Egy újabb veszélyforrás: a vízipipa
Ugyan világszerte egyre kevesebb ember cigarettázik (hazánkban ez sajnos nem igaz), új dohányzási trend terjed a fiatalok között. A Pediatrics című folyóiratban közölt tanulmány szerint tavaly a montreali fiatalok negyede használt vízipipát, más néven sisát.
"A vízipipa népszerűségét az adja, hogy biztonságosabbnak tartják, mint a cigarettázást. Azonban a sisa füstje nikotint, szénmonoxidot és karcinogéneket is tartalmaz, akár a cigarettánál nagyobb mennyiségű kátrányt és nehézfémeket" – figyelmeztet Jennifer O'Loughlin professzor, a Montreali Egyetem vezető kutatója.
A vizsgálat során 871 18 és 24 év közötti fiatallal töltettek ki dohányzási szokásaikat célzó kérdőívet. A munkacsoport, melyben a Quebec-i Közegészségtani Nemzeti Intézet, valamint a McGill Egyetem munkatársai is részt vettek, megállapította, hogy a válaszadók 23%-a használt vízipipát az elmúlt 12 hónapban, 5% pedig legalább egyszer egy hónapon belüli intervallumban.
A tanulmány szerint a vízipipa főként a fiatal, angol anyanyelvű fiatalok között népszerű, akik saját lakással, és viszonylag magas jövedelemmel rendelkeznek. Ráadásul, a vízipipa-használók gyakran más pszichoaktív szereket, marihuánát, tiltott drogokat és alkoholt is használnak.
Jennifer O'Loughlin professzor egy több, mint tíz éves projektben kimutatta, hogy a felnőttek számára milyen mértékben nehéz a dohányzásról való leszokás. Az is kiderült a vizsgálatból, hogy a dohányzók nem karcsúbbak, viszont maga a dohányzás lelassíthatja a serdülők fejlődését. Bebizonyosodott, hogy már akár az első cigaretta után megindul a dependencia (hozzászokás) kialakulása.