Árpa, jégárpa - tudja meg, mi a különbség a két szembetegség között
Az árpának valójában két típusa létezik, melyeket érdemes megkülönböztetni egymástól.
Amikor egy kisebb duzzanat jelenik meg a szemünkön, általában arra gondolunk, hogy nagy valószínűséggel egy árpa okozza a kellemetlenséget. Azzal azonban talán már kevesebben vagyunk tisztában, hogy az árpának két típusa létezik: az árpa (hordeolum) és a jégárpa (chalazion). De vajon milyen tünetekről ismerhetők fel, miben különböznek és hogyan kezelhetőek? A legfontosabb kérdésekre Dr. Gaál Zsuzsanna, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa válaszolt.
- A szemhéjszéli mirigyek, az úgynevezett meibom mirigyek olajos anyagot termelnek, ami a szemünk felszínét fedő természetes könnyfilm fontos alkotóeleme. Ezeknek a mirigyeknek az elzáródása miatt alakul ki az árpa és a jégárpa – kezdi Dr. Gaál Zsuzsanna.
Mi az a szemárpa?
Az árpa (más néven hordeolum) egy kis, vörös, fájdalmas csomó, amely a szempilla tövében, vagy a belső szemhéjon alakul ki. A legtöbb esetben bakteriális fertőzés miatt jelenik meg. Az árpa megjelenhet a szemhéj külső, látható oldalán, de többnyire a kötőhártya felőli részen alakul ki.
Mi az a jégárpa?
A jégárpa (chalazion) egy nagyobb, nem fertőző duzzanat a szemhéjon, amely gyakran több hét/hónap alatt alakul ki. Az árpa nem tud kifakadni, betokosodik, és a duzzanat állandósul. A jégárpa nem fájdalmas, és általában a felső szemhéjon fordul elő. Ez valószínűleg azért van így, mert a felső szemhéjon anatómiailag több mirigy található (kb. 50, míg az alsó szemhéjon csak 25). A tünetek közé tartozhat a szemhéj lógása, bőrpír, és a szemhéj duzzanata.
Milyen tünetekre figyeljünk?
Az árpa tünetei a következők lehetnek:
- Nagyon fájdalmas, piros dudor a szemhéj széle mentén, a szempillák tövében. Az egész szemhéj megduzzadhat.
- Általában egy kis gennyes folt a dudor közepén a szemhéj belső oldalán.
- Olyan érzés, mintha valami lenne a szemünkben.
- Fényérzékenység.
- Könnyezés az adott szemen.
- A duzzanat, ödéma az alsó szemhéj alá is terjedhet.
A jégárpa anélkül is megjelenhet, hogy bármiféle tünetet észlelnénk magunkon. Különösen nehéz észrevenni, ha a szemhéj belső felén alakul ki, ilyenkor csak a szemhéj kifordításával észlelhető. Ha vannak tünetek, ezek a következők lehetnek:
- Dudor a szemhéjon, amely néha vörös és duzzadt. Esetenként érzékeny lehet.
- Ritkán teljesen megduzzadt szemhéj.
- Homályos látás, ha a jégárpa elég nagy ahhoz, hogy nyomja a szemgolyót.
- Lógó szemhéj.
Mi okozhatja az árpa és a jégárpa kialakulását?
A gyakori kockázati tényezők közé tartozik az akne, rosacea, a szemhéjak krónikus gyulladása, a rossz szemhéj higiénia, a meibom mirigyek működési zavara és a folyamatosan poros közegben végzett munka.
A smink is okozhat árpát
A smink, különösen a szemkörnyéken használt szemfestékek, a szempillaspirál vagy a szemhéjtus potenciális irritálószerek és baktériumforrások lehetnek. Ha nem megfelelően tisztítjuk, illetve másokkal cserélgetjük, azzal hozzájárulhatunk az árpa kialakulásához.
Hogyan lehet megszabadulni az árpától és a jégárpától?
- Meleg borogatással: áztassunk egy tiszta anyagot meleg (de nem forró) vízbe, és tartsuk a szemhéjunkhoz 10-15 percig, naponta 3-5 alkalommal, majd finoman masszírozzuk át a pillatöveknél a bőrt. A jégárpa esetében ez a meleg borogatás segít, hogy az eltömődött olajmirigyben elfolyósodjon a váladék, a finom masszírozásnak köszönhetően pedig ki is tud tisztulni.
- Antibiotikumokkal: a szemészorvosunk antibiotikumot írhat fel a gyulladt árpa kezelésére.
- Kisebb beavatkozással: ha az árpa vagy a jégárpa befolyásolja a látást, vagy hosszú idő után nem múlik el, akkor szükség lehet annak eltávolítására. Ezt a műtétet általában helyi érzéstelenítéssel végzik.
Ha az árpa vagy a jégárpa újra és újra visszatér, szemészorvosunk biopsziát vehet belőle. Ilyenkor egy apró szövetdarabot távolítanak el és vizsgálnak meg. Ez segít annak megállapításában, hogy komolyabb probléma áll-e fenn. Ha poros közegben dolgozunk, akkor az árpa visszatérését úgy lehet legkönnyebben megakadályozni, hogy fokozottan figyelünk a szemhéjszélek tisztítására.
- Nagyon fontos, hogy ne nyomjuk össze, és ne próbáljuk kifakasztani sem az árpát, sem pedig a jégárpát. Ez ugyanis fertőzést generálhat, ami átterjedhet a szemhéjra vagy a szemfelszínre is. Ha zavaró a probléma, és néhány nap alatt nem múlik el meleg borogatás hatására, akkor érdemes szemész szakorvost felkeresni – figyelmeztet Dr. Gaál Zsuzsanna.
Miket NE tegyen árpa esetén?
- Ne dörzsölje vagy vakargassa a szemét: ne dörzsölje vagy vakargassa a szemét, mivel ez elősegítheti a fertőzés terjedését és súlyosbíthatja a tüneteket.
- Ne próbálja meg kinyomni az árpát: bár kísértésbe eshet, hogy kinyomja az árpát, ezt semmiképpen se tegye, mivel ezzel csak további irritációt és fertőzést okozhat.
- Ne használjon sminket vagy kontaktlencsét: a szem árpával kapcsolatban kerülje a smink és a kontaktlencsék használatát. Az árpa területére felvitt smink vagy a kontaktlencse tovább irritálhatja a területet és akadályozhatja a gyógyulást.
- Ne ossza meg eszközeit másokkal: kerülje el a szemészeti eszközök (pl. vatta, applikátorok) átadását másoknak a fertőzésveszély miatt.
Összegezve
- Az árpának két típusa van: árpa (hordeolum) és jégárpa (chalazion
- Árpa esetén kis, vörös, fájdalmas csomó alakul ki, jégárpa esetén nagyobb, nem fertőző duzzanat.
- Árpa általában bakteriális fertőzés miatt jelenik meg.
- A tünetek közé tartozik szemhéj lógása, bőrpír, szemhéj duzzanata.
- Árpa vagy jégárpa esetén nem szabad a göböt nyomkodni, helyette szemész szakorvost kell felkeresni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!