Hangulatunktól függ mennyit eszünk
A kedélyváltozás a legtöbb embernél az étkezésben is megmutatkozik: van, aki lelki megterhelés hatására képtelen egy falatot is lenyelni, más viszont éktelen evésbe kezd.
Amikor valami negatív érzés hatalmasodik el az emberen, akkor két lehetőség állhat elő: vagy képtelen lesz normálisan enni a tartós gyomorgörcstől, vagy épp ellenkezőleg: az étkezésben találja meg az egyetlen örömforrást, ezért mértéktelen habzsolásba kezd, ami persze a kilókra is hatással van és az emiatt kialakuló bűntudat végül egy végtelen spirált hoz létre.
Pedig a megoldás egyszerű: olyan ételeket kell enni, ami boldoggá tesz, de közben nem hizlal, így sokkal hamarabb sikerül visszatalálni a helyes útra. Persze ez nem magán az ételen múlik, sokkal inkább olyan kémiai vegyületeken, amelyeket bizonyos ételek tartalmaznak, mások pedig nem. A szakemberek általános tényként fogadják el, hogy a depresszió kialakulásáért és fennmaradásáért a szerotonin nevű anyag tartós hiánya felelős, épp ezért az a cél, hogy ennek az anyagnak valahogyan serkentsük a termelődését.
A szerotoninszint például megnő az összetett szénhidrátok evése után, mint például a cukor, ám ha hosszabb ideig és nagy mennyiségben eszi valaki, az elhízás miatt még mélyebbre süppedhet az önsajnálatban. Azt viszont kevesen tudják, hogy ugyanazt a szerotoninserkentő vegyületet, a triptofánt a szárnyashúsok, a tejtermékek és például a zöldborsó is nagy mennyiségben tartalmazza, érdemes tehát a borús hangulat ellen ilyen ételekből összeállítani valami finomságot.
Néhány új kísérlet szerint szintén hatékony depresszióellenes szerként vethetők be az omega-3 zsírsavak, ennek fő forrásai a tengeri halak és egyéb tengeri csemegék, de egyes olajos magvakban is bőségesen található - ráadásul milyen finom!Akárcsak a lencse és a már említett zöldborsó, de ha ezeket nem szeretjük, ehetünk spárgát, desszertként pedig banánt. Ezek az élelmiszerek folsavat és B12 vitamint tartalmaznak, amely anyagokról egyelőre nem sikerült bebizonyítani, hogy okai lennének a depressziónak, ám az biztos, hogy a depressziós betegek szervezetében mindkét vegyület szintje rettentő alacsony szintre esik. Ha tehát ezeket az anyagokat pótoljuk, jó eséllyel javul a kedélyállapotunk is.
Ha már vitamin: fordítsunk kellő figyelmet a B6 vitamin külső pótlására is, amelynek hiánya egy bizonyos aminosav termelését okozza, ez pedig szintén hatással van a depresszió kialakulására. B6 vitamint nagy mennyiségben találhatunk a májban, a pulyka-, borjú- és sertéshúsban, a tőkehalban és lazacban, de ha jobban szeretjük a növényi ételeket, akkor is van bőséges választék: együnk búzacsírát, olajos magvakat, póréhagymát, esetleg lencsét vagy gombát.Ha pedig még ezek ellenére sem múlik a nyomott hangulat, megfelelő mértékkel elővehetjük mégiscsak azt a csokit.
Nemcsak a hangulatot javítja, de a benne található összetevők gátolják a rák kialakulását és a szellemi, valamint a fizikai teljesítőképességet is javítja - gondoljunk csak az iskolai vizsgákra, amikor a bölcs öregek csokit javasoltak a terembe vinni! Arra azonban érdemes ügyelni, hogy ne tejbevonót, hanem valódi csokit - minimum 35%-os kakaótartalommal, ebből 18% kakaóvajjal - együnk, máskülönben tényleg csak a hízás lesz az egyetlen hatása.