Táptalajt ad a fertőzéseknek a gyász!
Tényleg bele lehet halni a bánatba egy kutatás szerint. Kimutatták, hogy a gyász valóban gyengíti a szervezet védekezőképességét, immungyengeséget okoz, mely fertőzésekhez vezethet.
A tudósok felfedezték, hogy a szeretett személy elvesztéséből adódó érzelmi stressz elnyomja az immunrendszer bizonyos részeit, így a gyászolók sokkal fogékonyabbá válnak a fertőzésekre. Az eredmények segíthetnek megmagyarázni azokat a legendás özvegyeket és özvegyasszonyokat, akik hetekkel, vagy akár csak napokkal házastársuk után haltak.
James Callaghan, egykori brit miniszterelnök 92 évesen tüdőgyulladás áldozata lett, mindössze 10 nappal felesége, Audrey halála után. A zenész Johnny Casht a cukorbaj szövődményei vitték el 2003-ban, 71 éves korában. Akkoriban úgy tartották, a gyászba roppant bele, mivel négy hónappal korábban veszítette el 73 éves feleségét, June-t.
A Birminghami Egyetem immunológusai most felfedezték, hogy a gyász miatt megemelkedett stressz-szint és a depresszió megzavarhatja a neutrofil fehérvérsejtek működését, melyek a bakteriális fertőzések legyőzéséért felelősek. Sokkal erőteljesebben áll fenn ez a jelenség az időseknél, mivel szervezetük már nem termeli azt a hormont, ami ellensúlyozná ezt a folyamatot, így akár az addig egészséges ember is könnyedén halálos fertőzést szenvedhet el.
Janet Lord professzor, a kutatás vezetője elmondta: "Több anekdota kering párokról, akik leéltek 40 évet együtt, majd mikor az egyikük meghalt, a másik is követte a sírba pár napon belül. Úgy tűnik, mindennek van biológiai alapja is. Nem a szívük hasad meg, hanem az immunrendszerük megy tönkre, hiszen általában valamilyen fertőzés okozza a végzetüket."
A kutatók 48 egészséges ember immunrendszerét és hormonszintjeit vizsgálták a 65 év feletti korosztályból. A résztvevők fele hatalmas veszteséget élt át a megelőző három hónapban. Kiderült, hogy a gyászolók szervezetében a neutrofilek antibakteriális aktivitása jelentősen csökkent a többiekéhez képest. Náluk a kortizol, vagyis a stresszhormon szintje is emelkedett. A kortizol gátolja a neutrofilek működését.
A legtöbb egészséges fiatalban megtalálható egy másik hormon is, a DHEAS (dehidroepiandroszteron), mely Lord professzor és munkatársainak megfigyelése szerint ellensúlyozza a kortizol hatását, így az immunrendszer képes marad a normális működésre. Idővel azonban ennek a hormonnak a termelése megszűnik, így sebezhetővé válnak a betegségekre a nehéz időszakokban. Egy 70 éves emberben már csak 10-20 százaléka van meg a DHEAS-nak egy 30 éveshez képest, valószínűleg ezért nem tudnak úgy megbirkózni a gyász érzésével.
Tudta, hogy a stressz gyengíti az immunrendszert? Olvasson tovább!
Az is kiderült, hogy a combnyaktörés szintén ilyen hormonális egyensúlyzavart okoz, ami gyengíti a védekezőképességet. Ez magyarázhatja azt, hogy a 80 év felettiek 25 százaléka meghal egy éven belül a csonttörés következtében. Az előzőleg egészségesek közül minden tizedik hunyt el. Akik sérülésük miatt depresszióba estek vagy stresszelni kezdtek, kisebb eséllyel maradtak életben.