Függőség: ezt a 7 jelet vegye nagyon komolyan
Sokszor a függőség tagadása az egyik első figyelmeztető jel. Ne vegye félvállról!
A függőség fogalma, felismerése
Függőség (addikció) az, amikor valaki képtelen abbahagyni valaminek a használatát vagy feladni bizonyos viselkedést annak ellenére, hogy az pszichés vagy fizikai károsodást okoz. Tehát a függőség nem csak a droghasználattal hozható összefüggésbe, hanem bármilyen olyan tevékenységgel is, amitől az ember nem tud szabadulni.
Ez egy krónikus állapot, ami gyógyszerek szedésével is kapcsolatban lehet, ha ópioidokról van szó. Csak az Egyesült Államokban közel 50000-re tehető azok száma, akik ópioidokkal való visszaélés miatt haltak meg 2019-ben.
Kialakulásának okai
Van, aki hajlamos önként kipróbálni kábítószert vagy valamilyen függőséget okozó tevékenységet, azonban a függőség később átveszi a hatalmat, csökkentve az önkontrollt. Az American Society of Addiction Medicine az előbb leírtakkal egyetértve hozzáteszi, hogy egy olyan kezelhető krónikus betegségről van szó, ami az agyi tevékenységek, a genetika, a környezet és az egyén élettapasztalatai közötti összetett kölcsönhatásokat foglalja magában.
Függőség vagy visszaélés?
A kábítószer-függőség és a kábítószerrel való visszaélés két külön fogalom. A visszaélés egy anyag nagy dózisban vagy nem megfelelő helyzetekben történő alkalmazására utal. Ilyenkor az illető megtapasztalhatja a szer eufórikus és káros hatásait is, de ettől az egy alkalomtól még nem számít függőnek. Azonban ha ez rendszeresen előfordul, és hajlamos kényszeresen keresni a lehetőséget a szer használatára a negatív hatások ellenére is, annál már beszélhetünk szenvedélybetegségről.
Szer- és viselkedési függőség
Nem csak valamilyen anyagra tud valaki ráfüggni, különböző tevékenységek is okozhatnak káros addikciót. Ilyenek lehetnek a következők:
- szerencsejáték
- étel
- internet
- szerencsejáték
- mobiltelefon
- szex
A függőség tünetei
Nem csak felnőtteknél, gyerekeknél is kialakulhat, melynek árulkodó jelei lehetnek:
- a gyerek romló osztályzatai, tanulási nehézségek
- rossz teljesítmény a munkahelyen
- kapcsolati nehézségek (valaki nem ismeri el a saját függőségét, és gyakran ellenszegül a függőséget felismerő embereknek)
- képtelen abbahagyni valaminek a használatát, még akkor is, ha az egészségügyi vagy személyes problémákat okoz
- észrevehető energiahiány a napi tevékenységek során
- mélyreható változások a megjelenésben (pl. nagyobb mértékű fogyás, a megfelelő higiénia elhagyása)
- védekező magatartást mutat, amikor a szerhasználatról kérdezik
A függőséget okozó szer megvonásának hatásai
Amennyiben egy személy függőségben szenved, és abbahagyja az adott tevékenységet vagy szer szedését, tapasztalhat bizonyos elvonási tüneteket, főleg, ha fizikailag is függővé vált a szervezete. Ezek a panaszok hirtelen szermegvonás miatt akár végzetesek is lehetnek.
Amikor valaki felismeri magán a függőség jeleit, és hajlandó változtatni a viselkedésén, kérheti szakember segítségét, aki a különböző kezelési lehetőségeket mérlegelve sikeresen meg tudja szabadítani az adott káros szenvedélytől.
Olvasson tovább! A lelkiállapota is meghatározó lehet a cigaretta letétele során!
Kezelési lehetőségek
Az orvostudomány folyamatos fejlődésének köszönhetően egyre több lehetőség van bizonyos betegségek kezelésére, ide sorolva a függőséget is, melyre a következő módszerek alkalmazhatók:
- gyógyszeres kezelés
- viselkedésterápia és tanácsadás
- orvosi eszközök az elvonás kezelésére
- a kapcsolódó pszichológiai tényezők (pl. depresszió) kezelése
- folyamatos megfigyelés a visszaesés kockázatának csökkentése érdekében.
A szenvedélybetegség kezelése egyénre szabott, gyakran igényli a hozzátartozók megfelelő támogatását, kitartását. A terápia hosszúra nyúlhat, nem egyszerű folyamat, és minden anyag illetve viselkedés eltérő kezelési technikákat kívánhat.
Dr. Szabó Linda
Gyógyszerész
Forrás: medicalnewstoday
Olvasta már?
- Így jelez a máj, ha baj van
- Ez történik a testünkkel, ha napi 1 sört iszunk
- Gyorsan lecsúszik sok tömény? Átmeneti gyulladást okoz vele a szívének!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!