Ezeket látta már?

Nem dobják fel az ünnepek sem, folyton szomorú és lehangolt? Ez a betegség is okozhatja

téli depresszió szomorúság oka

Lehetséges, hogy ez nemcsak átmeneti hangulat-ingadozás, hanem a szezonális affektív betegség tünete, mely a depresszió egyik típusát jelenti.

- Ha az aluszékonyság, a szociális visszahúzódás és a koncentrációs zavarok (vagy ha mindez esetleg önsértő viselkedéssel is társul) rontják a munkaképességet, és az emberi kapcsolatokat, érdemes segítséget keresnünk - említi Dr. Mark Frye a Mayo Klinika (USA) pszichiátere.

- Sokan észlelik a "winter blues", a téli depresszió jelenségét, de náluk általában már súlyosabbak a tünetek - teszi hozzá Dr. William Weggel, szintén a Mayo Klinika pszichiáter munkatársa. - Jó hír viszont, hogy tudunk olyan kezelési tervet összeállítani, mely átsegíti őket a téli hónapokon.

Mi a "winter blues"?

A "winter blues" vagy téli lehangoltság az évszakos érzelmi zavar (SAD, Seasonal Affective Disorder) enyhébb formája, amely főként a téli hónapokban jelentkezik. A hideg idő, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatti biológiai és pszichológiai változások okozzák. Bár nem mindenki tapasztal téli depressziót, sok embernek lehetnek enyhe tünetei, amelyek befolyásolják az energiaszintet, a hangulatot és az általános közérzetet.

A téli depresszió tünetei

  • tartós levertség vagy szomorúság
  • alacsony energiaszint, fáradtság
  • fokozott alvásigény
  • Csökkent motiváció, érdeklődés elvesztése
  • étvágyváltozások, gyakran szénhidrát utáni sóvárgás
  • koncentrációs nehézségek
  • társas kapcsolatok kerülése

Ha ezek a tünetek tartósak, és jelentős mértékben befolyásolják az életminőséget, érdemes orvosi segítséget kérni, mivel ez SAD-re, vagyis évszakos affektív zavarra utalhat.

Mi okozza a téli depressziót?

  1. Fényhiány: a napfény hiánya csökkentheti a szerotoninszintet, ami a hangulatszabályozásért felelős.
  2. Melatoninszint emelkedése: a sötétebb napokon a szervezet több melatonint termelhet, ami fokozott álmosságot és fáradtságot okoz.
  3. Biológiai óra megváltozása: a kevesebb természetes fény zavarhatja a cirkadián ritmust, ami befolyásolhatja az alvási és ébrenléti ciklusokat.
A téli depresszió szezonális betegség A téli depresszió csak egyike a lehangoltsággal járó hangulati betegségeknek. A depresszív tünetek és depresszióval járó pszichés betegségek többsége nem évszakhoz kötött. Az ősszel, tél elején jelentkező depresszív tünetek esetén is indokolt a diagnózis körültekintő felállítása. Forrás: medicinenet

Mit lehet tenni a téli depresszió ellen?

A "winter blues" egy gyakori, de kezelhető állapot. A napfényhiány és a rövid nappalok hatása kompenzálható életmódbeli változtatásokkal, például fényterápiával, mozgással és kiegyensúlyozott táplálkozással. Ha azonban a tünetek súlyosak vagy tartósak, mindenképpen forduljunk szakemberhez.

1. Fényterápia

A fényterápia a SAD egyik legelterjedtebb kezelési módja. Egy speciális, erős fényű lámpa (10,000 lux fényerősségű) használata segíthet visszaállítani a biológiai ritmust, csökkentve a depressziós tüneteket. Fontos, hogy a lámpát reggelente 20-30 percen át használják.

2. Természetes fény és D-vitamin

  • Próbáljunk meg minél több időt tölteni a szabadban, különösen napsütéses napokon.
  • Fogyasszunk D-vitaminban gazdag ételeket (pl. hal, tojássárgája) vagy szedjünk D-vitamin-kiegészítőt.

3. Rendszeres testmozgás

A fizikai aktivitás, különösen a szabadban végzett edzés, javítja a hangulatot és növeli az energiaszintet. A mozgás fokozza az endorfinok termelődését, ami segít csökkenteni a depresszió tüneteit.

4. Egészséges táplálkozás

  • Fogyasszunk kiegyensúlyozott, tápanyagban gazdag ételeket.
  • Korlátozzuk a cukorban gazdag ételeket, mivel ezek csak rövid távú energianövekedést okoznak.

5. Stresszkezelés

  • Próbáljunk ki relaxációs technikákat, például meditációt vagy jógát.
  • Az elegendő pihenés és a szabadidős tevékenységek beiktatása is segíthet.

6. Társas kapcsolatok ápolása

A család és barátok támogatása, valamint a közösségi tevékenységekben való részvétel javíthatja a hangulatot.

7. Szakértői segítség

Ha a tünetek súlyosak, érdemes pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni. A pszichoterápia, például a kognitív viselkedésterápia (CBT), hatékony lehet. Súlyos esetekben gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

A depresszió az arcon is nyomot hagyhat - ilyenné válhat ekkor a bőr

A depresszió az arcon is nyomot hagyhat - ilyenné válhat ekkor a bőr

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

depresszió

Forrás: medicinenet
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához