Agresszió és függőség: ugyanazok az idegi hálózatok szabályozzák őket?
Vajon, ugyanazok az idegi hálózatok szabályozzák a jutalmat, a függőséget, az agressziót, a táplálkozást és akár az alvást is?
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy új tanulmány alapján arról, hogy a tanuláshoz, a memóriához, az agresszióhoz és más összetett viselkedésekhez szükséges gének körülbelül 650 millió évvel ezelőtt keletkeztek:
"Régóta tudjuk, hogy az olyan monoamin típusú kémiai anyagok, mint a szerotonin, a dopamin és az adrenalin, szerepet játszanak az olyan összetett viselkedésekben és funkciókban, mint a tanulás és a memória, valamint az olyan folyamatokban, mint az alvás és a táplálkozás.
Azonban kevésbé volt biztos a monoaminok előállításához, érzékeléséhez és lebontásához szükséges gének eredete. A számítástechnikai módszerek segítségével a kutatók rekonstruálták e gének evolúciós történetét.
Ez a felfedezés mélyreható befolyást gyakorolhat az olyan összetett viselkedési formák evolúciós eredetére, mint például a monoaminok által szabályozott viselkedések, amelyeket embereknél és más állatoknál figyelünk meg.
A szerzők felvetik hogy az idegrendszeri hálózatok szabályozásának ez az új módja szerepet játszhatott az úgynevezett kambriumkori evolúciós robbanásban (amely egyebek mellett a legtöbb ma élő állatcsoport őseinek megjelenését eredményezte) azáltal, hogy rugalmasságot biztosított az idegi hálózatokban a környezettel való kapcsolat megkönnyítése vonatkozásában.
Ez a felfedezés új fontos kutatási utakat nyit meg, amelyek tisztázzák az összetett viselkedések eredetét, és azt, hogy ugyanazok az idegi hálózatok szabályozzák-e a jutalmat, a függőséget, az agressziót, a táplálkozást és az alvást.
A Leicesteri Egyetem és a Fribourgi Egyetem (Svájc) kutatóinak eredményei a Nature Communications-ben jelentek meg."
Olvasta már?
- A kényszeres vásárlás mikortól számít függőségnek?
- Alkohol okozta elbutulás: mennyi sör, bor és tömény férhet még bele?
- Zacher Gábor figyelmeztet, ez a gyógyszer könnyen függőséget okozhat
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!