Emberek milliárdjai korlátozottan jutnak hozzá a fájdalomcsillapítókhoz!
Öt és fél milliárd ember, vagyis az emberiség háromnegyede csak korlátozottan jut hozzá fájdalomcsillapítókhoz - közölte az ENSZ e témában illetékes hivatala kedden közzétett éves jelentésében. Az égető drogproblémák közül a szerzők a kannabiszfogyasztás legalizálását és új kábítószerfajták megjelenését emelték ki.
Az ENSZ Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szervezetének (INCB) 2014. évi jelentése szerint a világon felhasznált morfium 92 százalékát a világ lakosságának 17 százaléka használja, azon belül is elsősorban az Egyesült Államokban, Kanadában, Nyugat-Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon élők.
A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy a kábítószerkérdés átfogó kezelése érdekében a kormányoknak elsősorban a kereslet csökkentését kell szem előtt tartaniuk, valamint megfelelő forrásokat kell biztosítaniuk a megelőzésre és a rehabilitációra.
A testület szorgalmazta egyúttal a kábítószerrel kapcsolatos szabálysértésekért kiszabott halálbüntetések eltörlését.
A jelentés szerint folyamatos veszélyt jelent az úgynevezett új pszichoaktív anyagok (NPS) terjedése. Ezek száma 11 százalékkal növekedett, 2014-ben 388, míg az előző évben 348 egyedileg azonosított anyagot regisztráltak.
Az ENSZ-szervezet kiemelte, hogy világszinten 66 százalékkal nőtt a metilfenidát fogyasztása. Ezt a szert a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral (ADHD) küzdők kezelésében alkalmazzák. A megnövekedett felhasználás elsősorban annak tudható be, hogy jelentősen emelkedett a betegséggel diagnosztizáltak száma. Az Egyesült Államokban a 4 és 17 éves kor közötti fiatalok 11 százalékánál diagnosztizálták a betegséget, Németországban pedig 42 százalékkal emelkedett a 19 éves kor alatti fiatalok körében 2006 és 2011 között.
Az INCB jelentése kitért arra is, hogy a kannabiszfogyasztásról Uruguayban és egyes amerikai államokban hozott rendelkezések összeegyeztethetetlenek az 1961-es Egységes Kábítószeregyezmény 4. cikkével, amely megköveteli, hogy az országok a kábítószerek használatát kizárólag orvosi és tudományos célra korlátozzák. Uruguay az első olyan állam, amely legalizálta a kannabisz és származékainak termesztését (rekreációs célra), és az amerikai Colorado, Washington, Oregon és Alaszka szövetségi államok is döntöttek már a kannabisztermékek élvezeti cikként történő használatáról.
Az ENSZ-szervezet szerint Európában az új pszichoaktív anyagok terjedése a legnagyobb kihívás. A jelentés megemlíti továbbá, hogy a heroinfogások száma a balkáni útvonalon ugyan megnövekedett, de ezt a kábítószert továbbra is Hollandiában és kisebb mértékben Belgiumban osztják szét újra a nyugat-európai illegális piacokra.
A bécsi székhelyű szervezet arra figyelmeztetett, hogy vészhelyzet, természeti katasztrófák és fegyveres konfliktusok sújtotta területeken a gyógyszerekhez való mielőbbi hozzáférés miatt továbbra is egyszerűsített ellenőrzést kell alkalmazni.