Ezeket látta már?

RUHATETŰ-FERTŐZÉS (PEDICULOSIS VESTIMENTI, PEDICULOSIS CORPORIS) B85.1 ICD-11: 1G00.1

Ruhatetű-fertőzés: oka, tünetei és kezelése

Fertőző betegségek
2022. március 18. 11:34
Ruhatetű-fertőzés, tünetei, kezelése, parazita, fertőzés, fejtetű

A ruhatetű-fertőzés okozója egy apró parazita, a fejtetűvel közeli rokonságban álló ruhatetű.

A ruhatetű-fertőzés jóval ritkább, mint a fejtetvesség, ugyanakkor ezek a tetvek súlyos betegségek kórokozóit is terjeszthetik.

A ruhatetű-fertőzés oka és kialakulása

A ruhatetű-fertőzés okozója egy apró parazita rovar, a ruhatetű (Pediculus humanus corporis). Egyike annak a három tetűfajtának, mely megfertőzheti az embert, a másik kettő a fejtetű, illetve a lapostetű. A fejtetű és a ruhatetű rendkívül közeli rokonok, akörül válhattak szét két külön fajjá, mikor az első emberek ruházatot kezdtek hordani. A két faj morfológiailag megkülönböztethetetlen, és laboratóriumi körülmények között szaporodni is képesek, de mindkettőjüknek van egy-egy preferált „élőhelye” az emberi testen, ez pedig az egész életmódjukat meghatározza.

A ruhatetű hosszúkás, lapos testű parazita, mérete mindössze 2,5-4 mm, szabad szemmel sokszor nehéz észrevenni. Három pár lába van, melyek erős ollószerű képződményben végződnek, ezekkel képes megkapaszkodni a szőrszálakon. A színe barnás-vöröses, fényes, átlátszó. Az emberen kívül más élőlényt nem támad meg. Nem tud repülni, ugrani, viszont könnyen átmászik egyik emberről a másikra, különösen akkor, ha azok nagyon közel vannak egymáshoz.

A ruhatetvek veszedelmes fertőzések terjesztői lehetznek. Életük nagy részét az emberi ruházat (pl. fehérnemű) belső, testtel érintkező felületén töltik. Rendszerint a varrások mentén lapulnak meg, ide rakják a petéket is. Csak vérszívások alkalmával tartózkodik közvetlenül az emberi testen.

A ruhatetvek veszedelmes fertőzések terjesztői lehetznek. Életük nagy részét az emberi ruházat (pl. fehérnemű) belső, testtel érintkező felületén töltik. Rendszerint a varrások mentén lapulnak meg, ide rakják a petéket is. Csak vérszívások alkalmával tartózkodik közvetlenül az emberi testen.

Forrás: shutterstock.com


A ruhatetű kizárólag táplálkozni „jár át” a gazdatestre, egyébként a ruházatban, általában a ruhák belső varrataiban bújnak meg, a petékkel és a nimfákkal együtt. A gazdatesten szinte kizárólag kifejlett egyedeket vagy nimfákat találhatunk, de azokat is csak ritkán. A serkéket a ruházatba, pl. a ruhadarabok belső részén lévő varratok mellé teszi le.

Hogyan fertőződhetünk meg?

A ruhatetű a legtöbb esetben közvetlen kontaktus során terjed emberről emberre, illetve fertőzött textíliáról textíliára. Mivel a ruhatetvek a ruhadarabokban, ágyneműkben, takarókban és egyéb textíliákban telepedhetnek meg, a ritkán mosott, ritkán cserélt textíliák nagyobb valószínűséggel lesznek fertőzési gócpontok.

Ezért nem jó ötlet télen a lakásban kiteregetni a ruhákat – olvasson tovább!

Epidemiológia

A ruhatetű-fertőzés nemtől, életkortól és egészségi állapottól függetlenül bárkit érinthet. A rossz higiéniás viszonyok, a túlzsúfoltság, a szegénység egyaránt sokszorosára növelik a ruhatetű-fertőzés rizikóját. Emiatt sajnos, gyakori lehet a ruhatetű-fertőzés a börtönökben, menekülttáborokban, hajléktalan-szállókon, háborús övezetekben vagy természeti katasztrófák után.

A fejlett világban (a fokozottan veszélyeztetett csoportokba tartozókon, pl. hajléktalanokon kívül) a ruhatetű-fertőzés ritka.

Kit érinthet a ruhatetű-fertőzés?

A ruhatetű-fertőzés nemtől, életkortól és egészségi állapottól függetlenül bárkit érinthet, de jóval fogékonyabbak lehetnek rá a rossz higiéniás viszonyok között élők, illetve azok, akiknek legyengült az immunrendszere.

A ruhatetű (Pediculus humanus humanus, vagy sokszor P. h. corporis) emberen élő obligát ektoparazita.

A ruhatetű (Pediculus humanus humanus, vagy sokszor P. h. corporis) emberen élő obligát ektoparazita.

Forrás: shutterstock.com


A ruhatetű-fertőzés tünetei és jelei

Annak ellenére, hogy a ruhatetvek nem tartózkodnak folyamatosan az emberi testen, csak táplálkozni járnak át rá, egyébként a ruhákban bújnak meg, a ruhatetűvel összefüggő tetvesség gyakran intenzív tünetekkel jár. Ezek közül a legjellemzőbb az igen erős viszketés. A csípések helye apró, piros középpontú, a bőrből enyhén kiemelkedő kiütésszerű elváltozásokként jelenik meg. Gyakori, hogy az állandó vakarózás miatt a bőr sebes lesz, esetenként felül is fertőződhet. A sebes, fertőzött, sárgás színű varral borított, időnként váladékozó bőr a leggyakrabban a háton, a nyaknál, a vállaknál, illetve a csípőnél található.

A ruhatetű-fertőzés diagnosztizálása

A ruhatetű-fertőzést gyakran nehéz felfedezni, hiszen a paraziták csak táplálkozni „járnak át” a ruházatról a gazdatestre. Éppen ezért lényeges a ruházat alapos vizsgálata. A tetveket és a serkéket általában a ruhák belsejében, a varratok mentén lehet megtalálni. Szintén sokszor alkalmazott módszer, hogy a ruházatot egy tiszta fehér papírlap felett alaposan kirázzák, így azon jobban lehet látni a mozgó tetveket, nimfákat.

Orvosnál a tetvességgel

Segítheti a pontos diagnózist és a megfelelő terápia megválasztását, ha megosztjuk az orvosunkkal:

  • Van-e lehetőségünk rendszeresen tisztálkodni, ruhát mosni és tiszta ruhát venni, vagy az életkörülményeink miatt lehet esély arra, hogy megfertőződtünk?
  • Viseltünk-e a tünetek jelentkezése előtti 1-2 hétben bizonytalan forrásból származó, szennyezett ruhaneműt?
  • Van-e valamilyen diagnosztizált bőrbetegségünk (pl. ekcéma, pszoriázis)?
  • Tudomásunk van-e a bőrt érintő allergiáról?
  • Közeli kapcsolatba kerültünk, kerülhettünk-e olyan személlyel, vagy annak használati tárgyával, ruhadarabjával, ágyneműjével, akinél ruhatetűtetű-fertőzést állapítottak meg?

A ruhatetű-fertőzés lefolyása és kimenetele

A ruhatetvek az új gazdatestre, illetve annak ruházatába kerülve szinte azonnal szaporodni kezdenek. A nőstény ruhatetű 30-40 napig él, ezalatt akár 300 petét is rakhat. A peték nagyjából 7 nap alatt kelnek ki, majd a 8-15 napig tartó nimfaállapot következik, ezalatt a tetvek háromszor vedlenek, majd a kifejlett egyedek újra szaporodni kezdenek. Ez a populáció rendkívül gyors növekedését, a ruhatetű-fertőzés gyors terjedését teszi lehetővé. Nem lehetetlen, hogy egy-egy gazdatest ruházatában több ezer ruhatetű is élősködjön! (Összehasonlításként, a fejtetű esetében a maximum egyedszám 100 körül van, míg lapostetűből egy-egy fertőzött személyen általában nincs több 25-nél).

A tetvesség ma már ritka formája a ruhatetvesség (Pediculosis vestimentorum), kórokozója a (Pediculus vestimentorum). A ruhatetű a csípést követően a ruhák ráncaiban bújik meg.

A tetvesség ma már ritka formája a ruhatetvesség (Pediculosis vestimentorum), kórokozója a (Pediculus vestimentorum). A ruhatetű a csípést követően a ruhák ráncaiban bújik meg.

Forrás: shutterstock.com


A ruhatetvek naponta csupán néhány alkalommal másznak át a ruházatról a gazdatestre táplálkozni. A csípések először apró, 1-2 mm-es piros pöttyökként jelentkeznek, és bár már ilyenkor elkezdődhet a viszketés, a betegség korai szakaszában még elviselhető. Természetesen, ahogy nő a ruhatetű-populáció, úgy lesz egyre több csípés, és úgy lesz egyre intenzívebb a viszketés. Az állandó vakarózás miatt pedig a bőr felülfertőződésének, a bőr gyulladásának a rizikója is sokszorosára nő.

A ruhatetű-fertőzés prognózisa kitűnő: a tetvesség általában jól kezelhető, megfelelő kezelés mellett 2-3 héten belül szövődmények, maradandó nyomok nélkül gyógyul. Ehhez azonban szükség van az odafigyelésere, a terápiás előírások pontos betartására, a különböző kezelési módszerek kombinációjára stb. A ruhatetű-fertőzés bármikor visszatérhet! Az, hogy valaki átesett a fertőzésen, nem jelent védelmet!

A ruhatetű-fertőzés lehetséges szövődményei, komplikációi

A fej-, illetve a lapostetűvel ellentétben a ruhatetű számos kórokozó baktérium hordozója lehet, és a ruhatetűvel való fertőzöttség gyakran más fertőző betegséghez is vezethet. Ez azokban a közösségekben, amelyekben a ruhatetű-fertőzés egyébként is komoly rizikófaktor, még súlyosabb járványokat okozhat. Meglepő módon, a kórokozók nem a tetvek csípése során jutnak a gazdatest szervezetébe, hanem főként a tetvek székletével, melyet a vakarózás során maga az érintett juttat a bőre sérülésein keresztül a szervezetbe, vagy a megszáradt, porszerű tetű-széklet belélegzésével. Előfordulhat az is, hogy a szétnyomott tetvek szervezetéből kikerülő béltartalom hordozza a betegséget okozó baktériumokat.

A legfontosabb, a ruhatetvek által hordozott kórokozók:

  • Rickettsia prowazekii (a kiütéses tífusz, endémiás tífuszláz okozója)
  • Borrelia recurrentis (a visszatérő láz okozója)
  • Bartonella quintana (a lövészárok-láz okozója)

Ezek a betegségek, nem megfelelő kezelés esetén akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Fejtetű-fertőzés oka, tünetei és kezelése - olvasson tovább!

Szintén előfordulhat a bőr felülfertőződése: a vakarózás során keletkező sérüléseken keresztül sokkal könnyebben jutnak a bőrbe a gyulladást okozó mikrobák, melyek szélsőséges esetben nemcsak a bőrt magát, hanem a mélyebben fekvő szöveteket is megtámadhatják.

Bár közvetlen szövődménynek nem tekinthető, a további komplikációk rizikóját mindenképpen növeli, hogy a ruhatetű-fertőzés mellett gyakran más parazita-fertőzés (pl. rühesség, bolha-fertőzés) is érinti a beteget.

A hosszú éveken át elhúzódó, nem vagy nem megfelelően kezelt krónikus ruhatetű-fertőzés súlyos bőrelváltozásokat is okozhat. Az állandó gyulladás, dörzsölés és vakarózás következményeként a bőr megvastagodhat, elszíneződhet, durva tapintatúvá válhat.

Veszélyhelyzet ruhatetű-fertőzés esetén

A ruhatetvek súlyos betegségeket okozó baktériumokat is hordozhatnak, így a ruhatetű-fertőzés mellett bizonyos tünetek észlelése mellett haladéktalanul orvoshoz kell fordulni! Ezek lehetnek:

A ruhatetű-fertőzés kezelései lehetőségei

Mivel a ruhatetű rendkívül fertőző, a fertőzött személy ruházatát, ágyneműjét potenciális veszélyforrásként kell kezelni. Gyakran azok elégetése, megsemmisítése a járvány megállításának leghatékonyabb módszere. Ha erre nincs lehetőség, akkor a magas hőfokon történő mosás, a fertőtlenítés nélkülözhetetlen elemei a ruhatetű-fertőzés kezelésének.

influenza, láz, vírus, megbetegedés

Az emberen élősködhet három faj (ruha-, fej- és lapostetű), de a fej- és lapostetű megbetegedést nem terjeszt! Vektornak kizárólag a ruhatetű minősül, amely aktív vándorlásával a kiütéses tífuszt és a visszatérő lázat terjeszti.

Forrás: shutterstock.com


A ruhatetű a textíliákban, ruhadarabokban, ágyneműkben telepedhet meg, a fertőzés kezelése elsősorban ezekre irányul: magas hőfokon történő mosással, fertőtlenítéssel stb.

A ruházat kezelése mellett természetesen az érintett testét is kezelni kell. Ennek első lépése az alapos fürdés, tisztálkodás. A legtöbb parazitaellenes termék kenőcs, hintőpor vagy ecsetelő formájában áll a rendelkezésünkre. A hatóanyaguk lehet többek között pyrethrin, permethrin, malathion, lindán stb. Ezeket a használati utasításban leírtak szerint kell alkalmazni, általában fürdés után kell bekenni velük az érintett bőrfelületet, majd 8-24 órán keresztül rajta kell hagyni. Ezek alkalmazása azért is fontos, mert sok esetben a ruhatetű-fertőzés mellett rühatka-fertőzés is jelen van. Természetesen, a test kezelése után tiszta, új ruházatra van szükség!

Amennyiben megtörtént a bőr felülfertőződése, vagy a ruhatetvek közvetítésével valamilyen kórokozó is a szervezetbe került, a parazitaellenes gyógyszerek mellett antibiotikum-kúrára is szükség van.

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az elmúlt években a különböző tetűfajok egyre ellenállóbbá váltak a leggyakrabban alkalmazott és legbiztonságosabbnak tartott kémiai szerekkel szemben, ezért sajnos nemcsak a kezelések többszöri megismétlésére, a különböző hatóanyagok kombinálására lehet szükség, de arra is, hogy az emberi szervezetre is veszélyesebb szereket használjunk a tetvek ellen.

A ruhatetű-fertőzés megelőzése

A tetvesség megelőzésénél a legfontosabb, hogy nemcsak az érintettet, de annak közeli családtagjait, környezetét is kezelni kell, hiszen nagyon könnyen visszafertőzhetjük egymást. Erre még akkor is szükség van, ha konkrétan nem veszünk észre a környezetünkben lévőkön tetveket vagy serkéket, az apró állatok ugyanis könnyen elbújhatnak a szemünk elől.

Lényeges emellett a környezet kezelése, parazitamentesítése. A használati tárgyakról, textíliákról, ruhadarabokról ugyanis könnyen új gazdára kerülhetnek.

Az (újra)fertőződés megelőzéséhez szükséges lépések tehát:

  • Rendszeresen tisztálkodjunk és minimum hetente váltsunk ruhát, a korábban viselt ruhákat pedig a lehető legmagasabb hőfokon mossuk ki. Fürdés, zuhanyozás után ne vegyük vissza a piszkos ruháinkat!
  • Ne csak az elsődlegesen érintett személyt kezeljük parazitairtó szerrel, hanem a hozzá közel állókat, családtagokat is.
  • Haladéktalanul tájékoztassuk a közösség tagjait a ruhatetű-fertőzésről!
  • Az ágyneműket, törülközőket, és a fertőzöttel érintkező ruhadarabokat mossuk ki legalább 60 fokon, és ha lehetőségünk van rá, tegyük szárítógépbe!
  • A nem mosható ruhadarabokat, textíliákat tegyük egy műanyag zsákba, zárjuk le és tegyük félre két hétre! Télen, ha kint hideg van, a szabadban is tárolhatjuk ezeket!
  • A textíliákat (lehetőség szerint) forró gőzzel vagy forró vasalóval is kezelhetjük. Különös figyelmet kell fordítani a varratokra, hajtásokra.
  • A fésűket, hajkeféket áztassuk forró, fertőtlenítőszeres vízbe legalább 10-15 percre, vagy tegyük lezárt műanyag zsákban a fagyasztóba legalább 24 órára.
  • Alaposan porszívózzunk ki a lakásban, tisztítsuk vagy mossuk ki az autós ülések és a bútorok huzatát is!
Ruhatetvesség esetén a textíliák (pl. felsőruházat, fehérnemű, ágynemű stb.), valamint a használati tárgyak (pl. kárpitozott bútorok, fekhelyek stb.) kezelése mellett a helyiség padlózatára került tetveket is el kell pusztítani.

Ruhatetvesség esetén a textíliák (pl. felsőruházat, fehérnemű, ágynemű stb.), valamint a használati tárgyak (pl. kárpitozott bútorok, fekhelyek stb.) kezelése mellett a helyiség padlózatára került tetveket is el kell pusztítani.

Forrás: shutterstock.com


Mit tehetünk otthon ruhatetű-fertőzés esetén?

Bár létezik néhány házi módszer a tetvek ellen, ezeket általában fejtetű, és nem ruhatetű ellen ajánlják. A ruhatetvek ellen a ruházat és a személyes textíliák megfelelő kezelése, illetve a gyógyszeres kezelés a legjobb módszerek. A különböző házi módszerek – az illóolajoktól a majonézes „borogatásig” - pedig egyáltalán nem hatékonyak a ruhatetvek ellen.

Rühesség: tünetei, kezelése, lefolyása és szövődménye – kattintson!

GYAKORI KÉRDÉSEK A RUHATETŰ-FERTŐZÉSSEL KAPCSOLATBAN

Megfertőződhetünk ruhatetűvel, ha használt ruhát veszünk?

Tulajdonképpen igen, bár erre szerencsére kicsi az esély. A bizonytalan forrásból származó, nem tisztított használt ruhákban megtelepedhetnek a ruhatetvek, és bár a kifejlett egyedek és a nimfák néhány napon belül elpusztulnak, ha nem jutnak táplálékhoz, a serkék hosszabb ideig is életképesek maradnak. Célszerű ezért minden használtan vásárolt ruhadarabot kimosni viselés előtt.

Megfertőződhetünk ruhatetűvel egy koszos szállodai matracról, ágyneműről?

Erre kicsi az esély. Az igaz, hogy a ruhatetű mindenféle textíliában, így matracokban, ágyneműkben, takarókban is megtelepedhet, de gazdaszervezet és az általa biztosított táplálék nélkül néhány napon belül elpusztul. Ha pedig az utazást követően megtesszük a szükséges óvintézkedéseket (ruhadarabok magas hőfokon történő mosása, félretétele stb.), akkor valószínűleg még azelőtt elpusztíthatjuk a tetveket, hogy azok elszaporodnának a ruhánkban.

Megtelepedhet a ruhatetű kárpitos bútorokban, szőnyegekben?

Bár a ruhatetű nem közvetlenül a testünkön él, hanem ruhadarabokban, textíliákban telepszik meg, nélkülözhetetlen számára, hogy a lehető legközelebb legyen a táplálékát biztosító gazdatesthez. A gazdatest nélkül néhány napon belül elpusztul. Azért kicsi a valószínűsége, hogy kárpitos bútorokban vagy szőnyegekben telepedjen meg a ruhatetű, mert ezekkel általában ritkábban és rövidebb ideig vagyunk szoros kontaktusban, vagyis a tetvek számára sokkal nehezebb hozzájutni a gazdatest biztosította táplálékhoz.

Források:

Medscape https://emedicine.medscape.com/article/225013-overview

Healthline https://www.healthline.com/health/body-lice

Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases (Elsevier, 2020.), szerk: John E. Bennett, Raphael Dolin, Martin J. Blaser

Fitzpatrick's Dermatology (McGraw-Hill, 2019.), szerk.: Sewon Kang, Masayuki Amagai, Anna L. Bruckner, Alexander H. Enk, David J. Margolis, Amy J. McMichael, Jeffrey S. Orringer

Dermatology (Elsevier, 2018.), szerk: Jean L. Bolognia, Julie V. Schaffer, Lorenzo Cerroni

Andrew's Diseases of the Skin (Elsevier, 2020.), szerk.: William D. James, Dirk M. Elston, James R. Treat, Misha A. Rosenbach, Isaac M. Neuhaus

Heinz Mehlhorn: Die Parasiten des Menschen (Springer, 2012.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# Ruhatetű-fertőzés # tünetei # kezelése # parazita # fertőzés # fejtetű

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés