Ezeket látta már?

Mellműtét, plasztika utáni gyógytorna-ajánlat

Kezelés
2012. november 26. 11:31
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A gyógytorna palettáján, mint minden nagy műtétnél, a plasztikai műtéteket követő kezelés is nagyon fontos! Ritkán emlegetett terület, de mint minden nagyobb műtéti beavatkozás után, itt is fontos szerepe van a mozgásterápiának a funkcionális helyreállításban.

A plasztikai műtétek két csoportja a rekonstrukciós (helyreállító) műtétek, és az esztétikai sebészet.

emlomutet-d000014E20e112ca6413c

Forrás: EgészségKalauz


A helyreállítás daganatok eltávolítása után (pl: emlődaganat) vagy baleseteket követően (pl:bőrpótlás, végtag izmainak helyreállító műtéte) az esztétikai műtét pedig hasfalplasztika, vagy mellimplantátum behelyezése esetén történik.

Nagyon fontos szempont mindkét esetben a műtéti kockázatok mérlegelése, a kiesett aktív időtartam felmérése, a megelőző felkészülés és kezelések megtétele. Miért is van szükség a gyógytornára?

A műtét során történő beavatkozás anyagcsere-, és keringés változást, trombózisképződést, bőrproblémát, mozgásterjedelem csökkenést és kifejezett terhelhetőség csökkenést eredményezhet, ha elmarad az utókezelés, utógondozás! Ennek természetesen gyógyszeres és ápolási területei is vannak, de a mozgás helyreállítás csak a funkció tényleges gyakorlásával érhető el.

Mellműtétek esetén fokozott figyelmet kíván a nyak, váll-, vállöv területe.

Emlődaganat eltávolítása a mell resectiojával

-megváltozik a test szimmetriája

-a műtéti hegek fájdalma miatt a váll és kar mozgása beszűkül, erejét veszti

-a test mellett tartott kar a keringés lelassulását, a vér – és nyirokkeringés zavarát eredményezve trombózis képződést és limfödémát okozhat

-a légzőmozgások beszűkülése miatt kevesebb oxigénhez jut a Páciens, így fáradékonyság, rossz közérzet kialakulhat

Az esztétikai műtétek során:

- a test változását a mellnagyobbodás miatti előre húzó erő okozhatja

-a fentiekben felsorolt keringészavar és mozgásbeszűkülés ebben az esetben is ugyanúgy gondot okozhat

-váll és nyak fájdalom a hirtelen megváltozott testi adottságokból , illetve a műtét során érintett izmok megmozgatásából adódóan jöhet létre

-a légzés mélységének csökkenése ebben az esetben is fennáll

A következő szempontokat kell leginkább betartani mindkét típusú műtétet követően:

-már az első műtétet követő napon légzőgyakorlatok, légzőtorna beiktatása szükséges

-a felkart ne tartsa odaszorítva a törzséhez, próbálja meg egy kicsit eltávolítani, a nyirokpangás elkerülése miatt (egy vékony párnát betehet a könyök és törzs közé)

-a nyak és váll lehetőség szerinti átmozgatása fej döntésével, forgatásával, vállak enyhe hátrahúzásával naponta többször történjen meg

-mivel a draincsövek az első néhány napban még benn vannak, így azok a lehetséges mozgást beszabják, de amennyit csak lehet fel kell ülni, kiegyenesíteni a törzset, mélyeket lélegezni, vállakat ülve is hátrahúzni.

-a mély és hatásos légzés a tüdőgyulladás bekövetkezésének kockázatát is jelentősen csökkenti

-nyújtózkodás és karemelgetés csak a csövek eltávolítását követően és a hegek gyógyulásának megkezdődése után engedett! A varratok védelmében és a gyulladás elkerülésére mindig fájdalomhatár alatt tartva a mozgásterjedelmet, apránként fokozva a karnyújtást!

-a két kezet összekulcsolva, együtt mozgatva induljon el a tényleges átmozgatás

-a gyógytorna nem elhanyagolható, legalább 3 hónapig folyamatosan alkalmazni kell a megtanult gyakorlatokat a célirányos kezelés érdekében , akkor is, ha már elkezdődött a mindennapok visszaépítése,a sporttevékenység folytatása

Az emlődaganat után, a heggyógyulást követően újabb műtétre kerülhet sor, amikor beültetnek implantátumot helyreállításként. Ezután újra el kell kezdeni a már megtanult gyakorlatokat, de elölről kell felépíteni a fokozatosság elve alapján, mint az első műtétnél!

A gyakorlatok összeállítása személyre szabott! Ne végezzen általános gyakorlatsort, bízza magát szakemberre aki kornak, esetnek, aktuális izomerőnek és állapotnak megfelelően állítja össze a gyakorlatsort!

Legyen türelmes! Ne terhelje magát túl, legalább 6 hónapig kerülje a nagyobb tárgyak emelését, cipelést, gyermek karra emelését, karját ne lógassa, inkább tegye zsebre, reggelente felkelés után óvatosan mozgassa át nyakát, vállát, karjait!

A teljes gyógyuláshoz természetesen a gyógytornán kívül a táplálkozás és a lelki felerősödés is nagyon fontos! Új élet kezdődik, akár esztétikai, akár rekonstrukciós volt a műtét! Ne felejtsük el újra jónak és szépnek látni az életet, a körülöttünk lévő dolgokat. Jókat enni, családdal, társassággal aktív időt tölteni és feledve a műtéti fájdalmakat előre nézve örömteli napokat eltölteni!

Pap Andrea – Gyógytorna

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# emlő betegség # gyógytorna # műtét

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés