Ezeket látta már?

Sürgősségi látásvizsgálat: ha ilyen a szeme, ne halogassa az orvost!

Betegségek
2024. május 19. 09:04
szemfájdalom, szembetegség, látásvizsgálat, sürgősségi látásvizsgálat

A leggyakoribb szemészeti betegségek többsége vissza nem fordítható károkat okoz.

„Úgy óvja, mint a szeme világát” tartja a magyar mondás, mégis, ha a napi gyakorlatot nézzük, sajnos egyáltalán nem óvjuk megfelelő módon a látásunkat. Pedig még a vakság is nagy részben megelőzhető, illetve gyógyítható, ám ehhez érdemes szem előtt tartani a következőket.

A két szemünk sokszor nem egyforma!

E banálisan hangzó ténynek akkor van például szerepe, amikor szemüveget választunk. Manapság a nagy élelmiszer áruházakban is kaphatóak olcsó szemüvegek, azonban ezekben mindig egyforma a két lencse. Ráadásul e szemüvegek csak a rövidlátás/távollátást okozó fénytörési hibát korrigálják, az astigmiát nem (ez az ún. cilinderes szemüveg). Márpedig, ha valaki rövid- vagy távollátó, akkor jó esélye van arra, hogy astigmiája is legyen. Ne feledjük, hogy szemüveg mindig az egyén látásához személyre szabott egyedi segédeszköz!

A leggyakoribb szemészeti betegségek többsége vissza nem fordítható károkat okoz! – akár az időskori makuladegenerációról (AMD), akár a cukorbetegség okozta szemkárosodásról, akár a zöldhályogról (glaukóma) van szó, ahogy halad előre a betegség maradandó, később már nem korrigálható károkat szenvednek a látószervek. Akár a látóidegek károsodásról (glaukóma), akár az éleslátásért felelős hely károsodásáról (AMD, diabéteszes rethinopathia) van szó, kulcsfontosságú a minél korábbi felismerés, a sejtek további károsodásának megállítása. (Itt kivétel a szürkehályog, ahol a szemlencse cseréjével visszaállítható az eredeti látásminőség.)

Vegyük észre, és ne törődjünk bele a látásminőség romlásába! – sok a rossz szemüveg, és sokan nem viselnek szemüveget (vagy kontaktlencsét), pedig fénytörési hibájuk van és jobb látásuk lehetne megfelelő korrekcióval. Másfelől a betegellátás során is sokszor lehet olyan érintettel találkozni, aki kikérdezésekor elmondja, hogy bár már évekkel ezelőtt kezdett megváltozni a látása, de úgy gondolta az csak egy kis semmiség.

Hogyan őrizzük meg látásunkat? Vegyünk részt rendszeresen átfogó szemvizsgálaton!

Az lassan már természetessé válik, hogy rendszeresen el kell járni onkológiai szűrésekre vagy szív- és érrendszeri szűrővizsgálatokra, és itt az ideje annak, hogy a rendszeres szemészeti szűrővizsgálat is az életünk része legyen. A rendszeres szemvizsgálat különösen javasolt azoknak, akik:

  • elmúltak már 40 évesek,
  • családi kórtörténetükben szerepel a glaukóma (zöldhályog),
  • magasvérnyomás-betegségben szenvednek,
  • rendszeres dohányosok (vagy azok voltak),
  • ha már szemüveget viselnek és erős rövidlátók,

illetve évenkénti vizsgálat szükséges („kötelező”) azoknak, akik cukorbetegségben szenvednek. Ezen kívül, ha olyan tüneteket tapasztalunk, mint a fény villogása, hirtelen elmosódás vagy látásvesztés, vörösség, szemfájdalom, vagy a fény körül színes karikák látása, menjünk azonnali sürgősségi szemvizsgálatra!

Nagyon fontos a cukorbetegek számára a szűrés

A cukorbetegség szemészeti szempontból is fontos betegség, hiszen a középkorú, munkaképes lakosság körében a diabétesz okozta szemkárosodás – ún. retinopátia – a vakság leggyakoribb oka a fejlett országokban. Cukorbetegekben a vakság kockázata tízszerese a velük azonos életkorú, de cukorbetegségben nem szenvedő személyekhez képest, ezért minden kezelési protokoll (a magyar is) minden cukorbeteg számára legalább évenkénti szemvizsgálatot ír elő.

A cukorbeteg a szemkárosodás súlyosbodásából többnyire szinte semmit sem érzékel, a probléma a betegek számára sokszor csak akkor válik nyilvánvalóvá, amikor már súlyos, előrehaladott károsodások jelennek meg. Világszerte a diabéteszesek egyharmadának, hazánkban 2018-ban élő mintegy 800 ezer cukorbetegből 160,5 ezer páciensnek volt valamilyen fokú diabeteses retinopathiája.

Sajnos a magyarországi (fel)ismert cukorbetegek egyharmada még sosem vett részt pupillatágításban végzett szemfenéki vizsgálaton, és az ismert cukorbetegeknek csupán csak a fele vesz részt a minimálisan javasolt évenkénti szemészeti vizsgálaton. Mindeközben Magyarországon megközelítőleg 1000 ember vakul meg évente a diabeteses retinopathia késői felismerése és kezelése miatt.

Amennyiben az összes cukorbeteg egyszerre elmenne az irányelvekben javasolt gyakoriságú szemészeti vizsgálatokra a nagyszámú beteg jelentősen megterhelné a szemészeti szakellátást. Ezért, valamint az vizsgálatok szélesebb körű elérhetősége okán ezen szűrések telemedicinális elvégzését javasolja.

Ilyenkor az éves kontrollvizsgálat során a cukorbeteg páciens nem egy szemészeti szakrendelőt, hanem egy nonmydriaticus funduskamerával felszerelt telemedicinális szűrőállomást (ami lehet akár egy optika is) keres fel, ahol pupillatágítás nélkül, szakdolgozói közreműködéssel készül el a felvétel, amit központilag, egyetlen helyen értékelnek ki szakorvosok. Mintegy 7-8 db telemedicina szűrőállomásre lenne szükség a teljes országos rendszer kiépítéséhez, a kiértékelő központ már működik a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikán.

A cukorbetegek éves szemészeti vizsgálatának költségterhe 2018-ban 3,79 milliárd Ft volt, és csak 1,19 milliárd Ft lenne, amennyiben ugyanez telemedicinális szűrőrendszer segítségével történt volna meg. Azaz a kialakított telemedicina rendszerrel évi 2,5 milliárd forint lenne megspórolható!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mit tehet az orvos a szem bakteriális fertőzése esetén?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Magyar Szemorvostársaság
# szembetegség # szemfájdalom # látásvizsgálat # Cukorbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés