Ezeket látta már?

Miért van néhány embernek két különböző színű szeme? Az orvos elárulja

szembetegségek különböző színű szem heterokrómia oka

Nem minden esetben születnek így az emberek.

Előfordult már, hogy valaki szemébe nézve észrevette, hogy az egyik kék, a másik pedig barna? Vagy hogy valakinek a szemében izgalmas színátmenetek rajzolódtak ki? Ez nem egy divatos kontaktlencse hatása, hanem egy viszonylag ritka adottság, amit heterokrómiának nevezünk. Bár leggyakrabban genetikai eredetű, ám van, hogy szembetegség, szemsérülés okozza.

Mi az a heterokrómia?

A heterokrómia azt jelenti, hogy a két szem különböző színű, vagy egy íriszen (szivárványhártya) belül is eltérő árnyalatok figyelhetők meg. Három fő típusa létezik:

  1. Teljes heterokrómia: a heterokrómiának ez a típusa mindkét szemen eltérő színű íriszt jelent. Például a bal szem írisze lehet kék, a jobb szem írisze pedig barna.
  2. Részleges (szegmentális) heterokrómia: ebben az esetben egy szemen belül különböző színű szakaszok – gyakran szeletként vagy ékként – jelennek meg. Például néhány embernek kék írisze lehet egy kis barna színű folttal. 
  3. Centrális heterokrómia: a heterokrómia ezen típusa azt jelenti, hogy az írisz belső gyűrűje más színű, mint a külső gyűrű. Például az írisz közepe a pupilla közelében lehet kék, a külső gyűrű pedig barna.

A heterokrómia a világ népességének kevesebb, mint egy százalékát érinti. Ez azt jelenti, hogy 100 ezer emberből ezren büszkélkedhetnek ezzel az adottsággal. Számos híresség – például Mila Kunis vagy Kate Bosworth – is ezzel a különleges vonással rendelkezik, amire gyakran egyedi szépségjegyként tekintenek.

Mi okozza a heterokrómiát?

A heterokrómia leggyakrabban genetikai eredetű, vagyis az érintettek így születnek, és az eltérés semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár. Az írisz színét a melanin nevű pigment mennyisége határozza meg, és ha ebből az egyik szemben vagy az írisz egy részénél eltérő mennyiség található, az színkülönbségként jelenik meg.Bizonyos esetekben azonban szerzett heterokrómia is előfordulhat, amely külső tényezők hatására alakul ki. Ennek lehetséges okai:

  • Szemtrauma: szemsérülés, vérzés vagy ödéma következtében a pigmentáltság megváltozhat.
  • Glaukóma és annak kezelése: maga a betegség nem okoz heterokrómiát, de a kezelésére használt egyes szemcseppek az írisz sötétedéséhez vezethetnek.
  • Cukorbetegség: bár önmagában nem váltja ki a heterokrómiát, az általa okozott érproblémák hatására az írisz színe megváltozhat.
  • Szemdaganatok: jó- és rosszindulatú daganatok is befolyásolhatják az írisz pigmentációját, apró színeltéréseket okozva.

Hogyan diagnosztizálják a heterokrómiát?

- A heterokrómia diagnosztizálása egy alapos szemészeti vizsgálattal kezdődik, amelynek célja a színkülönbség hátterében álló lehetséges okok feltárása. A pontosabb diagnózis érdekében további vizsgálatokat is elrendelhetünk, például vérvizsgálatot vagy genetikai teszteket, hogy kizárjuk az esetleges alapbetegségeket – magyarázza Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Kezelhető-e a heterokrómia?

A heterokrómia kezelése elsősorban attól függ, hogy van-e mögöttes egészségügyi ok. Amennyiben a színkülönbséget valamilyen betegség vagy rendellenesség okozza, annak megfelelő kezelése a szem színének normalizálódását is eredményezheti. Ha azonban a heterokrómia veleszületett és nem társul egyéb problémával, általában nem igényel beavatkozást, és egyedi esztétikai jegyként különbözteti meg a tulajdonosát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Szemszín változtató szemcseppek: igaz vagy átverés, hogy megváltoztatják a szem színét?

Szemszín változtató szemcseppek: igaz vagy átverés, hogy megváltoztatják a szem színét?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához