Sebészek lelki gondjai?
A sebészek lelki gondjai saját magukra is veszélyt jelenthetnek... Műhibák, kiégés és depresszió áll annak hátterében, hogy a sebészek körében nagyobb az öngyilkosságot fontolgatók aránya az átlagnépességhez viszonyítva, miközben segítségért is ritkábban fordulnak.
A mintegy 8 ezer (!) amerikai sebész bevonásával készült tanulmányban azt találták, hogy az állásuk elvesztésétől való félelem jelentősen hozzájárul, hogy az érintettek nem kérnek mentális problémáik jelentkezésekor kezelést.
A megkérdezett összes sebész 6 százaléka számolt be öngyilkos gondolatokról, ám azok körében, akik az utóbbi időben valamely komolyabb orvosi hibát követtek el, ez az arány 16 százalék volt. Azt nem lehet egyértelműen tudni, hogy a felmerült öngyilkos gondolatok hátterében az elkövetett hiba állt-e, mert erre irányuló kérdést nem tettek fel.
Azok közül, akik öngyilkosságot fontolgattak, csak minden negyedik sebészorvos keresett professzionális segítséget mentális egészséggel foglalkozó szakembernél. Ezzel szemben az átlagnépesség körében csak 3 százalék azok aránya, akiknél felbukkannak öngyilkos gondolatok, közülük pedig 44 százalék segítséget kér, mentális egészségét támogató kezelést keres.
Mint Tait Shanafelt kutatásvezető, a Mayo Klinika munkatársa elmondta, a sebészek arról számoltak be a megkérdezés során, hogy féltik orvosi engedélyüket, tartanak a megbélyegzéstől, és sokan bevallották, hogy öngyógyszerezésbe kezdtek különböző antidepresszánsokkal.
A felmérésben az amerikai sebészek szakmai kollégiumának tagjai elektronikus levélben, anonim módon küldték el válaszaikat a szervezőknek. A tanulmány az Archives of Surgery című szakfolyóirat januári számában jelenik meg.