Alkoholkalauz - ünnepekre...
"Kis mértékben orvosság, nagy mértékben méreg" tartja a mondás az alkoholról. A mérsékelt alkoholfogyasztás csakugyan kedvező hatással lehet egészségünkre; többek között csökkenti egyes kardiovaszkuláris betegségek kockázatát és segíti az emésztést. Bár az orvosok véleménye megoszlik ebben a kérdésben, egyesek úgy tartják, hogy az alkoholfogyasztásnak tulajdonított előnyök eltúlzottak. Egy dolog biztos: a minél több, annál jobb elv az alkohol esetében biztosan nem érvényes. Az, hogy az alkoholfogyasztás az előnyünkre válik, vagy inkább ártunk vele, függ a bevitt mennyiségtől, az egyéni toleranciánktól és számos egyéb körülménytől.
A túlzott alkoholfogyasztásnak számos kockázata van. Rövidtávon felléphet keringési rendellenesség, szexuális diszfunkció, fokozódó stressz, nő a balesetek és sérülések veszélye, az erőszakra való késztetés. Továbbá már 1-2 pohár ital is rontja az alvás minőségét.
Az intenzív alkoholfogyasztás hosszútávon pedig növeli a rákos megbetegedések, a magas vérnyomás, a stroke, a szívizomkárosodás, a máj-és hasnyálmirigy-gyulladás, az agykárosodás és a szexuális problémák megjelenésének valószínűségét.
Ha valaki rendszeresen fogyaszt alkoholt, akkor a kockázatok minimalizálása érdekében törekedni kell az egészségügyi ajánlások betartására. Ez egészséges férfiak esetében napi legfeljebb 2 egység, míg a nőknél 1 egység, illetve alkalmanként maximum 4 egységnyi alkoholt jelent.
Egységnyi alkohol (10 ml tiszta alkohol) 1 dl bor, 30 cl égetett szesz (40%-os alkohol tartalom), kb. 3 dl sör (4,9%-os alkoholtartalmú). Ha ritkábban nézünk a pohár fenekére, vagy egy-egy alkalommal kevesebbet fogyasztunk, már jelentősen csökken az alkohol okozta egészségkárosodás esélye.
A mértéktelen ivás
A mértéktelen ivás, rövid idő alatt elfogyasztott nagy mennyiségű alkohol, vagy a napokig tartó rendszeres alkoholizálás, különösen káros, még akkor is, ha csak évente pár alkalommal – például ünnepek alatt – kerül rá sor.
Az sem mindegy, hogy az elfogyasztott italok milyen gyorsan követik egymást. Férfiaknak azt ajánlják, hogy az első órában 2 egységnyi alkoholnál többet ne fogyasszanak, majd további 1-1 egységet óránként. Nőknél pedig legfeljebb 1 egység.
Férfiak és nők
- A nők általánosságban kisebb testtömegűek a férfiaknál, így az ő szervezetükben kevesebb a víz. Ennek következtében ugyanannyi elfogyasztott italmennyiség esetén magasabb lesz a véralkoholszintjük.
- A méregtelenítést végző szerv, a máj, a nőknél kisebb méretű, így ők jobban ki vannak téve az alkohol okozta májkárosodásnak.
- A nők esetében az alkohol felszívódása gyorsabban megy végbe, a káros melléktermékek így hamarabb keletkeznek.
- Figyelembe kell venni továbbá, hogy egyes orális fogamzásgátlók lassíthatják az alkohol lebontást.
Figyelembe kell venni továbbá, hogy egyes orális fogamzásgátlók lassíthatják az alkohol lebontást.
A felsorolt különbségek ellenére úgy tűnik, hogy kis mértékű alkoholfogyasztás esetén nem mutatkozik jelentős különbség a két nemben az alkohol okozta egészségkárosodás tekintetében. Míg jelentősebb mennyiség esetén a szervezetre gyakorolt káros hatások nagyobb eséllyel érintik a nőket. Az italos állapotban bekövetkező sérülések és balesetek viszont inkább a férfiakat veszélyeztetik, hiszen ők az italtól felbátorodva hajlamosak felelőtlenül viselkedni.
Akiknek jobban árt az alkohol
Az ajánlásokban megfogalmazott mennyiség egyes csoportok esetében módosulhat a következők szerint:
Ha a családban előfordul olyan személy, akinek alkoholproblémái voltak, vagy vannak, érdemes az ajánlott alkoholmennyiségnél is kevesebbet fogyasztani. A családi előzmény növeli annak a kockázatát, hogy az illető képtelen lesz megállni 1-2 pohárnál.
Akik tartós, vagy ideiglenes gyógyszerszedésre kényszerülnek, szintén legyenek óvatosak. Egyes készítmények esetén tilos alkoholt fogyasztani, másoknál pedig kis mértékben megengedett. Mindig figyelmesen el kell olvasni a erre vonatkozó részeit, illetve konzultálni az orvossal, gyógyszerésszel a kérdésről. Fontos megjegyezni, hogy minél többféle gyógyszert szed valaki, annál nagyobb az alkohollal való interakció esélye.
Mentális problémák, vagy alvászavar esetén semmiképpen ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget, sőt ajánlatos egyáltalán nem inni. Az alkohol ugyanis a legtöbb pszichiátriai készítménnyel kölcsönhatásba lép, valamint már egy- két pohár is rontja az alvás minőségét.
A 60 éven felülieknek érdemes a kezelőorvossal beszélni az alkoholfogyasztásról, de általánosságban elmondható, hogy az idősebbek kevesebb alkoholt fogyasszanak. Gyakoribb náluk a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség, ezért kerülendő az alkohol.
Fiatal felnőttek (18-25 éves) semmiképpen ne lépjék túl az ajánlott mennyiséget. A fiatalok még nem ismerik saját határaikat, így könnyen olyan állapotba kerülnek, amely veszélyes helyzetekbe sodorja őket. Az alkohol köztudottan károsan hat az idegsejtekre. Az agyfejlődés teljes mértékben csak 25 éves kor körül fejeződik be. Az addig elfogyasztott alkohol, különösen a nagy mennyiségű, károsan befolyásolja a folyamatot.
18 év alattiaknak a legbiztonságosabb, ha egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt! A testi fejlődésre gyakorolt káros hatás és az antiszociális viselkedés megjelenésének veszélye a 15 év alattiakat fokozottabban érinti. Az italozó kamaszok könnyebben válnak baleset vagy bűncselekmény áldozatává.
Terhes és szoptató nők egyáltalán ne igyanak! A terhesség alatt elfogyasztott alkohol átjut a méhlepényen keresztül a magzathoz. Ez problémákat okozhat a terhességben, többek között vérzést, vetélést, halva születést és koraszülést. Bizonyított, hogy az alkohol kiválasztódik az anyatejbe, valamint csökkenti a tejelválasztást.
Néhány tipp a túlzott alkoholfogyasztás elkerülésére
- Ne töltsük újra a poharat, mert így nehezebb számon tartani mennyit ittunk.
- Ha valaki kedveli a koktélokat, érdemes az alkoholmentes változatokat is kipróbálni.
- Tanuljunk meg nemet mondani.
- Vállaljuk el a sofőr szerepét, garantáltan nem fogunk inni.
- Ha tudjuk, hogy alkoholt fogunk fogyasztani, együnk előtte, hogy jobban bírjuk az italt. Kerüljük azonban a sós rágcsálnivalókat, ezek ugyanis további ivásra csábítanak.
- Minden elfogyasztott ital mellé igyunk meg 1-2 pohár vizet, hogy mérsékeljük az alkohol okozta kiszáradást.
Minden elfogyasztott ital mellé igyunk meg 1-2 pohár vizet, hogy mérsékeljük az alkohol okozta kiszáradást.