Ezért lehet veszélyben a látása anélkül, hogy tudna róla
Kevesen tudják, milyen betegségek vezethetnek vaksághoz.
Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
Az American Academy of Ophthalmology (Amerikai Szemészeti Akadémia) megbízásából 3512 amerikai felnőtt körében végzett online felmérés egészen meglepő eredményt hozott. A kutatásban részt vevők 81%-a azt állította, pontosan tisztában van azzal, hogy mi az a három betegség, ami a vakság kialakulásáért okolható. Ehhez képest ötből csak egy ember tudta megnevezni ezt a három kórt: a glaukómát, az időskori makula degenerációt, valamint a diabétesszel összefüggő látásvesztést.
A tájékozatlanság árthat a szemnek
„A legtöbb ember nincs tisztában olyan alapvető tényekkel, amelyek megvédhetik őket a tartós látásromlástól – kezdi Dr. Gaál Zsuzsanna, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. Például kevesen tudják, hogy egyes szembetegségek és belgyógyászati problémák már azelőtt komoly károkat tehetnek a látásban, mielőtt észlelnénk a kór tüneteit. Ez egyrészt azért lehetséges, mert az agyunk alkalmazkodik a lassú látáscsökkenéshez, másrészt sokan egyszerűen a korral járó látásromlásnak tulajdonítják a jelenséget. Mindkét esetben akkor fordulnak csak orvoshoz, ha a tünetek már valóban zavarók, esetleg korlátozzák a mindennapi tevékenységeket.”
Tudta?
- A glaukóma számos formájának nincsenek figyelmeztető jelei. Előfordulhat, hogy perifériás látásunk jelentős részét elveszítjük, mielőtt azt észrevennénk. Ez azért lehetséges, mert a betegség fokozatosan okoz látótér-vesztést/szűkülést.
- A diabéteszes retinopátiában szenvedők legtöbbször észre sem veszik a látásproblémákat. A kezeletlen cukorbetegség azonban vakságot okozhat.
- A valóságban egyenes vonalak, könyv sorok hullámzása jelezhetik az időskori makula degenerációt (AMD). A tünetek általában hirtelen jelennek meg és gyorsan romlanak.
A jó hír az, hogy mint minden más betegség – pl. szív- és érrendszeri betegség, kóros elhízás –, úgy a szembetegség esetén is sokat tehetünk a jó látás megtartásáért prevencióval. „Nem győzzük eléggé hangsúlyozni, hogy az egészségtudatosságnak milyen fontos a szerepe a szemészetben is. Az egészséges táplálkozás, köztük is a sok zöldség fogyasztása nagymértékben támogatja a szem egészségét. De a napszemüveg rendszeres viselése és a dohányzás mellőzése is ugyanolyan fontos lenne. Illetve nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a családban milyen szembetegségek fordultak elő korábban, hogy felmérjük valamilyen szembetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozunk-e. Fontos megemlítenem, hogy az évenkénti szemészeti szűrés ugyanolyan jelentőséggel bír, mint például egy éves mammográfiai vizsgálat. Míg az utóbbin mára már egyre többen vesznek részt, addig szemészhez kevesen mennek el éves rendszerességgel” – hangsúlyozza Dr. Gaál Zsuzsanna.
A látásvesztés nem csak a szemünkre van hatással
Kevesen tudják, hogy a romló látás ronthatja más krónikus betegségek lefolyását is. A kutatások szerint azzal is csak minden negyedik felnőtt van tisztában, hogy a látásvesztés pszichológiai problémákkal, például társadalmi elszigeteltséggel és depresszióval jár.
A szemészek a technika gyors fejlődése által minden eddiginél korábban képesek diagnosztizálni a szembetegségeket és ennek jelentős szerepe van a látás megőrzésében. „A fejlett technológia azonban semmit nem ér, ha az emberek nem mennek el szemészeti szűrésre és diagnosztizálják időben a problémájukat. Sajnos nagyon sok olyan pácienst látunk a mindennapi rendelésen, akiknek sokkal jobb lehetne ma a látásuk, ha időben felkeresték volna a szakorvost” – mutat rá Dr. Gaál Zsuzsanna.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ködös látás, szemfájdalom: ilyen tünetekkel jelez a zöldhályog