Ezeket látta már?

Szemszín változtató szemcseppek: igaz vagy átverés, hogy megváltoztatják a szem színét?

szemszín változtató szemcseppek igaz átverés

Az új interntes trend kivágta a biztosítékot a szemészorvosoknál az egész világban. Ez történhet azokkal, akik kipróbálják, és hisznek a reklámígéreteknek.

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik mostanság azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten.

De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.

Ha csupán egy halloweeni buli kedvéért gondolkodunk szemszínünk megváltoztatásán, akkor erre a legalkalmasabb az optikában vásárolt, bevizsgált minőségű színes kontaktlencse. Legjobb, ha a szakember helyben fel is helyezi, ha nem vagyunk gyakorlott kontaktlencse viselők.

Nem hitt a szemének az orvos - 23 kontaktlencse volt a betege szemében

Nem hitt a szemének az orvos - 23 kontaktlencse volt a betege szemében

Ha azonban tartós szemszín változtatáson gondolkodunk, akkor az interneten böngészve ma már több alternatívát is találunk. Dr. Nagy Angéla szemész szakorvos segítségével vesszük most végig a lehetőségeket, hogy megtaláljuk a biztonságos megoldást.

Szemszín-változtató cseppek: működnek ezek egyáltalán?

A szemszín-változtató cseppek azt ígérik, hogy használatukkal gyorsan és egyszerűen új színt adhatunk a szemünknek. A cseppek főleg azok számára vonzóak, akik egy-egy különleges alkalomra vagy csak szórakozásból szeretnének változtatni megjelenésük ezen elemén.

Az ilyen jellegű készítmények népszerűsége különösen a tengerentúlon – elsősorban a rengeteg TikTok-on megjelent videó hatására –, egyre csak fokozódik. Az Amerikai Szemészeti Akadémia (AAO) azonban aggodalmát fejezte ki a szemszín-változtató cseppként reklámozott termékekkel kapcsolatban. Az AAO sajtóközleménye szerint a cseppek nem rendelkeznek FDA (Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) engedéllyel. Ha egy készítmény nem megy végig az engedélyezési folyamaton, akkor nincs garancia arra, hogy a termék biztonságos és valóban hatékony. Akár az is előfordulhat, hogy a szem károsodását okozhatja.

„A hirdetések drámai változásokat mutatnak az előtte-utána felvételeken, de nem adnak információt arról, hogy a cseppek valójában hogyan hatnak a szemszínre, milyen mellékhatásokat okozhatnak. Arra sincs bizonyíték, hogy biztonságosak lennének” – hangsúlyozták az AAO közleményben.

A gyártók azt állítják, hogy a szemcseppek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek szabályozzák a természetes melaninszintet az íriszben. Fontos, hogy szkeptikusan közelítsünk ezekhez az állításokhoz, és csak olyan készítményeket használjunk, amelyek mögött tudományos kutatás és hatósági jóváhagyás áll. A legtöbb szemészeti szakember határozottan ellenzi a vény nélkül kapható, szemszínt megváltoztató cseppek használatát a lehetséges egészségügyi kockázatok miatt. Dr. Nagy Angéla a Budai Szemészeti Központ szemésze is óvatosságra inti a felhasználókat.

„A szem pigment állománya genetikailag meghatározott. Az olyan készítmények használata, amelyek depigmentációt okoznak, súlyos gyulladáshoz vagy megemelkedett szemnyomáshoz vezethetnek, ezek pedig glaukómát vagy más súlyos állapotot, akár vakságot is előidézhetnek.”

A gyógyszerészeti hatóságok engedélyével nem rendelkező szemcseppek használata egyéb mellékhatást is eredményezhetnek:

  • Írisz sötétedése: az átmeneti színváltozáson kívül ezek a cseppek a túlzott melanintermelés serkentésével az írisz tartós sötétedését is okozhatják.
  • Gyulladás: a felhasználók a cseppek által okozott gyulladás miatt bőrpírt, viszketést, fájdalmat vagy homályos látást tapasztalhatnak.
  • Megnövekedett szemnyomás: a szemcseppek potenciálisan megnövekedett szemnyomáshoz vezethetnek, ami idővel glaukómát okozhat.
  • Allergiás reakciók: egyes felhasználóknál allergiás reakciók léphetnek fel, a tünetek az enyhe viszketéstől a szem és az arc súlyos duzzanatáig terjedhetnek.

Tartós szemszín-változtató műtét

Viszlát, „unalmas” barna szemek! Helló, lenyűgöző akvamarin szemek! Ilyen, és ehhez hasonló felhívásokkal igyekeznek megnyerni a pácienseket azok az intézmények, akik tartós szemszín-változtató műtéteket kínálnak. Ma már a világ számos országában elérhetők ezek a beavatkozások.

Az írisz implantáció során egy szilikonból készült mesterséges íriszt helyeznek a meglévő íriszre, hogy új árnyalatot adjanak a szemnek. Az implantátumot a szaruhártya közelében, a szembe vágott résen keresztül helyezik be. Az írisz implantátum műtét kockázatai azonban nagyon súlyosak is lehetnek.

Egy másik műtéti módszer a szemszív változtatásra a keratopigmentáció, amikor a szaruhártyán femtolézerrel vágott „alagutakba” fecskendeznek festékanyagot. Ennek a módszernek is vannak azonban kockázatai, például, ha a bejuttatott folyadék dislokálódik és a szem hátsóbb részeibe kerül vagy allergiát okoz. Általánosságban az mondható, hogy a szemorvosok nem javasolják a szemszín megváltoztatásának ezen módjait.

Színes kontaktlencse – a legbiztonságosabb alternatíva

A szemszín ideiglenes megváltoztatásának egyetlen biztonságos módja a színes kontaktlencsék használata.

„Mivel minden szaruhártyának más a görbülete, ha a színezett lencsék nem a szemnek megfelelő méretűek és nem jól illeszkednek, irritálhatják, megsérthetik a szem külső rétegét, aminek fájdalmas szaruhártya-sérülés is lehet az eredménye” – mondja Dr. Nagy Angéla.

Az egyetlen kontaktlencse, amely a szemünkbe kerülhet, az a megbízható forrásból, pl. optikában vásárolt, bevizsgált minőségű lencse. Válasszunk ismert gyártó márkanevével ellátott terméket, ezek azok, amik a legújabb technológiával készülnek és megfelelő oxigénellátást biztosítanak a szemnek. Ha nincs gyakorlatunk kontaktlencse illesztésben, akkor a felhelyezéshez és az eltávolításhoz kérjünk segítséget egy optikában. A kozmetikai kontaktlencséket nem tartós viselésre fejlesztették ki, így a nap végén távolítsuk el őket a szemfelszínről, semmiképp se aludjunk benne.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Gyógyszerek, szemnyomás, zöldhályog: így függnek össze

Gyógyszerek, szemnyomás, zöldhályog: így függnek össze

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szembetegség

Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához