A dohányzás akadályozza a leszokást az alkoholról
Vizsgálatok szerint segíti az agyat, ha egyszerre szokunk le az alkoholról és a dohányzásról.
A dohányzás akadályozza a leszokást az alkoholról
Vizsgálatok szerint segíti az agyat, ha egyszerre szokunk le az alkoholról és a dohányzásról. Azok a leszokóban lévő alkoholisták, akik nem dohányoztak, sokkal jobb eredményeket értek el a szellemi funkciókat mérő teszteken, mint a dohányosok.
A vizsgálatban 25 leszokó alkoholista vett részt, közülük 12 dohányzott. A résztvevők San Franciscoban éltek, 45 és 57 év közöttiek voltak, legtöbbjük férfi háborús veterán. A kutatók között volt Dr. Timothy Durazzo a San Francisco Egyetem radiológusa illetve a San Francisco-i Veterán Egyesület Orvos központjának munkatársa.
Durazzo kollégáival megfigyelte a résztvevők szellemi képességeit, például a tanulási hajlamot, a memóriát és a gondolkodási képességet. Kétszer végezték el a tesztet, először a leszokás utáni egy hónapban, majd 6-9 hónappal később. Ez alatt az idő alatt a dohányosok elmondásuk szerint kb. napi 22 szál cigarettát szívtak el, a dohányzási szokásaikon nem változtattak a vizsgálat alatt.
A vizsgálat igazolta, hogy az alkoholról való leszokás alatt a dohányosoknál és a nem dohányosoknál is javult a szellemi képesség - a nem dohányzók ugyanakkor nagyobb fejlődést mutattak a tesztek többsége szerint. Az összefüggés a zavaró tényezőként ható kor és iskolázottság figyelembevételével is megmaradt. Összehasonlításképpen a kutatók ugyanazokat a teszteket használva megvizsgáltak olyan nem dohányosokat, akik nem voltak alkoholisták, de rendszeresen fogyasztottak alkoholt (kb. havi átlag 17 italt).
Az alkoholisták közül a leszokás alatt senki sem szokott le a dohányzásról is, bár a kutatók szerint ez egy jó megoldás lenne. Hozzátették azt is, hogy a vizsgálat talán arra fogja bátorítani az alkohol vagy egyéb (drog) problémák miatt elvonókúrán lévőket, hogy vegyenek részt dohányzásról leszoktató programban is.