Háború okozta trauma: ezeket a betegségeket okozhatja
A háború egy életre nyomot hagyhat az emberen. Amerikai kutatók érdekes eredményekre jutottak.
A poszttraumás stresszben (PTSD) szenvedő háborús veteránoknál nagyobb eséllyel jelentkezik szívbetegség, mint azoknál a katonatársaiknál, akiknél nem diagnosztizálták ezt a pszichés zavart - állapították meg amerikai kutatók.
A trauma hatása
Ramin Ebrahimi kutatásvezető, egy háborús veteránokat kezelő Los Angeles-i orvosi központ munkatársa elmondta, eddig főként pszichológiai rendellenességként tekintettek a PTDS-re, ám egyre többet tudnak meg arról, hogy más jellegű orvosi problémákat is jelent az érintettek számára. A PTSD olyan traumák elszenvedőinél vagy szemtanúinál jelentkezik, mint az erőszak vagy a megerőszakolás, de például a természeti katasztrófák túlélőinél is felbukkanhat.
Ebrahimi és csoportja 637 háborús veteránnál végzett szívvizsgálatot, közülük 88-nál állapítottak meg PTSD-t. Utóbbiak 75 százalékánál találtak beszűkült szívartériákat, míg a PTSD nélkül élő csoportban csak 59 százalékos gyakorisággal fordult ez elő.
A követés átlagosan három és fél éve alatt a háborús veteránok közül a PTSD-el diagnosztizáltak 17 százaléka halt meg, míg a másik csoport tagjai közül csak 10 százalék. A vizsgálatba bevontak átlagéletkora - PTSD-el és anélkül is - 60 év körül volt, a veteránok nagy többsége férfi volt.
A poszttraumás stressz tünetei
A poszttraumás stressz gyakori tünetei az alábbiak:
- alvászavar
- dühkitörések
- koncentrációs nehézség
- felfokozott "vészjelzés-készség".
A tünetek a beteg számára jelentős szenvedést okoznak. A poszttraumás stressz zavar diagnózisához a tünetek több mint egy hónapos fennállása szükséges. Előfordul, hogy a trauma után súlyos tünetek lépnek fel, melyek néhány hét alatt elmúlnak. Ebben az esetben akut stressz-reakcióról beszélhetünk. A PTSD gyakran csak több hét, vagy akár hónap után jelentkezik.