A leszokás fiatalítja a verőereket
Egy új vizsgálat eredményei szerint 10 évvel az utolsó cigaretta után, az erek visszanyerik elvesztett tágulékonyságukat.
A leszokás fiatalítja a verőereket
Egy új vizsgálat eredményei szerint 10 évvel az utolsó cigaretta után, az erek visszanyerik elvesztett tágulékonyságukat. Ha valaki tehát felhagy a dohányzással, a füst miatt megmerevedett verőerei (artériái) lassan visszanyerik az eredeti egészséges rugalmasságukat.
„Eltart egy ideig, mire újra normálisak lesznek az artériák.” - hangsúlyozta a kutatást végző Dr. Azra Mahmud, a dublini Trinity Collage szív- és érrendszeri gyógyszertanával foglalkozó munkatársa. „Legalább 10 év, mire az artériák visszanyerik a dohányzás előtti állapotukat. A lényeg az, hogy minél előbb adja fel valaki a dohányzást, annál jobbat tesz az ereivel.” - tette hozzá. A megkeményedett artériák emelhetik a vérnyomást, így nagymértékben növelik az olyan szív és érrendszeri betegségek kockázatát, mint a szívroham és az agyvérzés.
Mahmud és kollégái több vizsgálatot is végeztek a dohányzás hatására kialakuló verőér elváltozásokról. A legutóbbi vizsgálat, melynek eredményei a hétfőn jelentek meg a Hypertension folyóirat márciusi számában, 554 kezelés nélküli magas vérnyomásban szenvedő beteg részvételével készült. A csoportban 268-an voltak, akik soha nem dohányoztak, 150-en voltak a dohányosok és 136-an korábban dohányoztak, de már abbahagyták. Az ex-dohányosok közül 22-en kevesebb mint egy éve, 40-en 1 és 10 év között és 40-en már több mint 10 éve hagytak fel szenvedélyükkel.
„Azt tanulmányoztuk, hogy van-e valamilyen haszna dohányzás abbahagyásának az érkárosodások visszafejlődése szempontjából.” - magyarázta Mahmud. Azt találták, hogy a vérerek visszanyerték a rugalmasságukat és ennek mértéke összefüggött az utolsó szál cigaretta óta eltelt idővel.
A kutatók egy „artéria pulzushullám elemzés” nevű mérési technikát használtak az erek merevségének felmérésére. Szignifikánsan magasabbnak találtak az erek merevségét a dohányosokban és azokban, akik kevesebb, mint egy éve szoktak le. A legnagyobb mértékben azoknál tért vissza az erek rugalmassága, akik már legalább 10 éve hagyták abba dohányzást.
„Tudományos szempontból érdekes jelenség, hogy egy olyan állapot, mint az érfali merevség vissza tud fejlődni.” - mondta Dr. Rogan Blumenthal, a baltimore-i John Hopkins Ciccarone Kardiológia Központ igazgatója, az Amerikai Szív Társaság szóvivője. „Sokan gondolták azt, hogy ez nem lehetséges. Ez arra utal, hogy javulhat állapotunk, ha abbahagyjuk a dohányzást.” - mondta.
„A vizsgálat eredményeit további követéssel meg kell erősíteni” - mondta Mahmud. „Meg kell figyelni a dohányzás hosszának a szerepét is. Ha valaki hosszabb ideig dohányzik, hosszabb ideig fog tartani, hogy visszaálljon az eredeti állapot.” - vélte Mahmud.
„A vizsgálatban nem vették figyelembe a dohányzás egyéb, például tüdőre kifejtett káros hatásait” - mondta Blumenthal. „Rengeteg érv létezik a dohányzás feladása mellett, ez csak egy a sok közül.” - tette hozzá.
Blumenthal állításait mintegy alátámasztja a szintén nemrégiben a Michigan Egyetem kutatói által közzétett tanulmány, amelyben arról számolnak be, hogy a dohányzás öregíti a bőrt - még olyan bőrterületeken is, mint például az alkar belső fele, ami nincs kitéve a káros napsugárzásnak. Az eredményeket az Archives of Dermatology márciusi számában közölték, 77 rég óta dohányos és nem dohányzó ember alkar bőrének fotóját hasonlították össze.
„Azt találtuk, hogy a naponta elszívott cigaretta mennyisége és a dohányzással töltött évek száma összefüggést mutat az emberen látható bőrkárosodás mennyiségével.” - nyilatkozta a vezető kutató, Dr. Yolanda R. Helfrich, a bőrgyógyászat professzora.
medipress.hu