Dohányzás, nikotin, terhesség
A terhesség alatti dohányzás közre játszik az újszülött kori halálozásban, valamint nagyobb eséllyel következik be miatta koraszülés, vagy alacsony súlyú születés.
Dohányzás, nikotin, terhesség
A Nottingham Egyetem kutatói az eddigi legnagyobb szabású vizsgálat elvégzését tervezik 1050 terhes nő közreműködésével. A kutatók arra kíváncsiak, hogy a jelenleg elérhető kezelési módszerek közül melyek azok, melyek ténylegesen és biztonságosan segítenek a leendő anyukáknak leszokni a dohányzásról.
A terhesség közbeni dohányzás komoly népegészségügyi problémát jelent, hiszen a terhes nők közel 30 százaléka dohányzik. A terhesség alatti dohányzás közre játszik az újszülött kori halálozásban, valamint nagyobb eséllyel következik be miatta koraszülés, vagy alacsony súlyú születés. Emellett kimutatták, hogy a dohányzó terhes nők gyermekei között az iskolás korban nagyobb aránnyal fordulnak elő tanulási problémák.
„A terhes nők nagyon motiváltak, hogy leszokjanak a dohányzásról. Ha a vizsgálat során kiderül, hogy a nikotin-pótló kezelés (NRT) hatékony, biztonságos és költséghatékony is egyben, akkor a módszer terjesztésével sokat lehetne segíteni ezen a problémán.” – fejtette ki Dr. Tim Coleman, a kutatócsoport vezetője.
A vizsgálatban történő részvételt minden 12-24. héten kontroll ultrahang vizsgálaton megjelenő kismamának felajánlják, és amennyiben elfogadják, akkor véletlenszerűen nikotint tartalmazó vagy nem tartalmazó tapaszt helyeznek fel. Emellett tanácsot adnak, hogyan lehet leküzdeni a cigaretta utáni sóvárgást, valamint hogy mit lehet tenni a dohányzás elkerülése érdekében. A vizsgálatba bevont kismamákat a gyermekük két éves koráig követni fogják, hogy lássák, a született gyermek szellemi képességei, valamint légzőrendszere is megfelelően fejlődik-e.
A magzat a terhesség alatti dohányzás kapcsán nem csak a nikotinnal, hanem a cigarettában megtalálható egyéb veszélyes kémiai anyaggal is kapcsolatba kerül. Bár eddig úgy tűnik, hogy a nikotin tapasz biztonságosabb, mint a dohányzás, a kutatók azt is vizsgálják, hogy tényleg az-e a legjobb módszer a leszokásra. A nikotin tapasz elvileg kétszeresére csökkenti a leszokás sikerességét, a terhes nők szervezetének gyorsabb lebontó képessége miatt a módszer tényleges hatékonysága bizonytalan.