Ezeket látta már?

Ingadozó, magas vérnyomás: a szemfájdalom az egyik tünet

Tünet
2024. május 11. 08:04
Ingadozó, vérnyomás magas szemfájdalom

Ha így fáj a szeme körül, feltétlen mérje meg a vérnyomását!

A szemet érintő fájdalmakról korábbi beszélgetéseink során Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája már számos szempontból nyújtott hasznos ismeretet. A mostani beszélgetésben a kívülről látható szemészeti eltérések és a látás érdemi megváltozása nélkül kialakuló szem és szem körüli fájdalmakról lesz szó.

Szemfájdalom és a felső fogsor hátsó fogainak betegségei

Mivel a szemet és a szem környékén levő területeket - azaz az orrmelléküregeket és a felső állkapocs hátsó részében levő fogakat - azonos beidegzés látja el, az ezekről a területekről kiinduló fájdalmak gyakran nem különülnek el élesen és a beteg számára világosan. Emiatt nem meglepő, hogy a felső állcsont hátsó fogainak fájdalma (gyulladásos tályog, fogorvosi beavatkozás utáni állapot, szájsebészeti műtét utáni állapot) kisugározhatnak a szemüreg területére.

Amennyiben a felső fogsor hátsó részének betegségei éppen aktívak, a nem kifejezetten a szemgolyóra lokalizált, inkább a szem körüli területen jelentkező fájdalom esetén elsőként célszerű az ellátó fogorvost, szájsebészt felkeresni. Ha ezzel a panasz nem oldódik meg, akkor érdemes konzultálni a szemorvossal.

Szemre lokalizálódó fájdalom az arcüregek gyulladása miatt

Az előbbi esetnél lényegesen gyakoribb, hogy az arc- illetve a homloküreg gyulladása esetén szemre lokalizálódó fájdalom jelenik meg. A melléküregekben levő nyálkahártya gyulladásos állapotokban (fertőzés, allergia, egyszerű megfázás) megduzzad. Azonban a duzzadt nyálkahártya kiterjedésének a csontos üreg fala határt szab. Ez az érintett szövet összenyomódását és következményes fájdalmát eredményezi, ami a szemgolyóra, illetve a szemüregre is kisugárzik. E fájdalom eredetének meghatározása a beteg számára nem egyszerű. Amennyiben ismert, hogy fül-orr-gégészeti probléma áll fenn az említett területen, elsődlegesen fül-orr-gégészt kell felkeresnie panaszaival.

A panaszok általában néhány hétig tartanak, ha csupán allergia, enyhébb vírusos orrnyálkahártya és melléküreg nyálkahártya gyulladás áll fenn, illetve ha megfázásra van szó. Amennyiben ez nem egyértelmű, akkor a panaszok alapján szemorvost kell felkeresni, aki a szemgolyó és a szemüreg állapotát megvizsgálva, valamint (hozzáértő vizsgálat esetén) a megfelelő érzőideg végződések nyomásérzékenységét is elemezve rá tud világítani arra, hogy a szembe sugárzó fájdalom eredete nem a szemgolyóban és nem a szemüregben található. Ilyenkor fül-orr-gégészeti vizsgálat esedékes.

Kisugárzó fejfájás vérnyomás ingadozás esetén

Még az első két betegségcsoportnál is gyakoribb a magas vérnyomás és az ingadozó magas vérnyomás okozta fejfájás, melynek típusos helye általában nem a szemüreg környékén helyezkedik el. Fejtetői, esetleg tarkótáji fájdalmakról van szó, azonban nem ritka, hogy a beteg a fájdalmat nem tudja pontosan lokalizálni.

A fejfájás, mint szembetegségekre felhívó ismert általános tünet miatt sokan fordulnak szemorvoshoz. Ez magasvérnyomás betegség esetén nem hiba, hiszen a szemfenék részletes és érdemi vizsgálatával a magasvérnyomás, annak szemészeti szövődményei valamint az úgynevezett rögzült (fixált) vagy nem rögzült jelleg is megállapítható. Természetesen az ellátást nem a szemorvos fogja nyújtani: kardiológus, belgyógyász, esetleg háziorvos bevonása azonban a szemészeti vizsgálat után már célzottan lehetséges.

A glaukóma jele is lehet

A fenti tüneteknek megfelelő panaszok azonban eredhetnek a szemgolyóból, illetve a szemüreg beidegződéséből is. Ezek egy része nem különbözik nyilvánvalóan a fent említett fájdalmaktól, hiszen rövidtávon sem látásromlást, sem pedig kívülről látható vörösséget a szemen nem okoz. Ebbe a csoportba tartozó betegségek közül a legnagyobb jelentőségű a glaukóma (zöldhályog), méghozzá annak olyan formái, melyekben a szemnyomás jelentős mértékben megnövekszik.

Ezen formák nem feltétlenül csak az elsődleges zárt csarnokzugú glaukóma krónikus típusát jelentik, melyben nagyon magas szemnyomás esetén a látás is súlyosan károsodik, élessége romlik. Hasonló tünetet okozhat például a fiatalkori nyitott csarnokzugú zöldhályog ingadozó szemnyomás mellett, vagy a pigment szóródásos másodlagos zöldhályog, melyben a csarnokzug szintén nem záródik el. Fontos jelezni továbbá, hogy a szemüreget beidegző egyes idegek érintettsége a szem mozgása során fájdalmat válthat ki.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy oldalra nézésekor a szemgolyó mögött érzünk fájdalmat. Az ilyen fájdalom szklerózis multiplex részjelensége is lehet. Nem szabad azonban a fentieket összetéveszteni a krónikus, hirtelen fellépő, szúró, éles fájdalommal, melyet a középkorúakon és idősebbeken a könnytermelés csökkenése és a sok számítógép, mobiltelefon, monitor nézés kapcsán kialakuló túlzott könnyelpárolgás okoz. Ilyenkor a szemet normálisan borító könnyfilm rétegben időleges hiány keletkezik, a szem felszíne szárazzá válik és ez hirtelen, erős, ám nagyon rövid ideig tartó fájdalmat eredményez.

Noha a fenti állapotokat korábbi beszélgetéseinkben már részletesen érintettük - mondja Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája -, érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a szem- és szem körüli fájdalom gyakran nem szemészeti eredetű. Így tehát, ha valaki a mai beszélgetésben említett állapotoktól szenved, mérlegelnie célszerű, hogy milyen szakterület orvosát keresi fel először. Természetesen a minőségi szemorvos ellátás minden esetben mindenkinek rendelkezésére áll.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas vérnyomással milyen gyakran menjünk az orvoshoz?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Szemészeti Központ
# szem # szemfájdalom # magas vérnyomás # vérnyomás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés