Ezeket látta már?

Utazhatunk repülővel szemműtét után?

szemműtét, repülés, nyaralás, utazás

Útra kelhetünk-e egy szemműtét után anélkül, hogy hátráltatnánk a gyógyulásunkat? Míg egyes beavatkozások esetében szabad utazni, addig vannak olyan műtétek is, amelyek után érdemes várni a repüléssel.

Az utazás vágya bennünk él és olykor hónapokkal előre lecsapunk egy-egy kedvezményes ajánlatra. Egy nem tervezett, egészségügyi probléma miatt szükségessé váló szemészeti beavatkozás azonban megkeverheti az utazási terveinket. Az is előfordulhat, hogy éppen egy kedvező áron kínált szemészeti beavatkozás miatt szállunk repülőre. Külföldön élő honfitársaink gyakran utaznak Budapestre ilyen céllal. „Mivel a szem nagyon kényes szerv, egy sebészeti beavatkozás után minden téren elővigyázatosság szükséges a megfelelő regeneráció érdekében, ezért mindenben kövessük orvosunk utasításait” – mondja Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. „Egyes szemműtéteket követően a repülés közben kialakuló nyomásváltozás, a repülőgép belsejében kialakuló száraz levegő befolyásolhatja a látásunkat. Fontos, hogy mielőtt jegyet vásárolunk, tájékozódjunk a műtét után mikor szállhatunk repülőre, valamint, hogy a nyári utakra jellemző vízparti tevékenységeket nem kell-e korlátozni. Szemműtétek után általában egy hónapig nem javasolt sem uszodai, sem természetes vízben fürdeni.”

Van-e kockázata annak, ha szemműtét után túl hamar repülünk?

Általánosságban elmondható, hogy egyszerű szemműtétek után nincs jelentős kockázata a repülésnek. Az egyetlen probléma, amit a repülés okozhat, az a szemszárazság, amelyet a túlnyomásos kabinban lévő alacsony páratartalom válthat ki. Ennek eredményeként a hosszú távú járatok jobban megterhelik a látószervünket, mint a rövid utak, mivel a szemek hosszabb ideig kitettek a szárazabb levegőnek. A szemszárazság azonban nem befolyásolja közvetlenül a szemműtét utáni gyógyulást, de kellemetlen idegentest érzést okozhat, ami a szem dörzsölésére ösztönözheti az embert, ez pedig a legtöbb szemészeti beavatkozás után hetekig nem javasolt. Repülőútra ilyen esetben érdemes tartósítószermentes műkönnyet is csomagolni, és azt óránként vagy igény szerint használni.

Repülhetünk-e?

Lézeres szemműtét esetén: Az ilyen típusú műtét után általában nem okoz gondot a repülős utazás, hiszen a lézeres beavatkozás eredményét nem befolyásolja a repülés közben fellépő nyomásváltozás. A szemműtét után akár már másnap repülhetünk.

Szürkehályog-műtét esetén: A szürkehályog-műtét utáni repülés is biztonságosnak tekinthető, mindazonáltal nagyon fontos, hogy a műtét után tartsuk be az orvosunk utasításait.

Szaruhártya-gyulladás (keratitis) során: Ebben az esetben nem probléma a repülés. De a repülőgépek belsejében lévő levegő nagyon száraz lehet, és súlyosbíthatja a gyulladás tüneteit. Szemcseppel enyhíthetjük a tüneteket.

Retinaműtét után: Az ilyen beavatkozások során a szemész orvos a szem belső terét (üvegtesti tér) gázzal tölti ki, hogy segítse a gyógyulást. Fontos, hogy megvárjuk, amíg a gáz felszívódik, mielőtt repülőre szállnánk, ugyanis a gázkiürülése előtti repülés veszélyes lehet a nyomásváltozás miatt (ugyanez vonatkozik a búvárkodásra is). A gázkiürülés 3-4 hetet vesz igénybe. Bizonyos helyzetekben gáz helyett a szemet szilikonolajjal szükséges feltölteni. Ilyen esetekben hamarabb, akár egy héttel a műtét után is repülhetünk biztonsággal. Mivel retinaműtétet több, egymástól eltérő okból is végezhetnek, utazás előtt minden esetben szükséges konzultálnunk kezelőorvosunkkal.

Egyéb szemműtétnél: A szemen vagy a szemhéjon végzett beavatkozás, mint a szemhéjplasztika (blefaroplasztika) vagy kúszóhályog műtét (pterygium) után jellemzően nincs ellenjavallata a repülésnek, bár a varratszedést érdemes megvárni utazás előtt.

Mit szabad és mit nem?

Függetlenül attól, hogy nyaralni vagy üzleti útra indulunk, érdemes betartani az alábbi útmutatásokat az eljárást követő első hetekben:

  • Mindig kövessük a szemorvos utasításait, tartsuk be a megfelelő szemhigiéniát.
  • Csomagoljunk műkönnyet a kézipoggyászba, és rendszeresen hidratáljuk a szemünket, hogy megakadályozzuk a szem és a seb kiszáradását.
  • Kerüljük a szem dörzsölését, érintését, mert ezzel por vagy káros organizmusok kerülhetnek rájuk.
  • Mindig legyen nálunk egy kis üveg antibakteriális kézmosó, amivel fertőtleníthetjük a kezünket, mielőtt a szemcseppet használjuk.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha ilyen a szeme, sürgősen menjen orvoshoz!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#zöldhályog

Forrás: budai szemészeti központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához