Ezeket látta már?

Hisztrionikus személyiségzavar: ezzel a mentális betegséggel küzd Amber Heard

hisztrionikus személyiségzavar, mentális betegség, Amber Heard, tünetei

Johnny Depp színész és volt felesége, Amber Heard pere kapcsán egy újabb mentális betegség került be a köztudatba: a hisztrionikus személyiségzavar. Ezek a tünetei!

A hisztrionikus személyiségzavar kifejezést a bíróságon Shannon Curry, a kaliforniai és hawaii klinikai és törvényszéki pszichológus használta. Curry szakvéleménye szerint Amber Heard borderline személyiségzavarban és hisztrionikus személyiségzavarban is szenved. A színésznő számára nagyon fontos, mit gondolnak róla. Ha valamit rosszul csinál, akkor nem vállal felelősséget, hajlamos a kegyetlenkedésre és mások hibáztatására - írja a webmd.com. Mi is pontosan a hisztrionikus személyiségzavar, és miben különbözik a többi, ismertebb például nárcisztikus vagy paranoid személyiségzavartól?

A hisztrionikus személységzavar tünetei

A Cleveland Clinic szakértői szerint a hisztrionikus személyiségzavarban szenvedők túlzottan színpadiasan, drámain viselkednek, hogy magukra vonják a figyelmet. Erre azért van szükségük, hogy mások elismerésével erősítsék a saját önbecsülésüket, és túlságosan vágynak arra, hogy észrevegyék őket. Ez a mentális betegség általában gyakoribb nőknél.

A hisztrionikus személyiségzavart sokkal ritkábban diagnosztizálják, mint a nárcisztikus vagy a borderline személyiségzavart - mondta Jessica January Behr pszichológus, majd kiemelte, feltehetően sokkal többen küzdenek hisztrionikus személyiségzavarral, mint amennyi beteget diagnosztizálnak a szakemberek.

A hisztrionikus személyiségzavar diagnosztizálásához kilenc nagyon specifikus kritériumból ötnek kell teljesülni. Ezek közé tartozik többek között, hogy az illető

  • kényelmetlenül érzi magát, ha nem ő áll a figyelem középpontjában
  • érzelmei gyorsan változnak
  • úgy viselkedik mindig, mintha közöség előtt lépne fel
  • hiányzik belőle az őszinteség
  • folyamatos megnyugtatásra vagy jóváhagyásra van szüksége

A hisztrionikus személyiségzavar kezelése

A hisztrionikus személyiségzavarban szenvedőknek érdemes szakemberhez fordulniuk. A betegek a terápia keretében feltárhatják a viselkedésükhöz kapcsolódó motivációkat és félelmeteket, illetve megtanulhatják, hogyan viszonyuljanak pozitívabban másokhoz. Súlyosabb esetekben az orvos gyógyszert is felírhat, amellyel csökkenthető a depresszió és a szorongás mértéke, amely gyakran jár együtt ezzel a betegséggel.

Milyen az ágyban egy nárcisztikus? Pszichológus válaszol - olvasson tovább!

Forrás: Webmd
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához