Ezeket látta már?

Szemhéjremegés - tudja meg, mi minden állhat a hátterében és miket lehet ellene tenni

szemhéjrángás okai  kezelése miért

Önt is idegesíti az, amikor rángatózik a szemhéja? Tudja meg, mi minden állhat a hátterében.

A szemhéjremegés általában a túlzott stressz, a kevés alvás vagy a vitaminhiány tünete. Azonban a szemhéj remegése súlyosabb állapotokat is jelezhet, például idegrendszeri problémákat.

A kiváltó októl függően más tünetek is jelentkezhetnek mellette: például égő érzés, fáradtság és viszketés. (Fontos megjegyezni, hogy a szemhéjremegést nem szabad összetéveszteni a szem remegésével, amelyet nystagmusnak neveznek).

A probléma általában néhány percig vagy órákig tart, azonban bizonyos esetekben ez akár napokig vagy hetekig is fennállhat - ilyenkor ajánlott felkeresni egy szemész szakorvost, hogy fény derüljön a kiváltó okra.

Mi minden okozhat szemhéjremegést?

Túlzott Stressz

A stressz számos változást idéz elő a szervezetben, különösen az izmok működésében, a fellépő hormon-cunaminak köszönhetően. A kisebb izmok - mint például a szemhéjak izmai - jobban érzékenyek ezekre a hormonális ingadozásokra, ami akaratlan mozgást eredményezhet - írja a Tua Saúde.

Mit tegyen?

Próbáljon meg valamilyen stresszkezelő technikát elsajátítani.

Kevés Alvás

Amikor kevesebbet alszunk éjszakánként, mint 7-8 óra, a szemizmok nagyon fáradtak lehetnek, mivel hosszú órákon át pihenés nélkül működnek. Ez szintén növeli a stresszhormonok termelését, így a szemhéjak gyengébbé válnak, és látszólag ok nélkül remegni kezdenek.

Mit tegyen?

Legalább 7 órát aludjon minden éjszaka, és teremtsen nyugodt, kellemes környezetet az pihenéshez.

Vitaminhiány vagy dehidratáció

A B-12, a kálium és a magnézium hiánya izomgörcsöket okozhat - így szemhéjremegést is. Emellett a kevés vízfogyasztás is dehidratációhoz vezethet, ami szintén gyengíti az izmokat.

Mit tegyen?

Növelje a B-vitaminokat tartalmazó ételek, például hal, hús, tojás és tejtermékek bevitelét, valamint próbáljon meg legalább 2 liter vizet inni naponta.

Szemfáradtság

A szemfáradtság égő érzést és szemhéjremegést is okozhat. Ez azért van, mert a szemek túlerőltetése miatt a szemhéjak is a normálisnál jobban fáradnak.

Mit tegyen?

Próbáljon szünetet tartani hosszas monitornézés során, illetve forduljon orvoshoz, mert lehet, hogy szemüvegre van szüksége.

Száraz szem

50 év felett a száraz szem gyakori probléma, amely akaratlan szemhéjremegést is okozhat, mivel a szervezet így próbálja enyhíteni a szem kiszáradását.

Szemszárazság lehetséges okai:

  • számítógép túlzott használata
  • kontaktlencse használata
  • antihisztaminok szedése

Mit tegyen?

Használjon hidratáló szemcseppet, műkönnyet a nap folyamán. Továbbá, fontos, hogy 1-2 óránként tartson pihenőt a számítógép előtt, és a kontaktlencséket ne viselje 8 óránál tovább.

Koffein és energiaitalok

A túlzott mennyiségű kávé és energiaital fogyasztása szintén fokozhatja a szemhéjremegés valószínűségét, mivel ezek a szervezetet fokozott éberségre serkentik.

Javasoljuk, hogy próbálja meg csökkenteni a kávé és az energiaital fogyasztását, valamint növelje a vízbevitelt, hogy enyhítse a szemhéjrángást.

Allergia

Az allergiában szenvedők különféle szemmel kapcsolatos tünetekkel találkozhatnak, mint például szemviszketés vagy túlzott könnytermelés. Azonban, előfordulhat, hogy amikor megvakarja a szemét, a hisztamin elérheti a szemhéjakat, ami remegést okozhat.

Mit tegyen?

Alkalmazzon antihisztamint a tünetek enyhítésére. Emellett igyekezzen távol tartani magát azoktól az anyagoktól, amelyek allergiás reakciót válthatnak ki.

Gyógyszerek mellékhatásai

Bizonyos gyógyszerek, amelyeket az asztma vagy epilepszia kezelésére használnak, mellékhatásként szemhéjremegést okozhatnak. (Ilyenek lehetnek a béta-adrenerg agonisták, kortikoszteroidok és a valproát).

Mit tegyen?

Tájékoztassa kezelőorvosát a tapasztalt mellékhatásokról, mivel lehet, hogy módosítani kell az adagon vagy más készítményre szükséges áttérni.

Idegrendszeri problémák

A blefarospazmus egy idegrendszeri rendellenesség, amely mindkét szemhéj remegését és ismétlődő mozgását idézheti elő. Ez a rendellenesség csak az egyik szemnél is megjelenhet, ha egy véredény összenyomja az arc idegét, ami egyhemifacialis görcsként ismert állapotot okozhat, mely az arc izmokat - így a szemhéj izmait- is érintheti.

Mit tegyen?

Keressen fel neurológus szakorvost, hogy kiderüljön, valóban idegrendszeri rendellenességről van-e szó.

Mikor forduljon orvoshoz szemhéjremegéssel?

A legtöbb esetben a szemhéjremegés nem jelent komoly problémát, azonban bizonyos jelek esetében tanácsos mielőbb orvoshoz fordulni:

  • Ha további tünetek jelentkeznek, mint például szemvörösség vagy duzzanat a szemhéjon.
  • Ha a szemhéj jobban lóg a normálisnál.
  • Ha a remegés gyakran előfordul.
  • Ha a remegés az arc más részeire is kiterjed.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ezzel jelzi a szem, ha magas a vérnyomás

Ezzel jelzi a szem, ha magas a vérnyomás

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: Tua Saúde
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához