáték-függőség okozhat. Ez fordítva is igaz lehet, az alkohol és a kábítószer is kiválthatja a kontrollálatlan játékszenvedélyt. Emellett a rizikófaktorok csoportjába sorolhatók az alábbi tényezők is:

  • depresszió
  • szorongás
  • személyiségzavarok
  • kábítószer és alkohol mellett egyéb más függőségek
  • bizonyos gyógyszerek (pl. antipszichotikus gyógyszerek, dopamin-agonisták)
  • Az illető neme (nagyobb valószínűséggel érinti a férfiakat, mint a nőket)

A probléma egyre gyakoribbá válhat azzal, hogy a modern, digitális világban könnyebben elérhetők bizonyos szolgáltatások, játékfelületek, ezáltal az emberek késztetése is növekedhet ezek iránt.

A szerencsejáték-függőség kialakulásának állomásai

Kezdetben mindenki “csak játszik”, élvezi, amit éppen akkor, adott időpontban csinál. Ez egyre nagyobb szenvedéllyé válhat, és egyre több kellemetlen következménye lehet. Sokan észre se veszik, hogy szépen lassan elhatalmasodik rajtuk az az érzet, hogy fokozatosan többet és többet kell játszaniuk ahhoz, hogy érezzék azt az örömöt, amit addig kevesebb idő alatt is kiváltott belőlük ugyanaz a tevékenység. Ezt súlyozza az is, ha veszteség éri, és szüntelenül vissza akarja szerezni az addig elvesztett pénzt.

Kialakul egy olyan ördögi kör, amiből nehéz kiszállni. Ugyanis idővel folyamatosan nőhet a tevékenység iránti vágy, annak gyakorisága, az ellenállóképesség pedig csökken. Egy ponton túl már nem tartja lényegesnek az ember sem a szerencsejáték gyakori ismétlődést, sem az elvesztett összeg mértékét, aminek jelentős negatív eredményei lehetnek mind lelki, fizikai, szakmai és társadalmi értelemben.

Akkor válik valós és kezelendő problémává, amikor ezek bekövetkeznek, és az adott személy nem képes egyedül megbirkózni vele, képtelen leállni.

Kezelés

A terápiának általában véve három típusa van:

  1. Viselkedés-terápia vagy kognitív viselkedés-terápia (CBT): Segít megváltoztatni a szerencsejátékkal kapcsolatos érzéseket, gondolkodást, ezáltal csökkenhet a játék iránti késztetés.
  2. Gyógyszeres terápia: antidepresszánsok, hangulatstabilizáló szerek által kifejtett hatás támogathatja a beteget a leszokásban. Ennek szükségességét természetesen orvos állapítja meg, és választja ki személyre szabottan a megfelelő hatóanyagot.
  3. Önsegítő csoportok: Hasonló helyzetben lévőkkel való kapcsolattartás, beszélgetés elősegítheti az illető életében a pozitív változásokat.

A betegség mértéke függhet a játék típusától

Bármilyen fajta szerencsejáték függőséget okozhat, legyen szó versenyről, kártyajátékról, kockajátékról, lottóról, nyerőgépekről vagy sportfogadásról. Jelentős kockázati tényezőt jelent azonban a helyzet súlyosságát illetően az, hogy mennyire gyors tevékenységről beszélünk. Ugyanis ott, ahol kevés idő telik el a fogadás és az eredmény megjelenése között, nagyobb a veszteség rizikója, és a vele esetlegesen összefüggésbe hozható negatív következmények mértéke.

Nyugodtan kérjen segítséget, ha szükségét érzi

Amennyiben azt tapasztalja önmagán, hogy játékszenvedélye egyre nagyobb mértéket ölt, kérjen támogatást szeretteitől, környezetétől, szükség esetén pedig keressen fel szakembert. Mindenki azon lesz, hogy támogassa, az orvos pedig önnek a legmegfelelőbb, személyre szabott ellátást fogja nyújtani.

Így növelik bennünk a szorongást a sorozatos rendkívüli helyzetek

Így tud segíteni, ha hozzátartozója függő

Abban az esetben, ha szenvedélybetegről gondoskodik, a következőkre odafigyelve tudja a leghatékonyabban támogatni:

  • Önsegítő csoportok ajánlása az érintett személynek
  • Ismerje fel a személy jó tulajdonságait, és ne zárja ki a családi életből a problémái miatt
  • Maradjon higgadt, amikor az illető gondjairól beszélnek, tartózkodjon a példabeszédektől, hangoskodástól, veszekedéstől
  • Legyen nyitott a problémával kapcsolatban, próbálja megértetni a másikkal, hogy miért szükséges kezelni a függőségét, és legyenek azzal tisztában, hogy ez időigényes is lehet.
  • Próbáljon határt szabni a család pénzügyeiben a szerencsejátékra költhető összegre vonatkozóan, de leginkább megszüntetni az arra kifizethető keretet.

Dr. Szabó Linda

Gyógyszerész

Forrás: medicalnewstoday

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához