Szemcsepp helyett kontaktlencse?
A szemcsepp korszaknak vége... Forradalmi áttörést jelenthet egyes szembetegségek kezelésében egy új, gyógyszerrel bevont kontaktlencse.
A jelenleg elérhető terápia a napi többszöri szemcsepp-használat, ami azonban nehézséget jelent a betegeknek, ráadásul a pislogás és könnyezés miatt a cseppentett dózis mindössze 1-7 százaléka szívódik fel.
A speciális, gyógyszerbevonatú kontaktlencse kifejlesztésén már régóta dolgoztak, eddig azonban még nem sikerült megbízható gyógyszeradagolást elérni. Tipikus probléma volt, hogy az első pár órában túl nagy mennyiség került ki, ami aztán gyorsan terápiás szint alá csökkent.
A bostoni Children’s Hospital és a Massachusetts Institute of Technology munkatársai által kifejlesztett új kontaktlencse fokozatosan, szabályozható mennyiségben tudja kibocsátani magából a hatóanyagot. Két rétegből áll, belső rétege egy PLGA néven ismert természetesen lebomló polimer, külseje pedig pHEMA. Mindkét anyagnak engedélyezték az ilyen jellegű használatát. Dr. Daniel Kohane, a munkacsoport vezetője szeretné minél hamarabb a gyógyításba bevezetni az új lencsét, mely az eddigi tesztelések eredménye szerint akár 100 napon át is képes hatékony dózist kibocsátani.
(Kommentár: szemen/szemben alkalmazott gyógyszerek. A szemcseppekben alkalmazott készítmények az alábbi betegségek kezelésére használatosak: szemet érintő allergia, szemészeti fertőzés, szemgyulladások, zöldhályog, pupillatágítók és sugárizombénítók, valamint a helyi érzéstelenítő szerek. A cikkben említett PLGA/HEMA-alapú (Poli-laktát-koglikolsav) film - HEMA (poli-hdroxietil-metakriláttal "vivőanyag" a kontaktlencsében ciprofloxacin hatóanyagot, tehát antibiotikumot tartalmazott, és a vizsgálat szerint a szer kb. 4 héten át egyenletesen szívódott fel ily módon. A szerk, Dr. Székely G.)