Demencia: ezekben az esetekben nagyobb az esély a kialakulásra
Kutatók vizsgálták, hogy mik a demencia kockázati tényezői. Érdekes eredményekre jutottak.
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a demencia kockázati tényezői, köztük olyan betegségek, mint a cukorbetegség és bizonyos szív- és érrendszeri problémák, az életkor előrehaladtával változhatnak.
Demencia tünetei
A demencia nem más, mint a kognitív funkciók - gondolkodás, emlékezés és érvelés - elvesztése. A demenciának különböző típusai vannak, de az egyik leggyakoribb az Alzheimer-kór.
A demenciában szenvedő emberek az alábbi tüneteket tapasztalhatják:
- memória-, kommunikációs vagy figyelemzavarok
- változás az ítélőképességben vagy a gondolkodási képességben
- zavarodottság vagy problémamegoldási nehézségek
- beszéd- vagy írásproblémák
- nehézségek a mindennapi tevékenységek elvégzésében
Gyakran rejtély marad, hogy pontosan mi okozza a demenciát. Ezért a kutatók folyamatosan dolgoznak azon, hogy kiderítsék melyek a kockázati tényezői. Az egyik érdekes terület az, hogy a szív- és érrendszeri betegségek valamint a demencia kockázata között van-e valamilyen kapcsolat.
Demencia kockázati tényezői: befolyásolhatja az életkor
A tanulmányban tíz éven keresztül követték a résztvevőket. A tudósok kifejezetten a demencia kockázatát vizsgálták a szív- és érrendszeri problémák és az életkor alapján. A vizsgálatban közel 5000-en vettek részt.
A kutatók megállapították, hogy a különböző rendellenességekhez kapcsolódó kockázat a résztvevők életkora alapján változott.
- 55 éves korban a demencia kialakulásával összefüggő legjelentősebb kockázati tényezők a szisztolés vérnyomás és a cukorbetegség voltak.
- 65 éves korban a demencia kialakulásával kapcsolatos legjelentősebb kockázati tényező a szívbetegség volt.
- 70 és 75 éves korban a demencia kialakulásával kapcsolatos legjelentősebb kockázati tényezők a cukorbetegség és a stroke voltak.
- 80 éves korban a demencia kialakulásával kapcsolatos legjelentősebb kockázati tényezők a cukorbetegség, a stroke és a szívritmuszavar voltak.
"Az alapján, amit az érrendszeri kockázati tényezők tekintetében látunk, valószínű, hogy a magas vérnyomás ellenőrzése, a cukorbetegség megelőzése és az egészséges életmód követése segíthet csökkenteni a személy későbbi demencia kockázatát".- jegyezte meg Dr. Emer McGrath, a tanulmány szerzője.
Olvasta már?
- Ijesztő rizikóra figyelmeztetik a túlsúlyosokat
- Mi köze a túlzott vasbevitelnek az Alzheimer-kórhoz?
- Az övsömört és a herpeszt okozó vírusok lehetnek a felelősek az Alzheimer-kór kialakulásáért?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!