Emelkedőben az értelmiségi drogozás
Egy csütörtökön közzétett tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a diákok éjszakai tanulását, a tanulás sebességét és a vizsgateljesítményt fokozó teljesítménynövelő drogok használata súlyos problémát okozhat a felsőoktatási intézményekben a jövőben.
A Journal of Medical Ethics folyóiratban megjelent cikkében Vince Cakic, az ausztrál Sydney Egyetem pszichológusa azt írja, hogy a "nootropikumok" – azok a gyógyszerek, amelyeket kognitív rendellenességekre fejlesztettek ki – máris elterjedt feketepiaci készítményeknek számítanak az iskolai teljesítmény fokozásában.
A bevált stimulánsként ismert és forgalmazott amfetaminokat és metilfenidátokat egyes amerikai főiskolákon a hallgatók akár egynegyede is használhatja, de főként azok élnek vele, akiket ösztöndíjjal vettek fel az intézménybe.
Ezeket a gyógyszereket az egészségügyben a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) és a kontrollálatlan aluszékonyság kezelésére használják. A kísértés újabb generációját jelenti az ugyanebbe a gyógyszerosztályba tartozó modafinil.
Az emlékezőtehetség javítására Cakic szerint az Alzheimer-kór kezelésére használt donepezilt, galantamint és a piracetamot alkalmazzák. Szintén serkentőszerként használják a szelegilint. Ezek a gyógyszerek eddig csak mérsékelten fokozták a teljesítményt, de Cakic szerint a gyógyszergyárakban erősebb készítmények várnak engedélyeztetésre, amelyek sokaknak vonzó lehet.
"A normális vagy átlagon felüli kognitív teljesítménnyel rendelkező diákok közül valószínűleg sokan vonzónak találják azt a lehetőséget, hogy "üvegben vásárolhatják meg a bölcsességet" – véli a kutató. Cakic azt állítja, hogy a sportban elharapózott doppingolás is figyelmeztető jelként szolgálhat.
A teljesítménynövelő drogokat amellett, hogy fizikai veszélyt jelentenek, függőséghez vezethetnek és nem kívánt mentális mellékhatásokkal járhatnak, szinte lehetetlen szabályozni.
"Képzeljünk csak el egy olyan helyzetet, amikor a tisztviselők félrehívják a diákokat, akiknek pohárral a kézben vizeletmintát kell adniuk. Botrány törne ki és megindulna a pletykálkodás, amikor a summa cum laude végzőst megfosztanák diplomájától, mert pozitív eredményt produkált modafinilre – arra a szerre, amely szinte emberfeletti mentális teljesítőképességet biztosított számára. Bármilyen nevetségesnek is tűnik ez a kép, elképzelhető, hogy az ehhez hasonló helyzetek valóban megtörténnek a jövőben."
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress