Látássérültek: vissza a munka világába...
Statisztika igazolja, hogy tájékozódni és közlekedni akar, azután a cipő bekötésétől a főzésig újra tanulja az életet, majd informatikai ismereteket szerez, aki felnőtt korában veszíti el a látását. Végül, az elemi rehabilitáció után a résztvevők az országos átlag fölött,48%-ban találtak munkahelyet a Szempont Alapítvány beszámolója szerint.
Alapítványunk, a közép-magyarországi régió központja az elemi rehabilitációs szolgáltatások fejlesztésének támogatására kiírt programban több mint 34 ezer munkaórában dolgozott azért, hogy a látássérülés vagy látásvesztés után segítséget kérők teljesebb életet élhessenek. 305 főt láttunk el másfél év alatt, közülük 260-at készítettünk fel az önálló életre a TÁMOP 5.4.7 európai uniós program keretében.
Kónya Kata rehabilitációs szakmai vezető a február 28-ai záró konferencián elmondta, hogy a többség tájékozódás-közlekedésben (3600 óra), azután a mindennapos tevékenységekben (2510 óra) kért segítséget, utóbbin belül a legtöbb időt az ételkészítéssel és az étkezéssel kapcsolatos ismeretekre fordították. A szakembereket is meglepte, hogy a Braille-írás tanulásával csak 60 órában két személy kért foglalkozást, míg az informatikai ismereteket 2500 órában 62 fő vette igénybe. Ez a modern kommunikációs eszközök térhódítására utal, másrészt sokan vesznek részt a foglalkozási rehabilitációban, mert munkát akarnak vállalni, amihez nélkülözhetetlenek a számítógépes ismeretek.
Pál Attila projektmenedzser összefoglalója szerint a program másfél éve alatt az elemi rehabilitáció jobban beépült a szociális ellátórendszerbe. Az alapítványhoz egyre több látássérült érkezik az egészségügyi intézmények szemészeti osztályairól és a szemészeti klinikáról. Továbbá kilenc foglalkozási rehabilitációs szervezettel működnek együtt annak érdekében, hogy visszavezessék a munka világába a látássérülteket.
Eredménnyel: 75 fő igényelte a felkészítést a munkavállalásra, és 36 személynek találtak állást a TÁMOP 5.4.7 résztvevői közül a foglalkozási rehabilitációs csoport munkatársai. Az eredmény (48%) magasan felülmúlja a magyarországi fogyatékosok 6-9%-os munkavállalási arányát.
További információ:
Berta László 20 8 519 819 info@szempontalapitvany.hu
Kiadó: Szempont Alapítvány