Légy önzőbb, mint a betegség! (A bipoláris betegségről)
A bipoláris betegség sokat adott és sokat vett el az emberiségtől az évszázadok során. Megemlítenénk egy pár híres költőt, művészt, akik a leírások és a későbbi diagnózis felállításának alapján ebben a betegségben szenvedtek: Hemingway, Virginia Woolf, Lord Byron, Strindler, Van Gogh, Socrates...
Aretaois i.sze 50-ben így ír: "A tünetek (melankólia esetén) világosak – az egyén (melankolikus) csöndes vagy diszforiás, lehangolt vagy apatikus, ezen kívül dühös lehet ok nélkül és pánikrohammal ébredhet fel hirtelen. Egyes betegek, akik mániásak boldogok, nevetnek, játszanak, táncolnak körbe-körbe egész nap, néha egy koronával a fejükön, amit egy versenyen nyertek, ezek a betegek nem keltenek nyugtalanságot a hozzátartozóik körében. Mások viszont haragot, dühöt sugároznak. A mánia manifesztációi kiszámíthatatlanok."
A Bipoláris betegség visszatérő epizódokban a következők megváltozását idézi elő:
- Hangulat
- Aktivitás szint
Aktivitás szint
Mi a normális hangulat?
Az illető ne erezze magát túlontúl lehangoltnak, euforikusnak, irritáltnak, vagy túl aktívnak, kivéve az adekvát szituációkban, helyzetek alatt. A hangulati zavarnak 3 alaptípusa van: depresszió, mánia vagy hipománia, és az úgynevezett kevert hangulati állapot, amikor a depresszió és a mánia tünetei egyidőben vannak jelen.
Mik a tünetei ezeknek az állapotoknak?
Amint azt mar korábban is leírtuk a depresszió tünetei a következők lehetnek: lehangoltság, örömre való képtelenség, alvászavar, koncentrációs zavarok, csökkent önértékelési zavarok, étvágyzavar, energiahiány, csökkent aktivitás. Ezekből a tünetekből legalább 2 hétig 5-nek egyidejűleg kell megjelennie, hogy biztosan kimondhassuk: a beteg depressziós epizódban van.
A mánia és hipománia tünetei közé a következők tartoznak: irritáltság, expanzivitás, emelkedett hangulat, eufória indok nélkül, emelkedett vagy túlzott önértékelés, nyugtalanság, jelentősen csökkent alvásigény, esetekben kritikátlan viselkedés, fokozott beszédkényszer, dekoncentráltság, rohanó gondolatok. Ezekből a tünetekből 4-5-nek legalább 7 napig kell fennállnia ahhoz, hogy azt mondhassuk, a beteg hipomániás vagy mániás epizódban szenved.
Mi a különbség a hipománia és a mánia közt:
- Hipománia - enyhe emelkedése a hangulatnak és aktivitásnak, néha egy produktív állapot.
- Mánia - erőteljesen emelkedett hangulati és aktivitás. Csökkent funkció, amely súlyos is lehet, ha pszichotikus tünetekkel is társul.
Jelenleg több különböző típusú bipoláris betegséget különböztetünk meg.
Bipoláris 1-es típus: típusos Depressziós+mániás epizódok
Bipoláris 2-es típus: Depressziós epizódok + hypomániias epizódok (mániás epizódok soha).
Bipoláris 3-as típus: Antidepresszáns kiváltotta mánia/hypománia un. "switching depresszió után (sokan az 1-es típushoz sorolják ezt az altípust).
Milyen gyakori a bipoláris betegség?
- 1-es típus kb. 1%,
- 2-es típus kb. 1%,
- 3-as típus kb. 3%.
Ezek az adatok nagyjából megegyeznek a világ összes országában. Magyarországon (Prof. Rihmer Zoltán tanulmányai alapján 2005 Compr Textbook of Psychiatry) a betegség valamivel gyakoribbra tehető.
Mi az oka a bipoláris betegségnek?
Az alap általában a genetikai sérülékenység, azaz az illető génállományában a betegség kódolva van. Környezeti faktorok hatására az illető úgymond sérülékenyebbé válik a betegség megjelenésére nézve.
Mi a sérülékenység?
Ez abból áll, hogy az agy könnyebben kerül a túlaktiváltság vagy a lehangoltság (mánia) illetve (depresszió) állapotába. Néha az agy különböző részei különböző állapotban lehetnek (kevert állapot) egyidőben. Különböző stresszfaktorok hatására aztán a betegség manifesztálódik, azaz a tünetek megjelennek és kibontakozik a depresszió vagy mánia.
Mik lehetnek ezek a stresszfaktorok?
- Alvás és napritmus változások. Éjszakai műszak, munka.
- Alkohol vagy droghasználat.
- Stressz a munkahelyen, és szabadidőben anélkül, hogy az egyén kipihenné magát.
- Magas "expressed emotion", azaz túlzott kritika, ellenségesség és túlzott részvétel a hozzátartozók körében.
Magas "expressed emotion", azaz túlzott kritika, ellenségesség és túlzott részvétel a hozzátartozók körében.
A tendencia az, hogy a betegség rosszabbodik az idő előrehaladtával, amennyiben a beteg nem kap megfelelő kezelést (pl. lítiumot). A Lítium olyan géneket aktivál, amik sejtvédő fehérjék produkcióját fokozzák. Az agysejtek erősebbek és stabilabbá válnak. A sérülékenység a bipoláris betegségre nézve csökken (neuroprotektív hypotézis). A modern kezelés gyógyszeres, pszichológiai, és pszichopedagógiai részből tevődik össze.
Kezelési lehetőségek
Minden betegnek, aki ebben a betegségben szenved, fel kell ajánlani a kezelést olyan gyorsan, amilyen gyorsan csak lehet. A diagnózis felállítása után a kezelés lehetőségét hangulatstabilizáló szerrel, első sorban lítiummal kell kezdeni. Külföldön a betegek, akik ebben a betegségben szenvednek, részt vehetnek egy pszichopedagógiai előadássorozaton, ami a betegségről szól.
A szerző ennek a betegtájékoztató előadásoknak a meghonosításán fáradozik saját rendelőjén belül is. A valószínűsége annak, hogy a beteg egy új mániás vagy depresszív epizódot él át az első alkalom után, szinte 100%!. Ezeknek az újabb fázisoknak a konzekvenciái végzetesek lehetnek, amiért a legtöbb betegnek egy hosszú távú kezelésre van szüksége az új epizódok megelőzése végett.
Milyen gyógyszerek jöhetnek szóba a kezelés során?
Lítium, antiepileptikumok (valproat, lamotrigin), antidepresszánsok, antipszichotikumok (dokumentáltan jó hatása az olanzapin es quetiapin).
Az eredeti cikk itt olvasható:
Szerző: Dr. Félegyházy Zsolt