Ezeket látta már?

Beszélgető terápiával - a depresszió ellen?

Amikor a gyógyszer nem használ, a "beszélgető" terápia segít a depresszión. Ha az antidepresszáns szerek nem javítanak a depressziós páciensek állapotán, akkor a kiegészítésként alkalmazott kognitív viselkedésterápiának (CBT) nevezett "beszélgető" pszichoterápia még segíthet - állapították meg tanulmányukban a Bristoli Egyetem kutatói.

A The Lancet című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány az első nagyméretű vizsgálat, amelyben a kognitív viselkedésterápia hatékonyságát a depresszió kezelésében párhuzamosan vizsgálták a gyógyszerezéssel. A kutatók szerint eredményük azt mutatja, hogy a két kezelési mód kombinációja hatékonyan működik azokban az esetekben, amelyekben a gyógyszerek önmagukban kudarcot vallottak.

Beszélgető terápiával - a depresszió ellen?

Nicola Wiles kutatásvezető hangsúlyozta: megállapításaik aláhúzzák annak szükségességét, hogy növeljék a pszichoterápia elérhetőségét a depressziós páciensek számára.

Vizsgálati csoportjukba közel ötszáz felnőttet vontak be, akiknek az állapota legalább 6 hetes antidepresszánssal való kezelés után sem javult. A páciensek egyik fele változatlanul folytatta a gyógyszer szedését, míg a másik fele pszichoterápiában is részesült mellette. Hat hónap, illetve 12 hónap elteltével értékelték a résztvevők állapotát.

Hat hónap elteltével a beszélgetésekben is részt vett páciensek 46 százalékának javult az állapota úgy, hogy legalább felére csökkentek depresszív tüneteik, miközben a kizárólag gyógyszert szedők csoportjában ez az arány csak 22 százalék volt. A 12 hónap után elvégzett értékelés hasonló eredményt mutatott.

A klinikai depresszió világszerte az emberek ötödét érinti valamikor életük folyamán. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2020-ra a depresszió a szívbetegségek mellett a legnagyobb terhet fogja jelenteni globálisan.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához