Ezeket látta már?

Zöldhályog: új gyógyszer jöhet, ami segíthet a látás javításában

glaukóma, zöldhályog, látásromlás, gyógyszer

Reményt adhat a látóideg-sérülésben, például a glaukómával összefüggő látásvesztésben szenvedő betegek számára.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy új gyógyszerről, ami segíthet a látóideg sérülést szenvedett betegeken:

"Új kismolekulás gyógyszerjelölt a károsodott látóideg helyreállítására

Az agy, a gerincvelő és a látóideg traumás eredetű sérülései világszerte súlyos problémákat okoznak. A központi idegrendszeri sérülések gyakran az érzékszervi, motoros és látóműködés katasztrofális elvesztésével járnak, ami a klinikusok és kutatók számára hatalmas kihívást jelent.

A közelmúltban azonosítottak, és egyelőre laborvizsgálatok szintjén bemutattak egy kis molekulát, amely hatékonyan stimulálja az idegek regenerálódását és helyreállítja a látóideg sérülése után a látóműködést, nagy reményt nyújtva a látóideg-sérülésben, például a glaukómával összefüggő látásvesztésben szenvedő betegek számára.

Az M1 nevű kis molekula fokozza a sérült idegsejtek belső növekedési kapacitását, és felgyorsítja a sérült idegsejtek nyúlványainak regenerálódását. Még szembetűnőbb, hogy az M1-kezelés hosszú távú regenerációt tart fenn a látásban szerepet játszó agyi területekben. A regenerált idegsejtek helyreállítják a pupilla fényreflexét és a látási ingerekre adott válaszokat."

A glaukóma családi előzmények nélkül is kialakulhat

A glaukóma számos típusa léphet fel családi előzmény nélkül (sporadikusan). Az elsődleges nyitott csarnokzugú zöldhályog kockázati tényezője a rövidlátás, ami a látóideg elülső részét alkotó szövetek mechanikai gyengeségével könnyíti meg a glaukóma kialakulását. Kockázati tényező a cukorbetegség is. Cukorbetegeken mind a szemnyomás emelkedése, mind az ezzel kísért zöldhályog gyakorisága megnő még abban az esetben is, ha a cukorbetegségnek súlyos szemészeti szövődményei nem alakulnak ki. Rizikótényező még az artériás keringés elégtelenségét kiváltó súlyos nyaki verőérszűkület (carotis szűkület) és különösen ennek műtéti megoldása, mely a hirtelen megnövekedett keringéssel a látóidegben az oxidatív stressz hatását is megnöveli. A túlzottan alacsonyra beállított vérnyomás pedig krónikus vérellátási elégtelenség révén okozhat normális szemnyomású nyitott zugú glaukómát.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Zöldhályog vagy szürkehályog? Hasonlít az elnevezésük, mégis nagy különbség van köztük

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához