Valami egészen meglepő: a virtuális étel hatásai...
A táplálkozási zavarokban szenvedőkre rossz hatással van a virtuális étel. A virtuális valóság környezetben ábrázolt élelmiszer ugyanolyan érzelmi reakciókat vált ki az emberből, mint a valódi étel...
Az Annals of General Psychiatry szaklapban publikáló kutatók anorexiában és bulímiában szenvedő betegek a virtuális és a valódi harapnivalókra adott reakcióit hasonlították össze egy kontroll csoport tagjaival, feltételezve, hogy a virtuális élelmiszert fel lehet használni a táplálkozási zavarok kiértékelésében és kezelésében.
Alessandra Gorini, a milánói Istituto Auxologico Italiano munkatársa egy nemzetközi kutatócsoporttal együttműködésben a valódi ételek, a virtuális ételek és az ételeket ábrázoló fényképek hatását vetették össze táplálkozási zavarokban szenvedő páciensekben. Gorini elmondta, az előzetes adatok azt mutatják, hogy a virtuális ingerek ugyanolyan hatékonyak, mint a valóságosak, és hatékonyabbak, mint az állóképek az érzelmi válasz generálását illetően a táplálkozási zavarokban szenvedő páciensek esetében.
A 10 anorexiás, 10 bulímiás és 10 kontroll résztvevőnek (mind nő) először hat valódi, kalóriadús élelmiszert mutattak egy előttük lévő asztalon. A behatás alatt pulzusukat, bőr-vezetőképességüket és pszichológiai stressz-szintjüket is mérték. Ezt követően ugyanezen élelmiszerek fényképeit nézték meg, majd ugyanezeket az ételeket egy virtuális valóság környezetben, interaktív módon tekinthették meg. A résztvevők stressz-szintje statisztikailag azonos volt a virtuális valóság és az igazi behatás során.
Gorini az eredményekkel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy mivel a valós és a virtuális behatás hasonló stressz-szintet eredményez, a virtuális valóságot felhasználhatjuk az egyes ingerek által kiváltott érzelmi reakciók szűrésére, kiértékelésére és kezelésére a különböző pszichológiai rendellenességben szenvedő páciensek esetében.