Ezeket látta már?

Okozhat-e szívrohamot az ijedtség?

Okozhat-e szívrohamot ijedtség

"A szívem majd kiugrott a helyéről, ne szórakozz, halálra ijesztesz" – mondjuk gyakran a másiknak, ha igazán megijeszt. Előfordulhat, hogy tényleg megtörténik.

Tényleg lehetséges, halálra rémülhetünk az ijedtségtől?

100 évvel ezelőtt még egyértelműen úgy gondolták, hogy igen. A XIX. században, illetve még a XX. század elején is nagyon szerették ijesztgetni egymást az emberek, főleg Halloween éjszakáján. S valóban megtörtént, hogy egyesek a durva tréfák hatására összeestek a házuk előtt, és nem tértek magukhoz többé.

Az interneten könnyen találhatunk híreket és történeteket, amelyekben az ijedtség okozta szívroham vagy más halálos kimenetelű események szerepelnek. Olykor egy földrengés nemcsak a beomló épületek áldozatait szedi, hanem azokét is, akik szívrohamot kapnak a katasztrófa átélése közben. Előfordulnak olyan esetek is, amikor idősek hirtelen szívleállást kapnak, amikor otthon rajtakap egy betörőt. Egy francia férfit és barátját például vacsorázás közben érte a vég, mindkettőt holtan találták: az egyikük félrenyelt és megfulladt, a másikuk pedig, aki ezt látta, szívrohamot kapott az ijedtségtől.

Két orvos, dr. Philip Lee, az idősek gyógyításában részt vevő szakorvos és dr. Martin Samuels, a hirtelen történő halálesetekre szakosodott neurológus egyetértenek abban, hogy az ijedtség valóban kiválthat halálos reakciót, ehhez azonban nagyon speciális körülmények szükségesek.

Az ijedtség nem visel meg mindenkit

Elsősorban azoknál lehet súlyosabb következménye, akiknek már meglévő szívproblémáik vannak. Például az angina pectoris jelezheti a szívizom vérellátásának elégtelenségét, ami heves, szorító fájdalommal a szegycsont környékén, verítékezéssel, hányingerrel, nehézlégzéssel, vagy halálfélelemmel járhat. Ez az anginás fájdalom még nem szívroham, de növelheti annak kockázatát, különösen fizikai vagy pszichés megterhelés esetén, amikor a szívizom oxigénigénye megnő, de a koszorúerek nem képesek ezt megfelelően biztosítani.

Az érelmeszesedés szintén olyan szívproblémákhoz vezethet, mint például a cardiomyopathiák, amelyek hirtelen halálra hajlamosíthatnak.

Egy másik jelenség, az összetört szív szindróma, heves mellkasi fájdalommal járhat, amely stressz, trauma vagy nagy öröm hatására alakulhat ki. Hátterében a stresszhormonok által kiváltott, átmeneti szívizombántalom áll. Ezek a tünetek hasonlíthatnak a szívinfarktuséhoz, és csak kórházi körülmények között lehet megállapítani a különbséget. Bár ezek a jelenségek ritkák, mindenképpen orvosi segítséget kell kérni, ha ezeket tapasztaljuk!

A pánikbetegség is okozhat olyan tüneteket, amelyek hasonlítanak az infarktuséhoz, ezért fontos kizárni a szívbetegséget, mielőtt más lehetséges okokat vizsgálnánk, mint például az emésztőrendszeri vagy mozgásszervi problémákat. A pánikbetegség a szorongásos zavarok közé sorolható. A pánikroham során az érintettek látszólag objektív ok nélkül hirtelen kínzó félelmet élnek meg. A szervezetben ilyenkor olyan biokémiai változások mennek végbe, melyek, mint egy valós veszélyhelyzetben.

Ezek a szívinfarktus valódi tünetei, jelei

Ha már a szívrohamnál tartunk, nézzük, milyen tünetek árulkodnak arról, hogy valóban szívinfarktusunk van:

  • mellkasi fájdalom, amely a bal karba, a vállba, nyakba, állba, hátba vagy hasba sugárzik
  • légszomj, nehézlégzés, fulladás
  • émelygés, hányinger, hányás
  • heves szívdobogásérzet, magas pulzusszám
  • szédülés, esetleg ájulás
  • gyomorfájdalom
  • hirtelen kialakuló, mással nem magyarázható gyengeségérzet
  • pánikrohamhoz hasonló szorongásérzet.

A fenti panaszok bármilyen kombinációban jelentkezhetnek, azonban a szívinfarktus tünetszegényes is lehet. Egyes betegeknél (pl. nők, idősebbek, cukorbetegek) a mellkasi fájdalom enyhe, vagy nem is jelentkezik.

Szívinfarktus tünetei esetén azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt! A mentők kiérkezéséig lehetőleg félig ülő helyzetben, teljes fizikai nyugalomban várjon, kerülve a felesleges megterhelést.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Éjszakánként erősen bedobban a szíve? Erre a vizsgálatra menjen el!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szívbetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához