Ezeket látta már?

Amikor vörös, ég és viszket – hatékony módszerek szemvörösség ellen

Amikor vörös, ég és viszket – Hatékony módszerek szemvörösség ellen

A szemvörösség gyakori, ám kellemetlen panasz, mely főleg allergiás időszakokban szokott előfordulni. A következő módszerekkel azonban sok javíthat a tüneteken.

A szem leggyakrabban irritáció, illetve sérülés miatt válik vörössé. Akkor következik be, amikor a szem felszíne alatt lévő apró erek kitágulnak, esetleg begyulladnak. Általában ez egy reakció a szemet ért külső hatásra, irritációra. A vörösség érintheti egyik vagy mindkét szemet, kialakulhat lassan, de akár hirtelen is. A vörösség mellett általában egyéb tünetek is jelen lehetnek. Ezek jellemzően a következők:

  • szemfájdalom
  • viszketés
  • könnyezés, váladékozás
  • fényérzékenység
  • ödémás szemek
  • homályos látás, látászavarok

A szemvörösség leggyakoribb okai

A problémának számos oka lehet: van, hogy a kontaktlencse hosszas viselése váltja ki a panaszt, felléphet gyógyszerek mellékhatásaként, de a túl sok képernyőnézés is eredményezheti. Ilyenkor ugyanis kevesebbet pislogunk és emiatt szemszárazság lép fel. Ez azért baj, mert a könnyel távolítjuk el a szembe kerülő apró porszemcséket, ráadásul a megfelelő könnyréteg csökkenti a fertőzések rizikóját is. Ha a termelődése elégtelen, a szemünk kiszáradhat. Ennek jellemző tünete a szemvörösség, illetve a szúró, égő, kellemetlen érzés a szemben.

A problémát okozhatja még alváshiány, túlzott alkoholfogyasztás, dohányfüst vagy klóros medencében való úszás. A panasz igen gyakori oka lehet még az allergia, a hisztamin ugyanis kitágítja a szem felszíne alatt lévő apró ereket és gyulladást idézhet elő. A betegségek közül leggyakrabban a kötőhártya gyulladása váltja ki a szem vörösségét, de okozhatja árpa, súlyos esetben pedig uveitis vagy zöldhályog (glaukóma) is.

Hogy lehet megelőzni a szemvörösséget?

A szemvörösséget gyakran meg lehet előzni azzal, ha elkerüli az olyan kiváltó tényezőket, mint az alváshiány, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, illetve a klóros víz. Amennyiben megteheti, csökkentse a képernyő előtt töltött időt! Ha ez nem lehetséges és a szeme kiszárad úgy műkönny alkalmazása lehet indokolt.

A szakemberek gyakran ajánlják hosszas képernyőnézés esetére a 20-20-20 szabályt: ez azt jelenti, hogy 20 perc számítógépes munka után 20 másodpercig nézzen 20 méteres távolságba. Ez lehetővé teszi a szemizmok ellazulását, valamint hozzájárul a gyakoribb pislogáshoz.

Mit lehet tenni panasz esetén?

Szerencsére az esetek többségében a szemvörösség kezelhető, annak mértéke csökkenthető. Ahogy már említettük, a műkönny alkalmazása igen sokat segíthet - főleg akkor, ha a panaszt a szem szárazsága okozza.

Enyhébb esetekben a hideg borogatás szintén sokat segíthet azáltal, hogy összehúzza a szem ereit: ez nemcsak a vörösség csökkentésében segít, hanem mérsékli a szem körüli ödémát is. Gyakran ajánlják a kamillás szemborogatást, mivel az nyugtatja a szemet és csökkenti a gyulladást. Viszont nem árt óvatosnak lenni vele, mivel túlzott alkalmazása a szem körüli bőr kiszáradását okozhatja!

Amennyiben allergia generálja a panaszokat, ha tudja, kerülje az adott allergént, illetve sokszor mosson kezet és ne érintsen meg a szemeit. Cserélje le gyakran ágyneműjét és törölközőjét, valamint használjon otthonában légszűrő berendezést! Alkalmazhat antihisztamin szemcseppeket is (akár vény nélkül), melyek segítenek enyhíteni a kellemetlen panaszokon.

Előfordulhat, hogy a szemvörösség nem múlik: ilyenkor az orvos vényköteles készítményt (antihisztamin, érösszehúzó cseppek, szteroid cseppek, tabletták) ajánl, illetve különböző vizsgálatokkal utánajár annak, mi is okozza pontosan a problémát. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikumos szemcsepp alkalmazása indokolt, glaukóma fennállása során pedig speciális szemcseppek, illetve egyéb beavatkozások szükségesek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vörös és viszket a szeme az allergiától? Ilyen gyógyszerek valók rá

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

piros szemek

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához