Ezeket látta már?

Az anyai dohányzás szívbeteggé teheti a gyereket

2009.01.01. Módosítva: 2015.11.04.

A terhességük alatt dohányzó anyák életre szólóan károsíthatják a gyermekük keringését, így növelve a későbbi esélyét a szívbetegségnek és az agyvérzésnek ...

Az anyai dohányzás szívbeteggé teheti a gyereket

A terhességük alatt dohányzó anyák életre szólóan károsíthatják a gyermekük keringését, így növelve a későbbi esélyét a szívbetegségnek és az agyvérzésnek, mutatta ki egy dán vizsgálat. Ugyanakkor az apától származó füstnek is lehetnek hosszú távú következményei

Az anyai dohányzás szívbeteggé teheti a gyereket

„Összehasonlítva a terhességük alatt dohányzó anyáktól született gyermekeket azokkal, akiknek nem dohányzott az anyja, az előbbieknél magasabb az érelmeszesedés aránya” - mondta el Dr. Michiel L. Bots, a leideni orvosi egyetem epidemiológia professzora. „A terhesség egy kritikus időszak a füstkárosodás szempontjából.”

A munkatársaival a Holland Érelmeszesedés Kockázat a Fiatalokban elnevezésű program adatbázisából következtettek arra, hogy kimutatható az érrendszeri károsodás azokban a fiatalokban, akiknek édesanyjuk terhessége alatt dohányzott. A vizsgálat eredményei múlt hét pénteken mutatták be Orlandóban, Floridában, az Amerikai Szív Társaság éves Szív- és Érrendszeri Betegségek Epidemiológiája és Megelőzése című konferenciáján.

„Ráadásul a terhesség alatti dohányzás mérsékelt méhen belüli növekedést és kis születési súlyt eredményezhet” - jegyezte meg Dr. Bots. A vizsgálatban Dr. Bots és kollégái 732, 1970 és 1973 között született ember adatait elemezték. Az találták, hogy 30 éves korban vastagabb a nyaki artéria fala - mely az érelmeszesedés korai jele - annak a 215 résztvevőnek, akiknek anyja terhessége alatt dohányzott, mint a nem dohányos anyák felnőtt gyermekeinél.

A füstös környezetben élő terhes anyák gyerekeiben felnőtt korukra 13,4 mikrométerrel lett vastagabb a nyaki artéria fala, mint azoknál a gyerekeknél, akiknek nem dohányzott terhesség alatt a mama. A kutatók azonban az apákról sem feledkeztek meg. Ha mind a két szülő dohányzott terhesség alatt, akkor gyermekeikben 30 éves korukra vastagabb lett az érfal, mint azokban, akiknél csak az egyik, vagy egyik szülő sem dohányzott. Ráadásul minél többet dohányzott egy anya annál vastagabb lett utódjában a nyaki artériafal vastagsága - mutatta ki Bots csapata.

„Bebizonyítottuk, hogy a terhesség alatti dohányzás káros a gyermekeknek” - mondta Dr. Bots. „Azt már eddig is tudtuk, hogy magas vérnyomást és túlsúlyt okozhat mire a felnőnek, most már azt is tudjuk, hogy 30 éves korukra fokozott lesz bennük az érelmeszesedés.”

Az eredményeket kommentáló amerikai szakértő szerint az eredmények alátámasztják a dohányzás és a szívelégtelenség közötti régen ismert kapcsolatot. „z a vizsgálat még jobban alátámasztja, amit már eddig is tudtunk, hogy a szív koszorúereinek megbetegedéséhez vezető folyamatok nagyon korai életkorra vezethetőek vissza.” - mondta Dr. Byron Lee, a San Franciscoi lévő Kalifornia Egyetem professzora.

„Már a gyermekek verőerében előfordulnak zsíros csíkok” - mondta el Dr. Lee. „Ezek a zsíros csíkok az előfutárai a sokkal súlyosabb verőér elzáródásnak, amely szorító mellkasi fájdalomhoz és infarktushoz vezethet. Ez a vizsgálat az sugallja, hogy az érbetegségek már magzati korban megkezdődnek, amely még egy okot ad a terhes nőknek arra, hogy leszokjanak a dohányzásról” - mondta.

Lee megállapításaival egy másik szakértő egyetértett. „Íme még egy bizonyíték arra, hogy a dohányos nőknek fontos, hogy leszokjanak” - mondta el Matt Berry, a Dohányfüstmentes Gyermekekért Program igazgatója. „El kell kerülni a passzív dohányzást is” - tette hozzá.

Az embereket arra kell ösztönözni, hogy ne dohányozzanak az otthonaikban. Berry hozzátette, hogy „fontos, hogy több segítséget kapjanak a leszokáshoz, ráadásul sokkal több erőfeszítést kell tennünk, hogy elérjük a terhes és a gyermekvállalás előtt álló nőket.”

Barry megjegyezte, hogy sok nő leszokik ugyan terhesség alatt, de szülés után újra kezdi. „10 terhesség alatt leszokó nőből hét kezdi újra” - mondta - „pedig a szülés követő időszak is ugyan olyan veszélyes, mint maga a terhesség.”

medipress.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához