Őssejtekkel az időskori vakság (AMD) ellen
Előrelépés az őssejtkutatásban: a makula degeneráció kezelése. Kutatók szerint egy új, laboratóriumi felfedezésnek köszönhetően hamarosan segíteni lehet a makula degenerációtól szenvedő betegeken. A makula degeneráció, más néven AMD a látóidegen vagy a retinán lévő makula, az éleslátás helyének károsodása, az időskori vakság leggyakoribb oka.
A kutatáshoz nem embrionális őssejteket használtak, melyek az elmúlt években számtalan vita témáját képezték, hanem úgynevezett indukált pluripotens őssejteket. A kutatók elmondása alapján a cél az volt, hogy terápiás megoldást találjanak az AMD okozta vakság ellen.
A washingtoni Georgetown Egyetem orvosi központjának kutatói hangsúlyozták, hogy ezek csak a kezdeti lépések a végső cél eléréséhez, a kutatásokat eddig csak laboratóriumi körülmények között végezték, és még számos akadályt kell leküzdeniük, mielőtt az újonnan létrehozott sejteket a beteg szembe lehet ültetni.
Ettől függetlenül ez óriási áttörésnek számít, hiszen megmutattuk, hogy képesek vagyunk retinasejteket létrehozni bőrszövetből származó sejtekből, melyeket aztán őssejtekké indukáltunk, mondta Nady Golestaneh, a Georgetown Egyetem biokémiai, molekuláris és sejtbiológiai tanszékének docense. A kutatócsoport által létrehozott retinasejtek teljesen működőképesek, ami azt jelenti, hogy képesek utánozni és ellátni az eredeti retinasejtek funkcióját, melyek kulcsszerepet játszanak a fényelnyelésben és az érzékelésben, magyarázta Golestaneh.
Dr. Demetrios Vavvas, a Harvard Orvosi Iskola docense is nagy áttörésnek nevezte a kutatás eredményeit, de állítása szerint ez a felfedezés csak a kezdeti lépés egy hosszú kutatási folyamatban.
Az Egyesült Államokban a 60 évesnél idősebb emberek körében a makuláris degeneráció az időskori vakság vezető kiváltó oka. Golestaneh kutatásának részleteit a Stem Cells című folyóirat március 24-i számában publikálták.