Videojátékkal a PTSD ellen?
Amerikai orvosok Xbox játékkal kezelik a PTSD-t. Amerikai orvosok úgy próbálják kezelni a poszttraumás stressz-betegségben szenvedő katonákat, hogy az iraki és afganisztáni csatateret szimuláló virtuális valóság játék segítségével visszaviszik őket a harcmezőre.
A Virtuális Irak illetve Virtuális Afganisztán nevű terápiás játékot abból az Xbox játékból fejlesztették ki, abból a taktikai harci szimulátorból, amelyet az amerikai hadsereg támogatásával készítettek.
A Virtuális Irak illetve Afganisztán a fejre rögzíthető kijelző panelen keresztül közvetített képek segítségével viszi vissza a katonákat az iraki illetve afganisztáni harctérre, és újra létrehozza a háborúban tapasztalt traumás élményeket – számolt be a projektet vezető Albert Rizzo.
"Első pillantásra értelmetlennek tűnhet: mi értelme egy olyan megközelítésmódnak, amelyben az egyetlen cél az, hogy a pácienst szorongóvá tegyük, miközben újra feleleveníti traumás élményeit?" – teszi fel a kérdést a Dél-Kaliforniai Egyetem professzora.
Azonban a kutatók rájöttek, hogy ha a beteg szorongásának szintjét fokozatosan egy mérsékelt szintig emelik, miközben ezzel párhuzamosan arra ösztönzik, hogy mentálisan feldolgozza és kibeszélje traumás élményeit, végeredményben csökkenteni lehet a szorongás szintjét, és enyhíteni lehet a PTSD tüneteit.
A rendellenesség többek között visszatérő rémálmok és emlékképek, érzelmi zsibbadás, az emlékeket ébresztő helyek kerülése és hiper-éberség formájában nyilvánul meg. Az amerikai hadsereg becslései szerint az Irakból és Afganisztánból hazatérő katonák körülbelül 20-30 százalékát érinti a mentális zavar.
A virtuális valóság játékot jelenleg három randomizált, kontrollált kísérlettel tesztelik. Egy közelmúltban végzett kísérletből pedig az derült ki, hogy húszból tizenhat katona szabadult meg a PTSD tüneteitől a terápia végére a Rizzo és munkatársai által kifejlesztett szimulációs játéknak köszönhetően.