Stressz
Stressz
Stressznek nevezzük a szervezet veszélyes vagy nehéz, bonyolult helyzetekre való reakcióját.Stresszes állapot idején a szervezet fokozza az adrenalin nevű hormon raktáraiból való felszabadulását és termelését. Az adrenalin teszi képessé az állati és emberi szervezetet a harcra vagy a menekülésre. A stressz az élet természetes velejárója, amely kismértékben jót is tesz, mert stimuláló hatású, fokozza a szellemi-testi reakciókészséget, valamint segít elviselni a mindennapi élet megpróbáltatásait. A túlságosan sok és/vagy túlságosan hosszú időtartamú, rosszul feldolgozott stressz azonban testi és lelki szövődményekhez vezet.
A stressz tünetei
Szorongás, aggódás.Fejfájás/nyakfájás, feszült izmok.Gyors szívverés.Ingerlékenység.Támadó/védekező magatartás.Feledékenység, gyenge koncentrálókészség.
A stressz esetleges komplikációi
Evési rendellenességek, pl. túlevés vagy csökkent étvágy.Bőrkiütések.Álmatlanság (szakszóval insomnia).Asztmára hajlamos emberekben az asztmás rohamok sűrűbbé válása, rosszabbodása.Magas vérnyomás, szívroham.Lelkibetegségek, pl. szorongás, idegösszeomlás, depresszió, hisztéria.
A stressz kiváltó okai
A személyiségre visszavezethető okok:Rossz egészségi állapot, betegség.Gyenge önbecsülés, félénkség, önbizalomhiány.Negatív érzések, pl. harag, frusztráció, bűntudat.Irreális célok kitűzése, túlzott ambíciók.Az élet eseményeiEgy szeretett személy elvesztése halál vagy elválás miatt.Házasságkötés, babaszületés.Új munkahelyre való belépés, ill. a munkahely elvesztése.Költözés, elvándorlás.Magánéleti problémákGondok a házasságban, családi viták.Magányosság, a barátok hiánya.Az emberekhez való megfelelő hozzáállás ismeretének hiánya.Pénzügyi nehézségekA pénz elköltésének módja feletti viták.Hóvégi anyagi problémák, adósságok.Munkahelyi, iskolai gondokHatáridők, vizsgák.Problémás főnök/tanár.Rossz időbeosztás.Döntési, problémamegoldási nehézségek, melyek gyökerei rendszerint a gyermek-, illetve fiatalkorba nyúlnak vissza.
Mit tehet Ön stressz esetén
Tanulja meg kezelni a stresszt!Keressen szakavatott segítséget!Érdemes megfogadni a következőket:A stressz kezelése:Vigyázzon egészségére: egyen mértékletesen, mozogjon rendszeresen, aludjon eleget!Béküljön meg önmagával: Legyen realista a képességeit és célkitűzéseit illetően!Ütemezze megfelelően élete nagy eseményeit: Adjon időt magának arra, hogy mindegyik eseményt megfelelően feldolgozhassa és megbirkózhasson a belőlük fakadó feladatokkal!Legyenek rendezett családi viszonyai: E tekintetben a kulcsszavak a szeretet, a gondoskodás, a figyelem, a felelősségérzet, a kölcsönös tisztelet, az odaadás és az egymással való gyakori beszélgetések!Tegyen szert barátokra: Legyen figyelmes, becsületes, kedves, jómodorú, megértő. Ne legyen önző, durva, veszekedős, akarnok!Tanuljon, képezze magát: Ez lehetőséget ad Önnek arra, hogy felkészüljön az élet problémáira, megfelelő döntéseket hozzon, jobb állást találjon, esetleg karriert fusson be!Ossza be jól az idejét: Írja fel egy listára napi teendőit, rendezze őket fontosság szerinti sorrendbe! Mindig szakítson időt egy kis lazításra, kikapcsolódásra!Hozzon okos döntéseket: Mérlegelje előre több szempontból döntése következményeit!Ossza meg problémáit másokkal: Beszéljen gondjairól házastársának, barátjának, gondoskodójának, vallási vezetőjének! Ők megérthetik az Ön problémáit, és megoldási módozatokat javasolhatnak. Lazítson: Vegyen részt olyan tevékenységben, kikapcsolódási formában, amely ellazítja Önt (pl. egy meleg fürdő, sporttevékenység, masszázs, meditáció, zenehallgatás)! Használhat relaxáló technikákat is, mint pl. a mély légzés, vagy a progresszív izomrelaxáció.Relaxációs technikák: Menjen be egy olyan szobába, ahol senki sem zavarja!Húzza el a függönyt, csökkentse le a világítást!Ha hőség van, állítsa a ventillátort/légkondicionálót az igényeinek megfelelő szintre!Üljön/feküdjön le egy kényelmes székre/pamlagra/ágyra!Kapcsoljon be valamilyen nyugtató zenét, ha kívánja!Csukja be a szemeit!Elsőként feszítse meg izmait szisztematikusan haladva a fejtől a lábfejig, majd lassan lazítsa el őket, amíg teljesen el nem ernyednek! Az izomösszehúzási sorrend lehet pl. az alábbi:Zárja le erősen szemhéjait!Szorítsa össze fogait!Húzza fel vállait amennyire csak lehetséges!Feszítse meg felkarja hajlítóizmát (bicepszét) egyszerre csak az egyik karon!Szorítsa ökölbe kezét, de egyszerre csak az egyiket!Feszítse meg hasizmát!Feszítse meg a farizmokat!Feszítse meg lába feszítőizmait (melyek kinyújtják a lábat) egyszerre csak az egyik lábon!Hajlítsa hátra lábát, amennyire csak képes (egyszerre csak az egyiket)!Koncentráljon arra, amit éppen csinál! Érezze a különbséget a megfeszített és a teljesen elernyedt izom között, mielőtt továbbhalad a következő izomra!Egész idő alatt lélegezzen nyugodt ritmusban!
Mit tehet az orvos stressz esetén
Kezeli az esetleges testi és lelki szövődményeket.
Hasznos tudnivalók, cikkek stressz témában
11 mindennapi rossz szokás, ami észrevétlenül teheti tönkre az egészségét
Tegye fel a kezét az, akire ezek közül egyik sem vonatkozik!
Állandóan fáradtan ébred? Nem csak a kevés alvás okozhatja
Ha reggelente fáradtan ébred és napközben sem energikus, annak több oka is lehet.
4 komoly betegség, amit a tartós stressz és a szorongás okozhat
Súlyos szövődményeket okozhat hosszú távon a tartós stressz és az állandó szorongás.
Hirtelen kiugró, illetve lassan emelkedő pulzus - az orvos szerint ezek állhatnak a hátterében
Fontos odafigyelni ezekre, hiszen mind a hirtelen kiugró, mind a lassan emelkedő pulzus komoly problémára is utalhat.