Háromszor többen vakulunk meg 2050-re?
Háromszorosára, nagyjából 115 millióra nő a vakok szám 2050-re, ami egyértelműen a világ népességének növekedése és öregedése nyomán lehetséges. Miért lehet ez mégis pozitív sokak számára?
A The Lancet Global Health folyóiratban közölt adatok alapján a következő 33 évben mintegy megháromszorozódik majd várhatóan azoknak a száma, akiknek legalább mérsékelt látáskárosodásuk van.
Ők azok, akik se szemüveggel, se kontaktlencsével és műtéti úton sem tudják korrigálni látásukat. A kutatók szerint a látásromlásban leginkább az afrikai és ázsiai népesség érintett.
Kevesebb komolyabb károsodás, mégis több beteg?
A 188 ország adataira kiterjedő vizsgálat megállapította, hogy az egyes populációra jutó vakok száma 0,75 százalékról 0,48 százalékra csökkent az utóbbi 25 évben, illetve ezzel párhuzamosan a komolyabb látáskárosodások száma is 3,83%-ról 2,9%-ra csökkent. Ez pedig egyértelműen azt jelenti, hogy a közelmúltban komoly egészségügyi fejlesztések történtek, például a szürkehályog műtétek.
Öregebb népesség = több látáskárosodott ember
A világ népességének növekedése és öregedése ugyanakkor azt is jelenti, hogy a nyers számok tovább nőnek, hiszen a látási problémák többsége idős korban jelentkezik.
Mi az a szürkehályog, és miért veszélyes? Tudja meg!
Így a kutatók szerint magától értetődik, hogy globális, regionális és országos fejlesztésekre van szükség annak érdekében, hogy hatékonyabban kezelhessék a betegeket.
Ezek ráadásul minden esetben befektetések, hiszen javul az életminőség, amely haszonnal is járhat, hiszen az embereknek nem kell felmondaniuk, kisebb eséllyel lesznek leszázalékolva.
Forrás:MTI