Hogyan kezeljük a pánikbetegséget gyógyszerek nélkül? Ezek a módszerek segíthetnek!
Aki pánikrohamtól szenved, tudatosítania kell magában, hogy nincs valódi életveszélyben.
A népbetegségnek számító pánikbetegségre gyógyszeres kezeléseket, és pszichoterápiás módszert is alkalmaznak.
Pánikbetegség kezelése pszichoterápiával
A beteg szorongás esetén ne reagáljon hiperventillációval (túlzott légzés), vagy ha mégis, akkor meg tudja azt fékezni, ne alakuljanak ki vegetatív tünetek. Ha fel is lépnek vegetatív tünetek a szorongásos helyzetben, ezeket a beteg ne minősítse súlyos betegsége jelének, hanem tudja, tudatosítsa, hogy mindez a fokozott szorongás tünete.
Általában is próbálja/próbáljuk meg a szorongás szintjét csökkenteni, a hétköznapi élet szintjén. Ugye nemcsak a általában "fél" a beteg, hanem attól hogy bekerül egy rohamba.
Fontos! Azt látni és tudni kell, hogy akár a gyógyszeres, akár a pszichoterápiás kezelés, akár a kettő együttesen nem fog egyik napról a másikra varázsütés-szerűen hatni! A javulás fokozatos, általában lassú, és ha szövődmények is komplikálják (pl. súlyos depresszió, alkohol) akkor hosszabb időtartamú kezelés szükséges.
Hasznos módszerek pánikbetegeknek
A végső cél a beteg jóllétének fokozása, a tünetek csökkentése, jó esetben azok megszüntetése.
- Relaxáció, és erre épülő technikák: alapja az izmok feszültségi állapota és lelkiállapot közötti összefüggés. Alapelemek: külső ingerek kizárása, izmok ellazítása, hosszú kilégzés. Ilyen alapon működő módszerek: autogén tréning, progresszív relaxáció, imaginációs (képzeleti képekkel történő) módszerek, hipnoterápia (hipnózissal).
- Viselkedésterápiák: alapja, hogy minden zavar és tünet helytelen, rossz tanulás eredménye, tehát más reakciókat kell megtanulni, rossz alkalmazkodási folyamat helyére jót kell ültetnünk. Legalapvetőbb eleme a megerősítés, tehát a helyzetek, reakciók elraktározása, megerősítése, melyeket később is szívesen előhívunk memóriánkból. Fontos pont a jutalom, jutalmazás. A rögzült szorongásos reakciót kell mással helyettesíteni pánikzavar esetén (pl. evés, nevetés, relaxáció).
- Kognitív terápiák: lényeg, hogy a viselkedés és érzelmi reakciók gondolati kontroll alatt állnak. Így, a gondolkodás befolyásolásával az érzelmi reakciók is befolyásolhatóak. Ilyen például az automatikus gondolatok cáfolata, valamint egy helyzet tényezőinek feltárása, és kognitív átértékelés, a dolgok más megvilágításba helyezése. Pánikzavarban a legfontosabb a tünetek átminősítése, a torzítások helyesbítése, például önértékelési gyengeség, teljesítmény lehetetlensége, szeretethiány stb. Az új látásmód kialakítása hosszú folyamat, sok-sok beszélgetés után lehet apróbb változásokra számítani.
- Kognitív viselkedésterápiák: mondhatnánk hogy a kettő előző elegye: a beteg küzd a hiperventilláció ellen, átminősíti a túlzott szorongás tüneteit, és megpróbálja átértékelni a pánikzavar kialakulását megelőző életeseményt. Fokozatosan kialakul a betegben a rosszullét feletti kontroll képessége, a módszer egyaránt hat az érzelmekre – és a gondolatokra is. Fontos momentum itt az egészségügyi felvilágosítás: arról győzi meg a beteget, hogy tünetei nem szervi betegség részei, hanem a fokozott szorongás és a hibás légzés következményei. Az átértékelés pedig abban segít, hogy a beteg gondolkodása váljon rugalmasabbá, ne legyen túl szigorú önmagához és környezetéhez sem.
Egyéb nem gyógyszeres terápia pánikbetegség ellen
Amennyiben nincs egyéb kizáró tényező, a heti rendszerességgel végzett intenzív testmozgás, rossz állapotú betegeknél már a rendszeres kiadós séta is igen előnyös lehet. Az intenzív mozgás által felszabadult endorfin önmagában is jó hatású, de legalább ennyire fontos a pánikbetegeknél többnyire emelkedett kardiovaszkuláris rizikófaktorok csökkentése szempontjából, ugyanez vonatkozik az egészséges táplálkozásra és a testsúly normalizálására.
A fényterápia is hasznos lehet. Olyan esetekben, ahol hangulati zavar is jelen van, kockázatmentesen kipróbálható. A beteg a lehetőségek szerint tartózkodjon napi egy-két órát napfényen, vagy erős és folyamatosan világító műfényen, a vibráló neonfény, a tévé és a monitornézés ebből a szempontból nem megfelelő.
Mint a többi érzelmi zavarnál, a család és barátok támogatása szintén segíthet a gyógyulási folyamat felgyorsításában. Ebben az esetben sajnos kialakulhat a családtagoktól, de akár a kezelő orvostól való súlyos fokú függés is.
Pánikroham kezelésére javasolható módszerek:
- légzéstechnika
- egyéb stresszoldó technikák,
- rendszeres testmozgás.
A pánikbetegség megelőzése
Kifejezetten a pánikbetegséget célzottan megelőző módszer nem ismert. Arra azonban törekedhet – ezzel megelőzve nemcsak a pánikbetegséget, hanem számos egyéb betegséget is –, hogy lehetőség szerint kiegyensúlyozott, minél kevesebb stresszhelyzettel járó életet éljen.
Törekedni kell a minél egyszerűbb, kevés lelkifurdalással járó, áttekinthető, kezelhető „életre”. Vágyait igazítsa a lehetőségeihez, kerülje a szélsőséges életmódot. Mentális és fizikai ereje határait minél ritkábban feszegesse. Szánjon elegendő időt pihenésre, alvásra, rendszeres sporttevékenységre, gondtalan kikapcsolódásra.
Olvasta már?
- Így betegíti meg a hormonrendszerét a stressz az endokrinológus szerint
- Innen tudhatja, ha a hátfájást a stressz okozza!
- 9 étel, amely felszabadít a tartós stressz, szorongás alól
- 13 betegség, ami stressz miatt is kialakulhat
- Tartós stressz: így befolyásolhatja a szív egészségét
- Így gyengíti az immunrendszert és növeli a rák kockázatát a stressz
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!