Ezeket látta már?

A gyógyszerész elárulja, hogyan szedje a savlekötőt

Betegségek
2024. szeptember 10. 09:34
savlekötő, gyógyszer, reflux, gyomorsav szedése

Tudta, hogy az allergiás megbetegedések rizikója többszörösére nőhet a savlekötők nem megfelelő használatával?

A gyomorégés, a fokozott gyomorsav termelés és a savas reflux gyakori panaszok, amik enyhítésére az emberek jelentős része szed gyomorsav csökkentő vagy savkötő gyógyszereket. A savcsökkentő gyógyszerek zöme vény nélkül beszerezhető, a kockázatokkal azonban számolni kell!

A gyomorégés enyhül, de az allergiarizikó nő

A gyomorsav termelést csökkentő és savkötő gyógyszerek szedése (túl) nagy népszerűségnek örvend. Sok érintett már a legenyhébb panaszok jelentkezése is gyógyszerekhez fordul, és a savtermelést visszaszorító protonpumpagátlót (például pantoprazol, omeprazol, lanzoprazol, rabeprazol, ezomeprazol hatóanyag) vagy H2-antihisztamint (pl. famotidin, ranitidin hatóanyag) szed. Vannak, akik a gyomor nyálkahártyát bevonó nyálkahártya védőt (például szukralfát hatóanyag) szednek, míg mások a savat kémiai sav-lúg reakció alapján közömbösítő savkötőket, úgynevezett antacidokat (különféle magnéziumos, kalciumos, alumíniumos sók) vesznek be.

Legyen szó bármelyik szerről, a végeredmény hasonló, a gyomorban található gyomorsav mennyisége csökken, a gyomor kémhatása nő. Ez egyrészt kedvező, hiszen a beteget nem kínozza tovább a gyomorsav maró hatása, ugyanakkor a túlságos mértékben visszaszorított savtermelés, a túl kevés gyomorsav negatív következményekkel is járhat.

Tudva azt, hogy a gyomorsav egyik feladata a szervezetbe került fehérjék kicsapása (denaturálása) és a fehérjék felületén található allergizáló kis szegmensek számának a csökkentése, érthető, hogy a gyomorsav csökkent mennyisége ezeknek a folyamatosnak a sérülésével jár együtt. Azaz, a szervezetbe kerülő fehérjék – elegendő mennyiségű gyomorsav híján – immunológiai, allergiás reakciókat válthatnak ki, allergiás tüneteket okozhatnak.

Óvatosan a savcsökkentő gyógyszerekkel!

Nemrégiben láttak napvilágot azok az ausztriai vizsgálati eredmények, amiket egészségbiztosítói adatok feldolgozásával nyertek. Azoknál az osztrák betegeknél, akiknek gyomorsav-csökkentőt vagy nyálkahártya védőt rendeltek az orvosok, körülbelül kétszer olyan gyakran kellett a későbbiekben antiallergiás szert rendelni, mint a többi egészségbiztosított betegnél, azaz, ők mintegy kétszer nagyobb eséllyel küzdöttek allergiás panaszokkal.

Mindez életkorfüggő is: az idézett vizsgálatból az is kiderült, hogy míg azoknál a 20 év alattiaknál, akik gyomorsav termelést csökkentő szereket szednek, „csak” kevesebb, mint 50 százalékkal nő az allergiás megbetegedések kockázata, addig a 60 év fölöttieknél több, mint ötszörösére nő a rizikó. Az életkor előrehaladtával tehát az allergiarizikó fokozódik.

A legújabb eredmények ismeretében a szakemberek egyre inkább azon a véleményen vannak, hogy szigorúbban kellene szabályozni, esetleg korlátozni a gyomorsav csökkentők (elsősorban a protonpumpagátlók) rendelését/szedését. Erre a jövőben mind a szakemberek, mind a betegek figyelmét fel kell hívni.

Összegezve

  • A savlekötők nem megfelelő használata növeli az allergiás megbetegedések rizikóját.
  • Gyomorsav csökkentő vagy savkötő gyógyszereket szedők kétszer nagyobb eséllyel küzdenek allergiás panaszokkal.
  • A gyomorsav csökkent mennyisége immunológiai, allergiás reakciókat válthat ki.
  • Az idősebb korosztályban ötször nagyobb az allergia rizikója.
  • A szakemberek szigorúbb szabályozást javasolnak a gyomorsav csökkentők alkalmazására.

Olvasta már?

Néma reflux: nem egyszerű felismerni, de ezek a tünetek árulkodók
Ez a cikk is érdekelheti

Néma reflux: nem egyszerű felismerni, de ezek a tünetek árulkodók



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# gyomorsav # gyomorégés # savcsökkentők # reflux # savcsökkentő gyógyszerek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés